Spłacili długi, by kupić mieszkanie z ulgą?

  Spłacili długi, by kupić mieszkanie z ulgą?

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W połowie 2012 r. w Łodzi było 58 tysięcy lokali komunalnych i socjalnych

  W połowie 2012 r. w Łodzi było 58 tysięcy lokali komunalnych i socjalnych ©Grzegorz Gałasiński

  1 lipca minął rok, od kiedy można było skorzystać z 90-procentowej bonifikaty przy wykupie mieszkania komunalnego. W tym czasie wniosek o wykup złożyło prawie 9 tys. łodzian. Od 1 lipca bonifikata wynosi tylko 75 proc. Co ciekawe, w ciągu ostatnich 12 miesięcy ubyło najemców, którzy nie płacą czynszu. Żeby wykupić mieszkanie, nie można mieć długów.
  W połowie 2012 r. w Łodzi było 58 tysięcy lokali komunalnych i socjalnych

  W połowie 2012 r. w Łodzi było 58 tysięcy lokali komunalnych i socjalnych ©Grzegorz Gałasiński

  Pan Robert z ul. Ciołkowskiego był jedną z osób, które w ostatniej chwili złożyły wniosek o wykup mieszkania komunalnego z 90-procentową bonifikatą. Główną najemczynią tego lokalu była jego zmarła kilka tygodni temu babcia. Był u niej zameldowany. Opiekował się nią w czasie choroby.

  - 28 czerwca podpisałem umowę na najem mieszkania po babci i złożyłem wniosek o jego wykup - mówi pan Robert.

  Jest jednym z blisko 9 tys. najemców, którzy wykupią mieszkanie komunalne za 10 proc. jego wartości. Przypomnijmy, że w czerwcu 2012 r. Rada Miejska zdecydowała, że do 2022 r. Łódź ma sprzedać ok. 28 tys. z 58 tys. gminnych lokali.

  Do Urzędu Miasta Łodzi od lipca 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. wpłynęły 6404 wnioski o wykup mieszkań komunalnych. Kolejne 2,5 tys. złożono w administracjach nieruchomości. Od stycznia do czerwca 2012 r. złożono 1311 wniosków o wykup lokalu. W tym czasie władze miasta już informowały, że będą chciały przyjąć nową politykę gospodarowania gminnymi lokalami i sukcesywnie zmniejszać ulgi na wykup. Teraz przez 12 miesięcy, do 30 czerwca 2014 r., ulga wynosi 75 proc. Po 1 lipca 2014 r. bonifikata spadnie do 50 proc.

  - Tylko w 2013 r. sprzedaliśmy 1326 lokali komunalnych - mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi.

  Od stycznia do maja 2013 r. topniała też lista dłużników czynszowych. W styczniu było ich 24 603. Zaś w maju 23 334. W tej grupie mogą być osoby, które spłaciły długi, by wykupić ze znaczną ulgą mieszkania komunalne.

  Niestety sukcesywnie rośnie wartość zadłużenia najemców lokali komunalnych i socjalnych. 30 maja 2013 r. było to w sumie 211,3 mln zł. Kwota ta obejmuje jednak zarówno długi obecnych najemców, jak i tych, którzy wyprowadzili się z mieszkań gminnych lub zostali eksmitowani. Lokatorzy, którzy ciągle mieszkają w lokalach komunalnych, na koniec maja byli winni miastu 161,6 mln zł. W styczniu 2013 r. ta kwota była niższa, bo sięgała 154,5 mln zł.

  Czy rosnące zadłużenie jest wynikiem podwyżki czynszów? Władze miasta twierdzą, że nie da się tego jednoznacznie powiedzieć. W 2012 r. kwota bazowa czynszu wzrosła z 4,19 do 5,02 zł za mkw. 1 kwietnia 2013 r. podniesioną ją do 7,03 zł. W 2014 r. czynsze mogą pójść w górę o kolejne 20 proc.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezpieczenstwo i porzadek dla Łodzi

  bip (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 16

  Władze miasta dały wyraźny sygnał na początku kadencji że można nie płacić i dożywotnio mieszkać w 100 metrach na koszt innych mieszkańców. Dlaczego wycofano się z bardzo radykalnych pomysłów na...rozwiń całość

  Władze miasta dały wyraźny sygnał na początku kadencji że można nie płacić i dożywotnio mieszkać w 100 metrach na koszt innych mieszkańców. Dlaczego wycofano się z bardzo radykalnych pomysłów na uporządkowanie tego obszaru? zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo