Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd planuje sprywatyzować 23 firmy z Łódzkiego

Piotr Brzózka
Przekształcenia własnościowe mają objąć m.in. Polską Grupę Energetyczną
Przekształcenia własnościowe mają objąć m.in. Polską Grupę Energetyczną Dariusz Śmigielski
300 firm, z tego 23 w województwie łódzkim, planuje sprzedać rząd w latach 2012-2013 - wynika z planu prywatyzacji przedstawionego właśnie przez Ministerstwo Skarbu Państwa.

Szef resortu skarbu chce całkowicie pozbyć się udziałów w 85 proc. firm ujętych na prywatyzacyjnej liście. W pozostałych utrzymane mają być pakiety większościowe lub takie, które pozwolą państwu zachować kontrolę. Dotyczy to głównie spółek z sektora energetycznego, finansowego i obronnego.

Przekształcenia własnościowe mają objąć między innymi największe spółki energetyczne, takie jak Energa, Enea czy Polska Grupa Energetyczna. Ta ostatnia jest właścicielem firmy PGE Energetyka Konwencjonalna i Górnictwo, w skład której wchodzą np. elektrownia oraz kopalnia w Bełchatowie. Resort nie zdradza szczegółów, ale wiadomo, że preferowana będzie prywatyzacja poprzez sprzedaż akcji na giełdzie. Z ministerialnej informacji wynika, że Skarb Państwa ma dziś 68 proc. udziałów w PGE.

Wśród 300 firm ujętych w planie prywatyzacji na najbliższe lata są 23 spółki z woj. łódzkiego. Przekształcenia mają objąć następujące firmy: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Bełchatowa (Skarb Państwa ma tu 0,0002 proc. udziałów), Biprowłók, Łódzkie Centrum Filmowe, Arelan, Teofilów, Introma, Artech, Lido, Chemitex, Zakłady Przemysłu Wełnianego 9 Maja, Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich, Łódzkie Zakłady Graficzne (wszystkie w Łodzi). Na liście są też: Lotnisko Łask SA, Tomaszowskie Kopalnie Surowców Mineralnych Biała Góra, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt z Łowicza, Agroma Kutno, Optex SA z Opoczna, Tomtex z Tomaszowa.

Na liście zdarzają się firmy, które zostały właśnie sprzedane - np. Łódzkie Zakłady Graficzne (umowę sprzedaży 85 procent udziałów podpisano 12 stycznia, nabywcą jest Drukarnia Wielkopolska).

Przede wszystkim jest jednak wiele spółek, których Skarb Państwa nie może sprywatyzować od lat. Są wśród nich na przykład Zakłady Tekstylno-Konfekcyjne Teofilów SA, które za sprawą wyremontowanego biurowca zostały wycenione podczas jednej z aukcji na 44 mln zł. Chętnych nie było.

Podobna historia towarzyszy próbom sprzedaży biura projektowego Biprowłók z Łodzi. Tu też na z trzech ostatnich aukcji nie zgłosił się chętny. Biprowłók ma udziały w kilkunastopiętrowym biurowcu w centrum Łodzi. Dlatego podczas pierwszej aukcji cena wywoławcza wynosiła 18 mln złotych.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki