Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śledztwo w sprawie remontu łódzkiego Grand Hotelu. Prokuratura sprawdza czy doszło do nieprawidłowości. O jakie zastrzeżenia chodzi?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Prokuratura kończy śledztwo w sprawie uchybień i nieprawidłowości popełnionych podczas gruntownego remontu zabytkowego Grand Hotelu przy ul. Piotrkowskiej w centrum Łodzi.
Prokuratura kończy śledztwo w sprawie uchybień i nieprawidłowości popełnionych podczas gruntownego remontu zabytkowego Grand Hotelu przy ul. Piotrkowskiej w centrum Łodzi. Grzegorz Gałasiński
Prokuratura kończy śledztwo w sprawie uchybień i nieprawidłowości popełnionych podczas gruntownego remontu zabytkowego Grand Hotelu, jednej z wizytówek Łodzi. Jednocześnie swoje postępowanie prowadzą służby konserwatorskie.

W sprawie tej wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi zaalarmował Prokuraturę Rejonową Łódź – Śródmieście. Jego zastrzeżenia dotyczyły nadbudowy kondygnacji, rozbudowy więźby dachowej i wymiany, bez zgody konserwatora, stolarki okiennej, przez co – jak podkreśla Daria Błaszczyńska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi - nastąpiła radykalna zmiana na hotelowej elewacji polegająca na niezachowaniu historycznych podziałów.

Zobacz więcej zdjęć

Zabytki w Łodzi: kluczowa opinia biegłego

- W sprawie tej pozyskaliśmy już całą dokumentację. Między innymi przesłuchaliśmy przedstawicieli inwestora, nadzoru budowlanego, służb konserwatorskich i innych świadków. Z kompletem zebranego materiału zapozna się biegły z zakresu budownictwa i na ich podstawie sporządzi opinię, która będzie kluczowa w tej sprawie. Jak dotąd nikomu nie przedstawiliśmy zarzutów – mówi Krzysztof Kopania, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Jeśli służby konserwatorskie stwierdzą, że doszło do poważnych uchybień podczas remontu Grand Hotelu, to będą mogły nałożyć karę administracyjną w wysokości od 500 zł do 500 tys. zł.

Zabytki w Łodzi: zakup braci Likusów

Obiekt należy do braci Wiesława, Tadeusza i Leszka Likusów mających w Polsce zarówno hotele – m.in. w Krakowie, Wrocławiu i Katowicach, jak i centrum handlowe w Warszawie oraz domy mody i domy towarowe. Rodzina Likusów, która zaczynała od interesów w branży tytoniowej i browarniczej, należy do najbogatszych w kraju. Na przykład w 2012 roku z majątkiem szacowanym na 690 mln zł zajmowała 28. miejsce na liście najbogatszych Polaków.

W formie mejlowej poprosiliśmy firmę braci Likus o komentarz do zastrzeżeń służb konserwatorskich oraz zapytaliśmy, kiedy po przerwie remontowej nastąpi otwarcie Grand Hotelu, ale na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Kiepura i Sienkiewicz w Grand Hotelu

Twórcą Grand Hotelu był znany fabrykant Ludwik Meyer. Przełomem w jego karierze była posada w fabryce Edwarda Haentschla i ożenek z jego córką Matyldą. W posagu otrzymał pół fabryki przy ul. Piotrkowskiej 72, zaś drugą połowę odkupił od Juliusza Kunitzera. Ciasna zabudowa centrum Łodzi sprawiła, że fabryka nie mogła się rozwijać. Dlatego Meyer przeniósł ją do nowego obiektu na osiedlu Mania, zaś budynek pofabryczny przekształcił w Grand Hotel, który otwarto w 1887 roku.

Bywali w nim tak znani rodacy, jak Jan Kiepura, Artur Rubinstein, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont czy Ignacy Jan Paderewski. Jego wnętrza „zagrały” w wielu filmach, jak np. „Vabank” Juliusza Machulskiego, „Ucieczka z kina „Wolność” Wojciecha Marczewskiego czy „Zaklęte rewiry” Janusza Majewskiego.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki