Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ruda Pabianicka, miasto które stało się częścią Łodzi. Jak ta willowa część miasta wyglądała przed laty?

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Tego dworku już dawano nie ma. Znajdował się przy skrzyżowaniu obecnej ul. Farnej i Patriotycznej, przed laty była to ul. Kościelna i Kościuszki. Dworek został zniszczony przez Niemców. Zdjęcie to pochodzi z archiwum rodzinnego Elżbiety Świderskiej. Na jego odwrocie jej ciotka napisała, że mieszkała tam w 1915 lub 1916 roku.
Tego dworku już dawano nie ma. Znajdował się przy skrzyżowaniu obecnej ul. Farnej i Patriotycznej, przed laty była to ul. Kościelna i Kościuszki. Dworek został zniszczony przez Niemców. Zdjęcie to pochodzi z archiwum rodzinnego Elżbiety Świderskiej. Na jego odwrocie jej ciotka napisała, że mieszkała tam w 1915 lub 1916 roku. reprodukcja Grzegorz Gałasiński
Ruda Pabianicka to dziś willowa część Łodzi. Przez wiele lat znajdowała się poza tym miastem. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości znalazła się na terenie gminy Brus, jako tzw. kolonia. Ale już w 1919 roku rozpoczęto starania przyznaniu tej osadzie fabrycznej praw miejskich. Uzyskała je w 1923 roku. W granice Łodzi włączyli ją Niemcy w 1940 roku. Sześć lat później, już po zakończeniu wojny, w 1946 roku na mocy decyzji nowych polskich władz znów stała się częścią naszego miasta. Mieszkańcy Rudy Pabianickiej twierdzą, że panował tam niezwykły klimat. Jak więc wyglądała przed wojną?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki