MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy analizują pomysł, Sejm RP już pracuje nad ustawą. Będą obowiązkowe szczepienia dla dzieci w żłobkach? 05.02.2021

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W Łodzi dotrzymanie obowiązku poddania dziecka szczepieniom będzie dodatkowym kryterium w najbliższej rekrutacji do miejskich przedszkoli. Ale podobnej decyzji – mimo wcześniejszych zapowiedzi – nie ma, przynajmniej dotąd, odnośnie żłobków, także podlegających łódzkiemu samorządowi. Magistrat długo analizuje tę kwestię i wydaje się, że rozstrzygnie ją rozwiązanie ogólnopolskie.W czwartek (21 stycznia) Urząd Miasta Łodzi przypomniał, iż w naborze do podległych mu przedszkoli na rok szkolny 2021/2022 po raz pierwszy pojawi się premia za dotrzymanie obowiązku poddania dziecka obowiązkowym szczepieniom. W rekrutacji dla nowych kandydatów, która zacznie się 1 kwietnia 2021 roku, spełnienie tego obowiązku będzie drugim co do ważności kryterium samorządowym. Te są brane pod uwagę, gdy kwestii pierwszeństwa w dostępie do wybranej placówki nie rozstrzygną kryteria ogólnokrajowe (czyli np. wielodzietność rodziny kandydata albo niepełnosprawność dziecka).Zmiany w naborze do łódzkich przedszkoli to efekt presji lekarzy. Co ze żłobkami?>>> Więcej informacji przy kolejnej ilustracji >>>
W Łodzi dotrzymanie obowiązku poddania dziecka szczepieniom będzie dodatkowym kryterium w najbliższej rekrutacji do miejskich przedszkoli. Ale podobnej decyzji – mimo wcześniejszych zapowiedzi – nie ma, przynajmniej dotąd, odnośnie żłobków, także podlegających łódzkiemu samorządowi. Magistrat długo analizuje tę kwestię i wydaje się, że rozstrzygnie ją rozwiązanie ogólnopolskie.W czwartek (21 stycznia) Urząd Miasta Łodzi przypomniał, iż w naborze do podległych mu przedszkoli na rok szkolny 2021/2022 po raz pierwszy pojawi się premia za dotrzymanie obowiązku poddania dziecka obowiązkowym szczepieniom. W rekrutacji dla nowych kandydatów, która zacznie się 1 kwietnia 2021 roku, spełnienie tego obowiązku będzie drugim co do ważności kryterium samorządowym. Te są brane pod uwagę, gdy kwestii pierwszeństwa w dostępie do wybranej placówki nie rozstrzygną kryteria ogólnokrajowe (czyli np. wielodzietność rodziny kandydata albo niepełnosprawność dziecka).Zmiany w naborze do łódzkich przedszkoli to efekt presji lekarzy. Co ze żłobkami?>>> Więcej informacji przy kolejnej ilustracji >>>Piotr Warczak / archiwum Polska Press
Samorządowcy analizują pomysł, Sejm RP już pracuje nad ustawą. Będą obowiązkowe szczepienia dla dzieci w żłobkach? Będą obowiązkowe szczepienia dla dzieci w żłobkach? Samorządowcy analizują pomysł, Sejm RP już pracuje nad ustawą Ale podobnej decyzji – mimo wcześniejszych zapowiedzi – nie ma, przynajmniej dotąd, odnośnie żłobków, także podlegających łódzkiemu samorządowi. UMŁ długo analizuje tę kwestię i wydaje się, że rozstrzygnie ją rozwiązanie ogólnopolskie.

Samorządowcy analizują pomysł, Sejm RP już pracuje nad ustawą. Będą obowiązkowe szczepienia dla dzieci w żłobkach?

W czwartek (21 stycznia) Urząd Miasta Łodzi przypomniał, iż w naborze do podległych mu przedszkoli na rok szkolny 2021/2022 po raz pierwszy pojawi się premia za dotrzymanie obowiązku poddania dziecka obowiązkowym szczepieniom. W rekrutacji dla nowych kandydatów, która zacznie się 1 kwietnia 2021 roku, spełnienie tego obowiązku będzie drugim co do ważności kryterium samorządowym. Te są brane pod uwagę, gdy kwestii pierwszeństwa w dostępie do wybranej placówki nie rozstrzygną kryteria ogólnokrajowe (czyli np. wielodzietność rodziny kandydata albo niepełnosprawność dziecka).

Zmiany w naborze do łódzkich przedszkoli to efekt presji lekarzy. Co ze żłobkami?

Zmiana w rekrutacji przedszkolnej w Łodzi to efekt uchwały miejskich radnych podjętej po skierowaniu do nich obywatelskiego projektu powstałego w środowisku łódzkich lekarzy.

Jednak już w 2019 r. UMŁ analizował także promowanie zaszczepionych kandydatów w rekrutacji do żłobków – a nawet, wzorem Warszawy, niedopuszczanie ich do miejskich placówek tego typu. Od miesięcy dopytujemy łódzki magistrat, jakie są wnioski z jego analiz. Z ostatnich odpowiedzi urzędników, z początku grudnia, wynikało, iż konsultują się oni jeszcze z pediatrami. Tempo tych konsultacji raczej nie wskazuje na możliwość wprowadzenia zmian w naborze żłobkowym w Łodzi przed wiosną 2021 roku – a następna rekrutacja do miejskich placówek jest planowana na kwiecień lub maj (w zależności od sytuacji związanej z epidemią koronawirusa).

Szczepienia obowiązkowe przy rekrutacji do żłobków? Prace w parlamencie mogą wyprzedzić decyzję władz Łodzi

Być może, ewentualną decyzję władz Łodzi uprzedzi zmiana prawa na poziomie krajowym. Bowiem w połowie grudnia 2020 r. Senat zaczął pracę na projektem (i skierował go do Sejmu jako własną inicjatywę), który posiadanie szczepień czyni warunkiem przyjęcia do żłobka oraz jednym z kryteriów ogólnokrajowych przyjęcia do przedszkola (zatem dopełnienie tego obowiązku stałoby się ważniejsze, niż wynika z łódzkiej uchwały).

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki