18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęło się strojenie barokowych organów Filharmonii Łódzkiej [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Żmudny proces intonowania barokowych organów Filharmonii Łódzkiej rozpoczęty. Pracują nad tym znakomity organmistrz Andrzej Sutowicz i Krzysztof Urbaniak, organista, pianista i artysta rezydent FŁ.

W środę pojawił się w Łodzi także Andrzej Sułek, dyrektor FŁ w latach 2007-2009.

- Wtedy dwoma najważniejszymi rzeczami, które chciałem zrealizować, były budowa organów i poprawa trudnej akustyki sali. Obecnemu dyrektorowi udało się tego dokonać - mówił Sułek. - Warto być pierwszym. To pierwsze podwójne organy w Europie. Wiem, że w Japonii powstały podobne, ale umieszczone na obrotowej platformie, nie spełniły oczekiwań. Łódzkie będą strojne pod nową akustykę sali, a to bardzo ważne.

Zajmie to dwa razy dłużej niż montaż instrumentu - około 3 miesiące. Strojenie organów romantycznych rozpocznie się w połowie 2014 roku.

Z myślą o podwójnych organach jedna z łódzkich cukierni przygotowała praliny o kształtach ciągadeł rejestrowych, w oryginale tłoczonych z hebanu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki