Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słuchasz radia w ciągniku? Musisz zapłacić abonament RTV! Oto stawki KRRiT na 2024 rok. Zobacz, kto jest zwolniony z opłat

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Za radio zamontowane w ciągniku także trzeba zapłacić abonament.
Za radio zamontowane w ciągniku także trzeba zapłacić abonament. pixabay.com/PrivetFrance
Wielu rolników ma w swoich ciągnikach radia, ale mało kto wie, że za używanie odbiornika należy zapłacić abonament. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała stawki na 2024 rok. Kto i ile musi uiścić?

Spis treści

Obowiązek rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych dotyczy każdego sprzętu, niezależnie, czy sygnał odbierany jest w domu, czy też w maszynie rolniczej. Znane są kwoty abonamentu KRRiT na 2024 rok.

Ile zapłaci rolnik za słuchanie radia w ciągniku?

KRRiT wyszczególniła opłaty RTV. Za posiadanie i używanie odbiornika radiofonicznego miesięczna stawka to 8,70 zł. Jeśli opłata uiszczana jest każdego miesiąca, za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł. Z kolei za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego należy zapłacić miesięcznie 27,30 zł, przy całym roku jest to 327,60 zł.

Stawki są więc takie same jak w 2023 roku. W stosunku do 2022 roku poszły jednak w górę - wtedy użytkownicy płacili 7,50 zł miesięcznie za używanie radioodbiornika, zaś 24,50 zł miesięcznie za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny.

Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2024 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę, informuje Poczta Polska.

Należności musi zapłacić każdy, czy to osoba fizyczna, czy prowadząca działalność. Rolnicy, jako osoby fizyczne, abonament płacą jednorazowo. Liczba odbiorników nie ma tu znaczenia. Jeśli jednak rolnik prowadzi działalność gospodarczą, musi zapłacić za każde radio lub odbiornik telewizyjny posiadany w maszynach, samochodach służbowych lub miejscu pracy.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Jak podaje Rada, do zwolnienia z opłat abonamentowych uprawnieni są:

  • osoby, które ukończyły 75. rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Osoba uprawniona do zwolnienia z opłat abonamentowych jest zobowiązana do przedstawienia w urzędzie Poczty Polskiej dokumentu potwierdzającego to uprawnienie wraz z oświadczeniem (do pobrania na stronie - przyp. red.), przekazuje KRRiT.

Źródło: KRRiT

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki