Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźba Dzianina, czyli popularny "pomnik sera" z Widzewa-Wschodu w Łodzi, znów będzie niebieska. Zgodnie z zamysłem autora z łódzkiej ASP

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Widzewski "ser" - czyli rzeźba Dzianina - znów będzie niebieski!
Widzewski "ser" - czyli rzeźba Dzianina - znów będzie niebieski! Grzegorz Gałasiński
Łodzianie zamieszkujący Widzew-Wschód zauważyli we wtorek (15 października) robotników przy rzeźbie popularnie zwanej "serem". Tak naprawdę nosi ona nazwę Dzianina, a spółdzielnia Batory przywraca jej pierwotny kolor, czyli niebieski.

Dzianina stoi przy rondzie Inwalidów - obecnie obok widzewskiej restauracji McDonald’s. Jednak popularny "ser" pojawił się tam przed fast-foodem, już w 1992 r.

To Dzianina. Ale autor rzeźby polubił i "ser"

Autorem rzeźby jest Andrzej Jocz, wybitny artysta i wieloletni pedagog łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, który zmarł w sierpniu 2019 r.

- "Gdy przyjrzycie się rzeźbie świeżym okiem, być może dostrzeżecie inspirację artysty – fragment rękawa schodzącego z maszyny dziewiarskiej, którego oczka zwężają się i stają powoli niewidoczne" - można przeczytać w publikacji pt. "Łódzki Szlak Rzeźb, Widzew-Wschód i Zarzew" (wydanej przez Łódzki Detal).

– To był początek lat 90., kiedy Spółdzielnia Mieszkaniowa „Bawełna” ogłosiła konkurs na rzeźbę, która będzie się wiązała z włókienniczą tradycją miasta i jednocześnie nada charakter blokowisku – wspominał prof. Andrzej Jocz na łamach "Dziennika Łódzkiego" w 2006 r. – Nie przeszkadza mi, że łodzianie nazywają konstrukcję „serem”. Sam już się nawet przyzwyczaiłem do tej nazwy i zwykle się nią posługuję. Myślę, że dzięki temu stała się integralną częścią osiedla. A taka, moim zdaniem, powinna być funkcja rzeźby przestrzennej.

Andrzej Jocz jest także autorem m.in. konstrukcji Całoroczny zegar słoneczny w Parku Staromiejskim w Łodzi (1975).

"Ser" będzie niebieski, zgodnie z pierwotnym zamysłem

Robotnicy przy "serze" działają na zlecenie Spółdzielni Mieszkaniowej Batory w Łodzi, bo Dzianina stoi obecnie na jej terenie.
- Malują rzeźbę na niebiesko, ponieważ taki był pierwotny zamysł autora. Robią to pod okiem brata autora - opowiada Marek Rybka, zastępca prezesa spółdzielni. - Ostatnia renowacja miała miejsce przez dziesięcioma laty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki