Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowery dla uchodźców. Trwa akcja pomocy cudzoziemcom

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Mieszkańcy ośrodka dla cudzoziemców w Grotnikach bawili się tydzień temu na pikniku rodzinnym. Teraz będą mieć szansę na aktywny wypoczynek dzięki przekazanym rowerom
Mieszkańcy ośrodka dla cudzoziemców w Grotnikach bawili się tydzień temu na pikniku rodzinnym. Teraz będą mieć szansę na aktywny wypoczynek dzięki przekazanym rowerom Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Trwa akcja pomocy cudzoziemcom, którzy mieszkają w Grotnikach. Będą mogli jeździć nimi do urzędów, do szkół lub na wycieczki

Zbiórkę używanych rowerów dla mieszkańców ośrodka dla cudzoziemców w Grotnikach prowadzi grupa Łódź Pomaga Uchodźcom. Dzięki akcji „Dwa kółka pomocy” cudzoziemcy mają łatwiej dojeżdżać do urzędów i milej spędzać czas.

- Mamy sygnały, że z ośrodka jest daleko do urzędów, a dzieci mają długą drogę do szkoły - mówi Adam Pawłowski, jeden z koordynatorów akcji „Dwa kółka pomocy”. - Rowery ułatwią mieszkańcom dojazdy i, mam nadzieję, sprawią radość dzieciom - dodaje.

Rowery mają też pokazać uchodźcom, że są mile widziani. - Łódź miała ostatnio zły PR, jeśli chodzi o stosunek do cudzoziemców. Chcemy to zmienić - dodaje Pawłowski.

Uchodźcy w Grotnikach marzą o szczęściu i spokojnym życiu

Potrzebne są rowery w dobrym stanie lub wymagające niewielkich napraw, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Można je przekazywać do poniedziałku, 4 lipca, w sześciu miejscach: Niebostanie, Jaffie, 6 Dzielnicy, hostelu LaGranda, Teatrze Szwalnia i Domu Wschodnim. Do tej pory łodzianie zadeklarowali przekazanie 10 sztuk. - Jeśli będzie ich za dużo, przekażemy uchodźcom w innych miejscach Polski - mówi Pawłowski.

W ośrodku w podłódzkich Grotnikach przebywa 76 osób starających się o uzyskanie w Polsce statusu uchodźcy. Wśród nich jest aż 22 dzieci w wieku szkolnym i 18 maluchów. Mają zapewnione jedzenie, utrzymanie, 50 zł kieszonkowego i pieniądze na przejazdy w uzasadnionych sprawach. Niektórzy mają samochody, ale o rowerach nikt nie pomyślał.

- Obecnie w ośrodku nie ma żadnych rowerów - mówi Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców. - Ośrodek chętnie je przyjmie, a także przygotuje miejsce do ich przechowywania - dodaje.

Mieszkańcy Grotnik domagają się likwidacji ośrodka dla uchodźców

Pomysł przekazania rowerów chwali Hubert Barański z łódzkiej Fundacji Fenomen.

- To świetny pomysł. Dzięki temu obdarowani będą bardziej mobilni i będą mogli aktywnie spędzać czas - ocenia Barański.

Jak tłumaczy, przekazywanie rowerów potrzebującym stosowane jest w wielu krajach w Europie, a w Polsce nie musi tylko dotyczyć cudzoziemców.

- To tani środek transportu, który nie wymaga dużych nakładów. Dzięki temu ludzie mieszkający na obrzeżach miast, których nie stać na samochód czy transport publiczny, stają się bardziej mobilni - tłumaczy Barański.

Łódzka kampania nie jest pierwsza. Rowery dla uchodźców zbierano już w Szczecinie i przekazywano uchodźcom w Niemczech. Natomiast Polska Akcja Humanitarna kilka lat temu prowadziła akcję przekazywania rowerów dla Afryki.

Mieszkańcom Grotnik pomagają też studenci prawa Uniwersytetu Łódzkiego, którzy równolegle prowadzą zbiórkę zabawek, sprzętu sportowego i środków higienicznych. Natomiast tydzień temu lokalne koło gospodyń wiejskich pomogło im przygotować piknik.

Piknik rodzinny u uchodźców w Grotnikach pod Łodzią

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 13-19 czerwca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki