Rok Tuwima 2013 - wydarzenia urodzinowe w Łodzi [PROGRAM]

  Rok Tuwima 2013 - wydarzenia urodzinowe w Łodzi [PROGRAM]

  łk

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Czas na wydarzenia kulminacyjne obchodów Roku Tuwima w naszym mieście. Ich koordynatorem jest Dom Literatury, ale "urodzinowe" akcje przygotowały też inne łódzkie instytucje.
  Z okazji Roku Tuwima w Łodzi m.in. na Piotrkowskiej stanęły pomniki poety

  Z okazji Roku Tuwima w Łodzi m.in. na Piotrkowskiej stanęły pomniki poety ©Paweł Łacheta

  Pociąg para-buch wyruszył w piątek z samego rana z Dworca Łódź Kaliska do stacji Warszawa Wschodnia. Powrót pociągu ze stolicy o godz. 14.

  ***

  Ożywiamy Tuwima to niecodzienny projekt przygotowany przez Muzeum Animacji Se-ma-for (ul. Tuwima 54) z inicjatywy Fundacji "Czas Dzieci". Łódź będzie jednym z pięciu miast w Polsce, do których 13 września przyjedzie Tuwimowa Lokomotywa, z dziećmi w roli pasażerów. Uformowana przez dzieci ciuchcia przejedzie ulicą Piotrkowską, po drodze zatrzymując się przy kulturalnych stacjach. Na każdej z nich na dzieci czekać będzie warsztat o tematyce związanej z patronem roku. Swoją stację będzie miało też studio filmowe Se-ma-for.

  W siedzibie Muzeum Animacji o godz. 18 odbędzie się też wernisaż fotografii, wykorzystanych do stworzenia animacji "Łódź - Miasto wspomnień Juliana Tuwima". Po raz pierwszy obejrzeć będzie można też wszystkie filmy oparte na utworach Tuwima, przygotowane w trakcie muzealnych warsztatów.

  Nieco później (od godz. 21) na ścianie w pasażu Schillera wyświetlony zostanie zbiór aforyzmów poety oraz wszystkie filmy prezentowane w kinie Se-ma-for.

  ***

  Tuwim Julek - Para Buch, Frazy w ruch to teatralny happening (na zdjęciu) przygotowany przez łódzkich artystów. Zainauguruje on o godz. 18 całonocną imprezę literacko-teatralno-muzyczną w OFF Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138).

  Scenariusz do happeningu przygotowany został na podstawie książek "Rany Julek" Agnieszki Frączek i "Tuwimowo", przygotowanych przez łódzkie Wydawnictwo Kwadratura. Happening będzie można zobaczyć prapremierowo, a także dzień później - w Muzeum Kinematografii.

  Jeszcze tego samego dnia w Off Piotrkowska zaprezentują się trzej finaliści konkursu na utwór oparty na poezji Tuwima. Zagrają wybrani przez jury: Polski Zespół, Hańba i Controlled Collapse. Ponadto zaprezentują się formacja The Washing Machine oraz laureat nagrody publiczności.

  ***

  W Galerii Re:Medium (ul. Piotrkowska 113) od godz. 18 zobaczyć będzie można spektakl happeningowy Bal w operze w reżyserii Marka Strąkowskiego. Przedstawienie jest ważną częścią interdyscyplilnarnego projektu "Obraz. Słowo. Tuwim".

  - "Bal w Operze" w całości drukiem ukazał się w roku 1982, 46 lat po napisaniu. Powstały w okresie sanacyjnego reżymu, nie mógł liczyć na przychylność władzy, zwłaszcza, że celowo i z premedytacją obrażał i lżył jej elity - mówi Marek Strąkowski. - Bo widział Tuwim zło, które unicestwia człowieka. Elitarność zła jest patologiczna. Zdegenerowane elity są realnym złem, złem niegodziwym. I to jest główny powód, dla którego wszystkie elity z kolejnych epizodów Rzeczypospolitej nienawidziły "Balu w Operze".

  Pozostałe elementy projektu - wystawę malarstwa (inspirowane poematem Tuwima prace przygotowali: Daniel Cybula, Andrzej Fydrych, Damian Idzikowski, Magdalena Kacperska, Tomasz Krawczyk, Paweł Kwiatkowski i Jan Wasiński) oraz film animowany, będzie można oglądać do 5 października w Galerii Re:Medium.

  ***

  Tuwim JULEK - PARA buch FRAZY w Ruch, czyli efekt kolażu twórczości artystów łódzkich, wspieranych przez przyjaciół z całej Polski, zobaczyć będzie można tym razem o godz. 15 w Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1).

  Centralnym punktem happeningu będzie Mobilny Słup Ogłoszeniowy, którym odegrane będą scenki lalkowe ukazujące łobuzerskie dzieciństwo Tuwima Julka. Sceny przeplatane będą zabawą typograficzną.
  A to dopiero początek sobotniej zabawy...

  ***

  W sobotę o godz. 11 na spacer Śladami Tuwima - wycieczka po Łodzi zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna Łódź-Górna Filia nr 12 (ul. Dąbrowskiego 91).

  ***

  Sobotni piknik urodziny Tuwima (w godz. 12-17) przygotowało Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15). Impreza została przygotowana dokładnie według wskazówek zamieszczonych we fragmencie poematu "Kwiaty polskie" Juliana Tuwima. W czasie pikniku będzie można m.in. zobaczyć unikalne archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum, które dotyczą spędzania czasu wolnego w dawnej Łodzi, a także obejrzeć ekspozycję obiektów związanych z kulturą jedzenia w czasach fabrykantów.

  Umożliwi ona uzmysłowienie sobie jak smakowały potrawy serwowane na tradycyjnych łódzkich piknikach - nie tylko takie jak "bułki, serdelki, ogórki" ale i rachatłukum, hopjesy czy tradycyjne "bajgiełki" (pokaz ich przygotowania rozpocznie się o godz. 12.30). Ponadto podczas "Urodzin Tuwima" będzie można napić się kwasu chlebowego albo wody sodowej z zabytkowego saturatora, a także wziąć udział w warsztatach plastycznych lub w grach literackich.

  Otwarty dla zwiedzających zostanie także gabinet poety, któremu będzie towarzyszyć oprowadzanie po wystawie "Łódź Juliana Tuwima" (początek o godz. 15). Ponadto w tymczasowej czytelni będzie można poczytać tomiki poezji i inny książki wydane przez Juliana Tuwima, a także te dotyczące jego twórczości.

  Na pamiątkę pikniku będzie można zrobić sobie przypinkę z Tuwimem. Czas umilać będą najpiękniejsze piosenki skomponowane do słów Tuwima.

  ***

  Spektakl dla całej rodziny Tuwimki pokaże w niedzielę o godz. 12 Teatr "Pinokio" (ul. Kopernika 16), abstrakcyjną podróż w głąb dziecięcej wyobraźni, gdzie nawet dobrze znane wiersze przybierają niespodziewane kształty. W spektaklu utwory Juliana Tuwima stają się pretekstem do teatralnej zabawy z widzem, zabawy w znaki i znaczenia, gdzie nie tylko wiersze nie poddają się jednoznacznej interpretacji.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo