Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce Łodzi będzie szybciej zawieszone na wieży?

Matylda Witkowska
Nowe Serce Łodzi
Nowe Serce Łodzi Krzysztof Szymczak
Być może Serce Łodzi jeszcze w tym roku pojawi się na wieży katedralnej - zapowiedział na piątkowej konferencji prasowej proboszcz Ireneusz Kulesza. O taką możliwość pytają łodzianie.

Zgodnie z pierwotnym planem do czerwca przyszłego roku dzwon miał wisieć na prowizorycznej dzwonnicy pod katedrą. Można go łatwo obejrzeć, ale... nie da się usłyszeć.

- Ludzie chętnie robią sobie z nim zdjęcia, ale wiele osób pytało, czy nie można by wcześniej zawiesić go na wieży i już słuchać jego dźwięków - mówi ks. Kulesza. - Nie musimy czekać z przeniesieniem aż do przyszłego roku. Czekamy na opinię łodzian w tej sprawie - dodaje.

W piątek podsumowano też finansowe aspekty powieszenia Serca Łodzi. Wiadomo już, ile pieniędzy wpłynęło podczas rocznej zbiórki pieniędzy. W szkołach i przedszkolach dzieci wrzuciły ponad 7 tys. zł, duża skarbona, która przez pół roku stała w katedrze przyniosła 30 tys. zł. Prawie 3 tys. zł wrzucili pielgrzymi podczas tegorocznej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Na utworzone z okazji zbiórki konto wpłacono 116, 5 tys. zł. 112 tys. dołożyła parafia archikatedralna, a po 50 tys. - magistrat i urząd marszałkowski w Łodzi. Sam dzwon kosztował 355 tys. zł.

Podczas uroczystości chrztu Serca Łodzi zbierane były środki na Klinikę Kardiologii i Centrum Zdrowia Matki Polki. Zebrano prawie 15 tys. zł. Z tych pieniędzy zakupione będą pompa strzykawkowa, pompa przepływowa oraz inhalator - urządzenia służące do podawania leków.

- Nie spodziewałem się aż takiej sumy. Widzę, że łodzianie mają serca jak dzwony - cieszył się prof. Jacek Moll, kierownik kliniki.

Dodatkowym pomysłem jest honorowanie osób zasłużonych dla Łodzi miniaturką dzwonu.
- Wiele osób chciałoby ją sobie kupić, ale będzie można ją tylko dostać - tłumaczy ks. Kulesza.

Wręczenie miniaturek miałoby się odbywać w rocznicę poświęcenia dzwonu i święto patrona parafii czyli 18 września.

Nadal będzie też można wpisywać się do księgi pamiątkowej. Wystawiana będzie podczas większych uroczystości, m.in. 5 października podczas mszy o godz. 10, która będzie podziękowaniem dla szkół za udział w zbiórce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki