ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Horoskop na grudzień

  Rozwiń
  Skok stulecia w Swarzędzu. Zdążyli napełnić pieniędzmi tylko...

  Skok stulecia w Swarzędzu. Zdążyli napełnić pieniędzmi tylko jeden bankomat

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Skok stulecia w Swarzędzu. Zdążyli napełnić pieniędzmi tylko jeden bankomat

  ©Krzysztof Szymczak

  Kulisy rabunku 8 mln zł z furgonu rozwożącego gotówkę do bankomatów, opisał świadek w Sądzie Okręgowym w Łodzi
  Skok stulecia w Swarzędzu. Zdążyli napełnić pieniędzmi tylko jeden bankomat

  ©Krzysztof Szymczak

  Chodzi o proces konwojenta, 47-letniego Krzysztofa W., który podczas „skoku stulecia” w lipcu 2015 roku w Swarzędzu podczas perfekcyjnej akcji zrabował miliony bankowcom. Oprócz niego na ławie oskarżonych zasiada pięć osób zamieszanych w tę spektakularną kradzież.

  W środę jako świadek zeznawał 39-letni Piotr Sz. Wyjaśnił, że z zawodu jest technikiem ekonomistą i pracuje jako specjalista w Banku PKO BP w Poznaniu, który padł ofiarą pamiętnego rabunku.
  Zeznał, że o kradzieży dowiedział się od swojej przełożonej. Okazało się, że w trasie był furgon z pieniędzmi do bankomatów. Załoga, która składała się z kierowcy i konwojentów, zdążyła załadować pieniędzmi tylko jeden bankomat w Swarzędzu. Na najbliższym postoju pod bankiem kierowca - był nim oskarżony Krzysztof W. - wyczekał na moment, aż konwojenci opuszczą samochód. Wtedy odjechał i zniknął z pieniędzmi.

  Czytaj:Skok stulecia w Swarzędzu. W Łodzi rozpoczął się proces w sprawie kradzieży 8 mln złotych [ZDJĘCIA]

  Świadek Piotr Sz. oznajmił, że w takich sytuacjach konwojenci ze skarbca bankowego pobierają gotówkę, kwitują jej odbiór i ruszają w trasę. Podczas drogi nie wolno im zaglądać do kaset i worków jutowych z pieniędzmi. O ich rozdziale decyduje specjalny program komputerowy, który pilnuje, aby w bankomatach nie przekraczać tzw. kwot bezpieczeństwa. Ponadto program ten podpowiada bankowcom, który bankomat powinien być teraz zasilony, jaką kwotą i banknotami w jakich nominałach.

  Adwokat Marcin Olejnik, obrońca Krzysztofa W., wniósł do sprawy nowy materiał dowodowy, z którego wynika, że przed akcją w Swarzędzu jego klient miał długi, był w tarapatach finansowych i dlatego dał się namówić na „skok stulecia”. Proces, w którym miało zeznawać prawie 90 świadków, dobiega już końca. Jeśli nie będzie nowych wniosków dowodowych, to na rozprawie na początku kwietnia odbędą się mowy końcowe, po czym na kolejnym terminie nastąpi ogłoszenie wyroku. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.


  Czytaj:Skok stulecia w Swarzędzu. Oblali go wrzątkiem, aby zmusić do kradzieży

  Według śledczych, bohaterem „skoku stulecia” był Krzysztof W., który pod fałszywym nazwiskiem zatrudnił się w łódzkiej firmie ochroniarskiej. Jego kamuflaż był znakomity: zgolił wąsy, włożył okulary i zapuścił brodę, którą pomalował na czarno. Ponadto znacznie przytył. Wszystko po to, aby dokonać skoku życia. 10 lipca 2015 roku jako kierowca bankowozu, który rozwoził pieniądze do bankomatów, zrabował 8,2 mln zł. Poczekał aż jego dwaj koledzy wejdą do banku przy ul. Cieszkowskiego w Swarzędzu i odjechał załadowanym pieniędzmi autem. Razem z nim na ławie oskarżonych zasiadają m.in. 43-letni Dariusz D., 45-letni Adam K. i 47-Marek K. Prokuratura zarzuca im rabunek i udział w zorganizowanej grupie przestępczej.


  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opla sprzedam

  WW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Sprowadzony w całości. Niebity.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Nowy smartfon Huawei w imponujący sposób wykorzystuje najnowsze technologie

  Nowy smartfon Huawei w imponujący sposób wykorzystuje najnowsze technologie

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny