MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sianokosy sprzed lat i te prowadzone współcześnie. Kosa w dłoń i na pole! Czasy dziadków i wnuków dzieli przepaść

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Zwózka siana, 1937 rok
Zwózka siana, 1937 rok Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kosa, lniana koszula i ręce gotowe do pracy — tak przed wojną i jeszcze po niej wyglądały sianokosy. W latach 70. przybywało sprzętu, postępowała mechanizacja polskiego rolnictwa, co odzwierciedlają archiwalne zdjęcia. Dziś na pola wyjeżdżają wydajne maszyny, które wyręczają rolnika. Kosiarka, a potem prasa i owijarka pomagają przygotować sianokiszonkę dla bydła lub baloty suchego siana. Dawniej trawę przede wszystkim suszono lub podawano bydłu świeżą. Zobacz, jak zmieniła się praca na wsi.

Przełom maja i czerwca to czas pierwszych sianokosów. Zależnie od warunków pogodowych, może to być jeszcze jeden lub dwa zbiory w tym roku. Na jakość paszy z użytków zielonych wpływa między innymi skład gatunkowy.

Podobnie jak rok temu, tak i w 2023 roku niekorzystnym zjawiskiem dla wegetacji trwałych użytków zielonych były kwietniowe chłodne dni i noce. Takie warunki powodują gorsze krzewienie się traw oraz przejściowo mniejszą intensywność przyrostu zielonej masy[/i], wskazywał GUS w ubiegłorocznej wiosennej ocenie upraw.

Sianokosy dawniej i dziś. Zbiór traw to ważny moment dla hodowców bydła

Trawy użytków zielonych wysoką wartość paszową mają we wcześniejszych fazach rozwojowych, to jest od momentu przed i po wykłoszeniu do początku kwitnienia dominujących gatunków w runi i jest to optymalny moment na ich zbiór na zielonkę, kiszonkę lub siano. Wcześniej skoszona ruń jest bardzo smakowita i chętnie zjadana przez zwierzęta, podpowiada Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Przez lata zmieniła się nie tylko technika zbioru, ale i technologia uprawy, dobór mieszanek nasion. Praca przebiega sprawniej i wydajniej. Zobacz zdjęcia z dawnego i współczesnego koszenia traw

Sianokiszonka to ważna pozycja menu dla bydła. W maju w Polsce jest organizowana cała impreza rolnicza — Zielone Agro Show — poświęcona w całości nowoczesnej technice i technologii produkcji wysokiej jakości pasz zielonych dla bydła. W Ułężu odbywa się wystawa maszyn i pokaz ich pracy na polu.

Ciekawostka. Sianokosy, czyli koszenie trawy, a potem suszenie jej na siano doczekały się nawet uwiecznienia na obrazach. Jednym z najsłynniejszych jest obraz Pietera Bruegla starszego z 1565 roku o takim właśnie tytule "Sianokosy".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sianokosy sprzed lat i te prowadzone współcześnie. Kosa w dłoń i na pole! Czasy dziadków i wnuków dzieli przepaść - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki