Spis powszechny potrwa dłużej. Kontrowersje wokół bezpieczeństwa spisu oraz podawania numeru PESEL. Jak wziąć udział w spisie?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Nie do 30 czerwca, ale do końca września potrwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent. Zmiana ma związek m.in. z pandemią koronawirusa.Spis powszechny rozpoczął się 1 kwietnia i miał potrwać do 30 czerwca. Jednak już przed rozpoczęciem badania wiadomo było, że dojdzie do nowelizacji ustawy. Stało się tak na początku kwietnia, a zmienione przepisy zakładają nie tylko wydłużenie czasu na przeprowadzenie spisu o trzy miesiące, ale także ujednolicają stawkę dla rachmistrzów spisowych. Rachmistrz zarobi 6 zł brutto za jedną odpytaną osobę. Na razie jednak rachmistrzowie nie zaczną pracy.Czytaj dalej Wojciech Wojtkielewicz
Nie do 30 czerwca, ale do końca września potrwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent. Zmiana ma związek m.in. z pandemią koronawirusa.

Spis powszechny rozpoczął się 1 kwietnia i miał potrwać do 30 czerwca. Jednak już przed rozpoczęciem badania wiadomo było, że dojdzie do nowelizacji ustawy. Stało się tak na początku kwietnia, a zmienione przepisy zakładają nie tylko wydłużenie czasu na przeprowadzenie spisu o trzy miesiące, ale także ujednolicają stawkę dla rachmistrzów spisowych. Rachmistrz zarobi 6 zł brutto za jedną odpytaną osobę. Na razie jednak rachmistrzowie nie zaczną pracy.

Obowiązek dla 2,5 mln osób

W województwie łódzkim spis obejmie ok. milion gospodarstw domowych, w których mieszka blisko 2,5 mln osób. W imieniu dzieci wypowiedzą się ich rodzice lub opiekunowie.

- Udział w spisie jest obowiązkowy i to w postaci tzw. samospisu internetowego - mówi Katarzyna Szkopiecka, kierownik Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych. - Należy zalogować się do aplikacji spisowej, która jest dostępna na stronie spis.gov.pl. Można to zrobić kilkoma metodami: poprzez profil zaufany lub podając numer PESEL i nazwisko rodowe matki albo specjalne hasło w przypadku osób, które nie mają numeru PESEL. Można również dokonać samospisu internetowego w formie telefonicznej - wystarczy zadzwonić na infolinię 22 279 99 99.

PESEL do fałszowania?

To właśnie podanie numeru PESEL wzbudziło wiele zastrzeżeń. Padły oskarżenia, że może dojść do nieuprawnionego posługiwania się danymi. Chodzi np. o możliwość zalogowania w imieniu innej osoby.

- Wszystkie dane przetwarzane przez statystykę publiczną są bezpieczne i podlegają specjalnej ochronie (tajemnica statystyczna) - zauważa Karolina Banaszek, rzecznik prezesa GUS. - Zwracam też uwagę, że podszywanie się pod czyjąś tożsamość w celu zalogowania się do formularza spisowego jest przestępstwem, zgodnie z art. 190a Kodeksu Karnego. Każde takie zdarzenie GUS będzie zgłaszał na policję i do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zdaniem ekspertów od cyberbezpieczeństwa

Problemem logowania się za pośrednictwem numeru PESEL zajął się portal niebezpiecznik.pl, którego pracownicy zajmują się m.in. kwestiami bezpieczeństwa w internecie.

- Naszym zdaniem alternatywne metody spisu (telefon, rachmistrz) to niepotrzebne zwiększenie ryzyka - podkreślają pracownicy portalu. - Wasze dane przejdą przez więcej osób zanim trafią do “anonimizowania” na serwery GUS-u, czyli z większej liczby miejsc będą mogły wyciec. Jak już się spisywać, to online.

Eksperci podkreślają jednak, że jest ryzyko, że ktoś , kto zna nasz numer PESEL i nazwisko rodowe matki, zaloguje się na nasze dane i błędnie wypełni formularz.

- Dlatego rekomendujemy, aby czym prędzej sobie ustawić hasło logując się po PESEL-u albo zalogować się przez Profil Zaufany (co blokuje logowanie przez PESEL) - podpowiadają eksperci. - W ten sposób można dowcipnisiom związać ręce, a spisu nie trzeba kończyć, ani nawet zaczynać, by ta blokada zadziałała. GUS informuje jednak, że od momentu zalogowania się mamy 14 dni na dokończenie spisu.

Za odmowę udziału w spisie grozi kara w wysokości do nawet 5 tys. zł. Za fałszywe odpowiedzi można natomiast trafić do więzienia nawet na 2 lata.

Pytania bez odpowiedzi

W czasie spisu mamy odpowiedzieć na pytania m.in. o miejsce zamieszkania, rodzaj budynku, media, jakie się w nim znajdują. Jesteśmy pytani również o wykształcenie, relacje rodzinne, kraj urodzenia itp. Trzeba też podać informacje o mieszkaniu lub domu, w którym się przebywa, w tym o jego metrażu, roku budowy, liczbie i rodzaju pomieszczeń, a także o sposobie ogrzewania.

W spisie są także bardziej bezpośrednie pytania, które dotyczą na przykład chorób czy wyznania, a także związków. Chodzi np. o związki niesformalizowane, do którego kościoła się należy albo jakiego jest się wyznania. W spisie pada też pytanie o to, czy w związku z chorobą, która trwa przynajmniej pół roku, ma się ograniczoną zdolność wykonywania codziennych czynności. Pada również prośba o wymienienie tych chorób. Wszystkie te pytania łączy to, że nie trzeba na nie odpowiadać: można wybrać opcję "Nie chcę odpowiadać na to pytanie".

Przedszkola i żłobki zamknięte do 25 kwietnia?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

https://www.youtube.com/watch?v=opmHOsk3TdU

G
Gość

Fantastic work-from-home opportunity for everryone... Work for three to eight hrs a day and start getting paid in the range of 7,000-14,000 dollars a month... Weekly payments Learn More details Good luck...

See.... www.Works32.com

G
Gość

No to jak Jaruś będzie obchodził rocznicę smoleńską?

Dodaj ogłoszenie