Ślub w plenerze? Niedługo pozwolą na to przepisy

  Ślub w plenerze? Niedługo pozwolą na to przepisy

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Na około 600 zawartych w tym roku w łódzkim USC ślubów, tylko 10 odbyło się poza urzędem.

  Na około 600 zawartych w tym roku w łódzkim USC ślubów, tylko 10 odbyło się poza urzędem. ©123RF

  Ślub w ogrodzie, na łodzi lub w ruinach zamku? Być może wkrótce będzie to możliwe. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych powstał projekt zmian w przepisach ślubnych.
  Na około 600 zawartych w tym roku w łódzkim USC ślubów, tylko 10 odbyło się poza urzędem.

  Na około 600 zawartych w tym roku w łódzkim USC ślubów, tylko 10 odbyło się poza urzędem. ©123RF

  Zmiany mogłyby wejść w życie w styczniu 2015 roku. Umożliwiałyby zawarcie ślubu poza urzędem stanu cywilnego pod warunkiem, że miejsce jest godne, bezpieczne, znajduje się na terenie podlegającej urzędowi gminy, a koszty dowiezienia urzędnika pokryją młodzi.

  Obecne przepisy zakładają, że ślub powinien odbyć się na terenie urzędu stanu cywilnego. - Jednak w wyjątkowych, umotywowanych przypadkach możemy zgodzić się na inne, godne miejsce - mówi Barbara Sawicka, zastępca kierownika USC w Łodzi.

  Powodem może być np. chęć pokazania miasta gościom z zagranicy. - Mieliśmy też parę, która miała tylu gości, że nie zmieściliby się w sali urzędu. Ślub odbył się w ogrodzie botanicznym - mówi Sawicka.

  Podkreśla też, że nawet po wejściu w życie nowych przepisów urzędnik nie udzieli ślubu wszędzie. Bo urzędnik musi być dobrze słyszany, a spokój przebiegu ceremonii zapewniony.

  - Zgłosiła się para, która chciała pobrać się pod wybranym drzewem w Arturówku. Wytłumaczyliśmy im, że nie ma tam odpowiednich warunków: suknia panny młodej może się ubrudzić, a ktoś obcy może zakłócić przebieg uroczystości - wyjaśnia.

  Łódzki urząd chętniej udziela ślubów w Muzeum Kinematografii i Instytucie Europejskim. Za wynajęcie sali trzeba jednak zapłacić od 1,5 tys. zł w Muzeum i prawie 2,5 tys. zł w Instytucie. Dlatego chętnych nie ma zbyt wielu - na około 600 zawartych w tym roku ślubów, tylko 10 odbyło się poza urzędem.

  Na początku maja odbył się też ślub w kinie Charlie - para tłumaczyła, że poznała się właśnie podczas pracy w tym kinie.

  Niektórzy radzą sobie w inny sposób: zawierają cichy ślub przed urzędnikiem, a kilka dni później wynajmują mistrza ceremonii, który na niby udzieli ślubu przed rozpoczęciem wesela. Takich teatralnych ślubów udziela w Łodzi Magdalena Magin, emerytowana pracownica USC, która przez lata udzielała cywilnych ślubów.

  Chętnych nie brakuje. Mistrzyni ceremonii nie zdradza jednak lokalizacji. - Obowiązuje mnie dyskrecja. W niektórych przypadkach nawet rodzice młodej pary nie wiedzą, że ślub podczas wesela nie był prawdziwy - mówi Magin.

  Choć ślub to tylko przedstawienie, to przed jego "udzieleniem" sprawdza dokumenty z prawdziwego, urzędowego ślubu. - Nie chciałabym, żeby ktoś wykorzystał ceremonię do oszustwa. A jeśli para ma ślub, dodatkowa ceremonia nikomu nie zaszkodzi - mówi Magin.

  wsp. Mateusz Różańsk

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prosta sprawa

  vol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 19

  taka prosta sprawa, a dopiero może coś się zmieni od 2015 roku. a jeśli chodzi o podatki to w ciągu miesiąca potrafią wszystko wprowadzić.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo