Rolnik dostanie pieniądze za posadzenie lasu

Redakcja
Tomasz Dominiak
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspiera zalesianie gruntów rolnych i zalesianie obszarów niewykorzystanych rolniczo. Ale pomoc nie jest jednakowa w obu przypadkach.

Są trzy rodzaje dopłat do zalesiania gruntów rolnych. Rolnik najpierw otrzymuje jednorazowy ryczałt za poniesione koszty zalesienia i ewentualnie ogrodzenia uprawy leśnej (pomoc wypłacana w pierwszym roku po posadzeniu lasu). Rolnikowi przysługuje też premia pielęgnacyjna, wypłacana przez 5 lat od posadzenia lasu. Jednocześnie rolnik może otrzymać premię zalesieniową, która może być przyznawana przez 12 lat od zalesienia. W przypadku zalesiania gruntów innych niż rolne przysługuje tylko wsparcie na zalesianie i premia pielęgnacyjna wypłacana przez 5 lat.

 

Ile można otrzymać z ARiMR?

Kwoty są różne zależnie od tego, czy wybieramy gatunki iglaste czy liściaste, a także od zalesianego terenu. Najwięcej przysługuje  za posadzenie drzew na gruncie o nachyleniu powyżej 12 stopni:

 •  7146 zł/ha (gatunki iglaste),
 • 7624 zł/ha (gatunki liściaste).

Jeśli sadzonki są mikoryzowane z zakrytym systemem korzeniowym, to za posadzenie ich na gruntach o nachyleniu powyżej 12 stopni można będzie otrzymać:

 • 7385 zł/ha (gatunki iglaste),
 • 5366 zł/ha (gatunki liściaste).
Osobno jest doliczane dofinansowanie na zabezpieczanie lasu przed zwierzyną:
 • grodzenie 2-metrową siatką metalową - 8,82 zł/m.b.;
 • zabezpieczenie trzema palikami - 1132 zł/ha.

 

Po posadzeniu lasu gospodarzom przysługuje premia pielęgnacyjna. Na gruntach:
 • w warunkach korzystnych – 1075  zł/ha;
 • o nachyleniu powyżej 12 stopni – 1237 zł/ha
 • erozyjnych – 1358 zł/ha
 • erozyjnych o nachyleniu powyżej 12 stopni – 1628 zł/ha
 • innych niż rolne z wykorzystaniem sukcesji naturalnej – 794 zł/ha
 • innych niż rolne o nachyleniu powyżej 12 z wykorzystaniem sukcesji naturalnej – 968 zł/ha.
Trzecim i ostatnim elementem wsparcia jest premia zalesieniowa w wysokości 1215 zł.

Rolnik, który chce skorzystać z wsparcia, musi złożyć wniosek o sporządzenie planu zalesienia do właściwego nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Plan zalesienia i przepisy określają wymogi zalesienia: gatunki, sposób sadzenia i pochodzenie materiału sadzeniowego

Gdy ARiMR poinformuje o terminie naboru wniosków w ramach PROW 2014-2020, należy złożyć wniosek o przyznanie pomocy w biurze powiatowym ARiMR. Rolnik będzie otrzymywał premię zalesieniową (czyli ryczałtowe wsparcie na pokrycie utraconych dochodów z działalności rolniczej) do 12 lat.

Powierzchnia gruntu objętego pomocą w okresie programowania 2014-2020 na jednego beneficjenta nie będzie mogła być większa niż 20 ha. Minimalna powierzchnia gruntu objętego pomocą, to 0,1 ha. Pomocą objęte będą grunty: stanowiące grunty orne lub sady, inne niż rolne - wykazane w ewidencji gruntów, jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych niewykorzystywane do produkcji rolniczej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie