Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie zadłużenie polskich rolników. Najbardziej zadłużony rolnik w województwie łódzkim ma do oddania ponad 820 tys. złotych. 4.03.2024

Dariusz Gabryelski
Dariusz Gabryelski
Prawie 4 tys. rolników z całego kraju widnieje w Krajowym Rejestrze Długów. Z województwa łódzkiego można tam znaleźć 233 osoby.
Prawie 4 tys. rolników z całego kraju widnieje w Krajowym Rejestrze Długów. Z województwa łódzkiego można tam znaleźć 233 osoby. Pixabay
Prawie cztery tysiące rolników z całego kraju jest w Krajowym Rejestrze Długów. Z województwa łódzkiego można tam znaleźć aż 233 osoby. Najbardziej zadłużony rolnik z Łódzkiego mieszka w powiecie łowickim i ma do oddania ponad 820 tys. zł. Te pieniądze jest winien bankowi, firmie pożyczkowej i paliwowej.

Zobacz w galerii, skąd się biorą długi rolników

Aż 233 rolników z województwa łódzkiego ma do oddania w sumie prawie 15 mln zł. Ich średnie zadłużenie wynosi ponad 63 tys. zł – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Liczba zadłużonych rolników spada, ale dług rośnie

Jeśli chodzi o dane ogólnopolskie, to w poważnych problemach finansowych znajduje się obecnie 3734 rolników całego kraju. Co prawda liczba zadłużonych spadła w ostatnim roku o 4 proc, ale ich ale łączne zadłużenie wzrosło o 6 proc. i obecnie wynosi 272,7 mln zł.  Średnie zadłużenie przypadające na jednego rolnika 73 tys. zł. Z tego wniosek, że pogarsza się sytuacja finansowa rolników, którzy już wcześniej mieli kłopoty ze spłatą zobowiązań.

Większość tego długu należy do rolników prowadzących działalność mieszaną: uprawy rolne połączone z hodowlą zwierząt. Nieco mniej dłużników prowadzi działalność usługową wspomagającą rolnictwo i następującą po zbiorach. A najmniej zadłużone są gospodarstwa rolne specjalizujące się tylko w uprawie roślin lub chowie zwierząt – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Rolnicy źle oceniają swoją sytuację finansową

Problemem producentów rolnych są wysokie koszty produkcji i spadające ceny skupu. Jak wskazują eksperci z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny skupu produktów rolniczych spadają szybciej niż ceny środków produkcji rolnej. Jednocześnie, według raportu GUS na temat koniunktury w gospodarstwach rolnych, w I półroczu 2023 r. co drugi właściciel gospodarstwa rolnego (52,4 proc.) negatywnie oceniał swoją sytuację ekonomiczną w stosunku do poprzedniego półrocza.

Najwięcej zadłużonych rolników jest w Wielkopolsce

Pod względem łącznego zadłużenia w KRD prym wiodą rolnicy z województwa mazowieckiego. Mają do spłaty w sumie 42,7 mln zł. Najwięcej zadłużonych rolników jest w Wielkopolsce – 562 zadłużone gospodarstwa rolne. Najwyższy średni dług przypadający na jednego rolnika znajdziemy w województwie kujawsko-pomorskim – 98,9 tys. zł. Stamtąd też pochodzi dłużnik-rekordzista w skali kraju, który ma 6,4 mln zł przeterminowanych zobowiązań finansowych wobec m.in. dostawcy energii, firmy wynajmującej maszyny i urządzenia rolnicze oraz funduszu sekurytyzacyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki