Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Spis rolny 2020 już od 1 września. Rolnicy boją się pytań o majątek, GUS uspokaja. Jak będzie wyglądał powszechny spis rolny? 14.09.2020

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Za niespełna dwa tygodnie rozpocznie się Powszechny Spis Rolny 2020. Kończą się szkolenia kandydatów na rachmistrzów spisowych, natomiast rolnicy niepokoją się pytaniami, które mają dotyczyć ich majątku. GUS dementuje te informacje. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE
Za niespełna dwa tygodnie rozpocznie się Powszechny Spis Rolny 2020. Kończą się szkolenia kandydatów na rachmistrzów spisowych, natomiast rolnicy niepokoją się pytaniami, które mają dotyczyć ich majątku. GUS dementuje te informacje. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE Pixabay
Spis rolny 2020 już od 1 września. Rozpoczął się Powszechny Spis Rolny 2020. Rolnicy niepokoją się pytaniami, które mają dotyczyć ich majątku. GUS dementuje te informacje.

Powszechne spisy rolne odbywają się co dziesięć lat i dotyczą rolników z wszystkich krajów Unii Europejskiej. Tegorocznego badania nie zatrzymała nawet pandemia koronawirusa, która ma jednak wpływ na sposób przeprowadzenia badania. Przedstawiciele GUS-u proszą rolników, by ci spisali się sami - przez internet lub telefonicznie, tak by nie było konieczności wysyłania do nich rachmistrzów spisowych. Nie wiadomo zresztą, czy jesienią będzie taka możliwość. W województwie łódzkim badaniem jest objętych ok. 135 tys. gospodarstw, w tym w samej Łodzi 2.381.

Spis wywołał niepokój wśród części rolników, którzy obawiają się pytań dotyczących ich majątku, zarobków czy przychodów. Niechęć budzą też kwestie sprzedawanych produktów przez rolników, pojawiają się zarzuty zbierania danych i obawy o ich ewentualne wykorzystanie. Sprawa jest na tyle poważna, że GUS zdecydował się na opublikowanie oficjalnych wyjaśnień.

- Nieprawdą jest, że GUS będzie zbierał dane dotyczące majątku rolników - zaznacza Karolina Banaszek, rzecznik prezesa GUS. - W spisie nie pytamy o majątek rolników. Podmiotem spisu jest gospodarstwo rolne. Pytamy o składowe elementy gospodarstwa rolnego (procentową ilość, a nie ich wartość).

GUS zaprzecza tez pytaniom o zarobki rolników czy wartość przychodów. Będzie za to badał, jaką część dochodów gospodarstwa stanowią wpływy z działalności rolniczej, a jakie z pozarolniczej, pracy czy emerytury. Rolnicy nie będą się tłumaczyć z tego, co sprzedają, tylko podadzą, czy w ogóle zajmują się sprzedażą. Dane jak PESEL czy adres potrzebne są do identyfikacji uczestnika badania, a numer telefonu czy adres mejlowy służą tylko do kontaktu. Wątpliwości można rozwiać w GUS-ie.

Przygotowania do spisu są bardzo zaawansowane. W naszym województwie do przeprowadzenia badania potrzebnych będzie 476 rachmistrzów spisowych. Chętnych jest znacznie więcej.

- Mamy ponad tysiąc kandydatów, którzy się obecnie szkolą - mówi Katarzyna Szkopiecka, kierownik Łódzkiego Ośrodka Badań Regionalnych. - Rachmistrzami zostaną dopiero po zdaniu egzaminu.

Choć spis rozpoczyna się 1 września, to rachmistrzowie do akcji wkroczą później. Od 1 do 16 września będzie się odbywał tzw. samospis internetowy: rolnicy będą odpowiadać na pytania za pośrednictwem internetu i strony spisrolny.gov.pl. Samopis potrwa do końca badania, natomiast od 16 września do akcji wkroczą też rachmistrze telefoniczni. Dopiero od początku października rozpoczną się wizyty rachmistrzów w gospodarstwach, pod warunkiem, że pozwoli na to sytuacji epidemiczna.

- Kontaktują się z nami rolnicy, którzy albo nie mają dostępu do komputera podłączonego do sieci lub boją się, że nie poradzą sobie z taką formą spisu - mówi Katarzyna Szkopiecka. - Przygotowaliśmy dla nich możliwość samospisu za pośrednictwem telefonu. Wystarczy zadzwonić na infolinię (22) 279 99 99 i tam wybrać opcję spisu przez telefon.

Zachętą dla przeprowadzenia tzw. samospisu są upominki dla tych, którzy się na to zdecydują. pracownicy wojewódzkiego biura spisowego przygotowali 50 zestawów upominków, w których znaleźć można m.in. powerbanki, ładowarki bezprzewodowe, koce, parasole.

Zarobki rachmistrzów spisowych będą uzależnione od rolników. Za każdą pełną ankietę przeprowadzoną osobiście rachmistrz otrzymuje 37 zł brutto, zaś telefoniczną 20 zł brutto. Za umówienie przez telefon bezpośredniego wywiadu w gospodarstwie rachmistrz otrzymuje 12 zł brutto.

Rolnicy muszą pamiętać o tym, że udział w spisie jest obowiązkowy, a osoby, które się do tego nie zastosują, muszą liczyć się z konsekwencjami. Chodzi o grzywnę, której wysokość jest bardzo zróżnicowana. Ostateczna decyzja należy do sądu, który przy jej obliczaniu weźmie pod uwagę chociażby wielkość gospodarstwa i dochody, jakie się z niego uzyskuje.

Spisy rolne odbywają się co dziesięć lat, mają nie tylko zobrazować sytuację rolników na terenie całej Unii Europejskiej, ale także służą kształtowaniu całej unijnej polityki rolnej na kolejne lata. W czasie opracowywania wyników spisu dane poszczególnych rolników nie są udostępniane i zostają zanonimizowane.

Powszechny Spis Rolny 2020 potrwa do końca listopada.

Nie tylko rolnicy

W tym roku w spisie powszechnym biorą udział tylko rolnicy, natomiast w przyszłym czeka to wszystkich mieszkańców województwa i kraju. W 2021 roku zostanie bowiem zorganizowany Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Tego badania również nie da się przełożyć, gdyż tak jak spis rolny odbywa się we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W tym roku odbyła się już próbna wersja tego spisu, a udział w niej wzięli mieszkańcy szesnastu gmin w kraju, które leżą na terenie szesnastu województw. Łódzkie było reprezentowane przez Kleszczów - najbogatszą gminę wiejską w Polsce, która znajduje się na terenie powiatu bełchatowskiego.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań również jest obowiązkowy, za niedopełnienie tego obowiązku również grozi grzywna, której wysokość określi sąd. Bliższe informacje na ten temat można znaleźć na stronie spis.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki