Rugby. Mistrzowie z Budo 2011 Aleksandrów Łódzki przełamali złą passę

Fragment meczu Budowlanych z Lechią
Fragment meczu Budowlanych z Lechią Fot. Polski Związek Rugby
W meczu na szczycie ekstraligi rugby Juvenia Kraków wygrała wojnę nerwów, pokonując po prawdziwym thrillerze Orkan Sochaczew 19:22 (10:8). Cenne zwycięstwo nad Lechią Gdańsk odnieśli gracze Budowlanych Lublin, a Ogniwo Sopot w derbach Trójmiasta pokonało Arkę Gdynia. Fatalną passę sześciu porażek z rzędu przerwali gracze Budo 2011 Aleksandrów Łódzki, którzy dość nieoczekiwanie pokonali Pogoń Siedlce - pisze Kajetan Cyganik, Biuro Prasowe, Polski Związek Rugby.

Mistrzowie przerwali fatalną passę
Nieoczekiwanie, żeby nie powiedzieć sensacyjnie, rozpoczęło się spotkanie aktualnych mistrzów Polski z Pogonią Siedlce, wzmocnioną graczami Skry Warszawa. Budo 2011 Aleksandrów Łódzki, którzy w tym sezonie nie odnieśli jeszcze zwycięstwa, już w 4. minucie nakryli kop Vahy Halaifonuy. Sprint do piłki zakończył się przyłożeniem dla gospodarzy autorstwa Dmytro Prodeusa. Udanym podwyższeniem popisał się Kamil Brzozowski i zrobiło się 7:0.
Do przerwy kopacz Budo 2011 wykorzystał jeszcze dwa rzuty karne dzięki czemu gospodarze schodzili do szatni prowadząc 13:0. Zwiastowało to spore emocje w drugiej części gry, a miejscowym fanom dawało nadzieję na to, że ich ulubieńcy wreszcie przełamią fatalną passę.
W 48. minucie gościom udało się zdobyć pierwsze punkty w spotkaniu. Po cierpliwej akcji formacji młyna Grzegorz Muszyński zdołał przebić się przez obronę Budo 2011 i przyłożyć piłkę w polu punktowym. Po udanym podwyższeni Nkululeko Ndlovu było już tylko 13:7. Gospodarze ponownie odskoczyli po karnym Brzozowskiego, ale to Pogoń zdawała się być w natarciu.

W 66. minucie Ndlovu wpadł z piłka na pole punktowe, ale po chwili sędziowie zdecydowali, że nie uznają tego przyłożenia. Sędzia boczny perfekcyjnie wychwycił nieprzepisowe zagranie kolanem Daniela Kosiorka, który został ukarany żółtą kartką. Mimo gry w osłabieniu, goście atakowali. Nie przynosiło to jednak efektu, bo Budo 2011 bronili z ogromnym poświęceniem i dwa razy udało im się w niemal ostatnim momencie uratować się przed, pewną zdawałoby się stratą punktów.

W samej końcówce spotkania świetnym kopem za plecy obrony popisał się Lomani Fili, który sam ruszył za piłką, wykorzystał błąd jednego z graczy Pogoni i wpadł na pole punktowe, dorzucając kolejne pięć punktów dla swojej drużyny. Udanie podwyższył Brzozowski, który jeszcze w ostatniej akcji spotkania wykorzystał rzut karny. Wcześniej po dobrej akcji młyna na pole punktowe wpadł Norbert Kargol, a podwyższył Paul Walters. To było jednak wszystko, na co stać było tego dnia Pogoń.
Mistrzowie Polski przełamali fatalną passę sześciu porażek z rzędu i 26:14 pokonali Pogoń, która mimo słabszego początku sezonu, zgłasza aspiracje do gry o medale. Wynik być może nie jest sensacją, ale przy obecnym układzie sił z pewnością niespodzianką sporego kalibru.