Sieradz podczas II wojny światowej [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Sieradz podczas II wojny światowej [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Dariusz Piekarczyk

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Tak wyglądał Sieradz podczas II wojny światowej
  1/29
  przejdź do galerii

  Tak wyglądał Sieradz podczas II wojny światowej ©fot. Victor Otto Clemens Becker / mat. Muzeum Miasta i Rzeki Warta

  Prezentujemy unikalne zdjęcia Sieradza w czasie II wojny światowej, które wykonał niemiecki żołnierz Victor Otto Clemens Becker. Stacjonował on w Sieradzu od jesieni 1939 roku do lipca 1940 roku.
  Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta i Rzeki Warta. - Zdjęcia ofiarował naszemu muzeum Otto Becker, wnuk Victora - mówi Barbara Cichecka. - Przekazując nam zdjęcia pozwolił z nich korzystać. Dodał też, że dziadek w czasie wojny nic złego nie robił i był uczciwym człowiekiem.

  Victor Otto Clemens Becker urodził się 4 lutego 1891 roku w Saarbrucken. Był lekarzem. W czasie I wojny światowej służył jako lekarz w szpitalach polowych na Litwie, Białorusi oraz Prusach Wschodnich.
  W roku 1918 został przeniesiony na front zachodni. W czerwcu 1918 roku trafił do lazaretu w Hamburgu. Po wyleczeniu wysłany do Turcji. Tam dostał się do niewoli angielskiej. Z obozu jenieckiego wrócił w 1919 roku.

  Do Sieradza trafił jesienią 1939 roku. Do lipca 1940 roku dokumentował na licznych fotografiach Sieradz w czasie wojny. Kolejne etapy jego wojennego życia to Mielec i Ciechanów. Od zimy 1941 roku był w Rosji. Z 27. Dywizją, w której służył, dotarł do Apszerońska na Przedgórzu Kaukazu Północnego, skąd ewakuował się przed ofensywą rosyjską.

  Został zwolniony z Wehrmahtu 15 grudnia 1943 roku. Po wojnie pracował między innymi w Szpitalu Ducha Świętego w Saarbrucken. Zmarł 13 grudnia 1975 roku w Hamburgu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oczywista oczywistość

  Anonim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Cytat : ,,dziadek w czasie wojny nic złego nie robił ", czyli był to typowy Niemiec , taki jak wszyscy Niemcy podczas II W.Ś.którzy nic złego nie robili.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo