MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Remont sprzedanej przez Uniwersytet Łódzki nieruchomości zaczął się w lipcu 2019 r.

Jacek Zemła
Wideo
od 16 lat
Zabytkowy budynek dawnego Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego z 1910 r., późniejsza siedziba Wydziału Filologicznego UŁ stał się nową siedzibą Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Temida znalazła tu przestronne wnętrza i obszerne magazyny na akta, dokumenty oraz archiwalia. W poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku, który wcześniej przeszedł całkowitą metamorfozę.

Zabytkowy budynek dawnego Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego z 1910 r., późniejsza siedzibą Wydziału Filologicznego UŁ stał się nowa siedzibą Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Temida znalazła tu przestronne wnętrza i obszerne magazyny na akta, dokumenty oraz archiwalia. W poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku, który wcześniej przeszedł całkowitą metamorfozę.

Poprawi się sytuacja lokalowa wszystkich sądów

Remont sprzedanej przez Uniwersytet Łódzki nieruchomości zaczął się w lipcu 2019 r. a zakończył w lutym 2023 r. Odrestaurowano zniszczone lub skute po II wojnie światowej detale architektoniczne, w tym m.in. kartusz nad wejściem od strony al. Kościuszki czy płaskorzeźbę z marabutami od ul. Zamenhofa. Udało się też zachować i odrestaurować oryginalne zewnętrzne drzwi do budynku. W tak szacownym obiekcie, który pamięta m.in. strajki studenckie z 1981 roku jakie tu właśnie się zaczęły, będzie teraz nowa siedziba Sądu Apelacyjnego.

– Ten nowy budynek usprawni działanie sądu, przyspieszy bieg spraw, ale także poprawi sytuację lokalową wszystkich łódzkich sądów – mówi wiceminister sprawiedliwości Piotr Cieplucha. – Pomieszczenia opuszczone przez sąd przeznaczymy na potrzeby m.in. Sądu Okręgowego w Łodzi, co przyczyni się do poprawy warunków pracy sędziów i obsługi interesantów.

Podziemny parking i stare polichromie

Budynek został docieplony, odrestaurowano klatkę schodową i zamontowano wewnętrzną windę, remont przeszła też wieżyczka dawnego obserwatorium astronomicznego, na której przywrócono zegar. Na nowo zagospodarowano teren dawnej szkoły, od al. Kościuszki i ul. Zamenhofa, wytyczając ścieżkę, przy której stanęły ławki, zadaszony parking rowerowy i pergola. Od strony ul. Wólczańskiej powstał parking, pod którym kryje się podziemna hala garażowa z dodatkowym parkingiem rowerowym. Okna zrobiono na wzór autentyków. Jedno z zabytkowych oryginalnych okien zachowano w pomieszczeniu, gdzie powstała sala historii gmachu. Podczas remontu spod wielu warstw farby odsłonięto stare polichromie, które odtworzono na klatce schodowej. Prace trwały ponad 2 lata i kosztowały ok. 82 mln zł.

Długa i bogata historia tego miejsca

Gmach wzniesiono w 1910 r. dla Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego, które funkcjonowało w nim do 1945 r. Charakterystyczna wieżyczka wieńcząca narożnik była pierwszym w Łodzi obserwatorium astronomicznym, z którego korzystali uczniowie tej szkoły. Po II wojnie światowej, od 1946 r. w budynku mieściła się Centralna Szkoła Partyjna PPR, od 1948 PZPR. W latach 50. XX w. budynek przejęło nieistniejące już X Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, a od 1970 r. Wydział Filologiczny UŁ wraz z Instytutem Filologii Polskiej oraz Instytutem Anglistyki. W 1981 r. budynek był głównym miejscem strajku studentów uczelni łódzkich. Sąd Apelacyjny kupił go od Uniwersytetu Łódzkiego w 2014 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki