Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spór zbiorowy w MPK: raczej bez podwyżek dla załogi. Będzie strajk?

Marcin Darda
Marcin Darda
Wciąż bez porozumienia między zarządem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, a związkami zawodowymi, które weszły w spór zbiorowy chcąc podwyżek dla załogi. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>..
Wciąż bez porozumienia między zarządem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, a związkami zawodowymi, które weszły w spór zbiorowy chcąc podwyżek dla załogi. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>.. Maciej Stanik
Wciąż bez porozumienia między zarządem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, a związkami zawodowymi, które weszły w spór zbiorowy chcąc podwyżek dla załogi.

Do trzeciego, od czasu ogłoszenia sporu zbiorowego, spotkania strony związkowej z prezesem zarządu MPK Zbigniewem Papierskim, doszło w środę (15 września). Według naszych informacji prezes odrzucił propozycję podwyżek złożoną przez związki, ale podtrzymał ofertę wypłaty jednorazowej "kwoty szczególnej" dla każdego z członków załogi, czyli około 1 tys. zł brutto.

Przypomnijmy: związki najpierw oczekiwały podwyżki stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego dla stanowisk robotniczych o 2 zł od 1 maja 2021 oraz podwyżki miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego o 340 zł dla stanowisk nierobotniczych, liczonej również wstecz, od 1 maja 2021. Gdy propozycja została w zeszłym tygodniu przez prezesa odrzucona, związki zeszły nieco z oczekiwań. O ile kwoty podwyżek zaproponowały zbliżone, o tyle termin ich wejścia dotyczył raczej przyszłości, niż liczenia wstecz. To właśnie tę propozycję odrzucił na spotkaniu w środę prezes Papierski, ponawiając propozycje wypłacenia "kwoty szczególnej".

Prezes Papierski, póki co, ma jeden istotny element przewagi. Może używać argumentu, że strona związkowa nie reprezentuje całej załogi, bo w spór zbiorowy weszły cztery na osiem organizacji związkowych afiliowanych przy MPK. Poza tym najliczniejszy związek w spółce i akurat nieuczestniczący w sporze zbiorowym, jak wiadomo nieoficjalnie, jest właśnie za wypłatą "kwoty szczególnej".

Co zatem dalej? Strajk w MPK Łódź?

O tym ostatnim, najbardziej radykalnym rozwiązaniu, póki co wśród związkowców się nie mówi. Wiadomo, że do poniedziałku związki tkwiące w sporze skonsultują ze swoimi członkami wśród załogi propozycję otrzymania "kwoty szczególnej", z tym że właśnie w poniedziałek ma być znana konkretna suma, a nie jak dotąd "około". Kolejna prawdopodobna część scenariusza to przeprowadzenie referendum wśród załogi z pytaniem, czy jest za przyjęciem jednorazowej "kwoty szczególnej", skoro szanse na uzyskanie podwyżek są raczej znikome.

Przed blisko rokiem wypłatą "kwoty szczególnej", tyle że 3,1 tys. brutto na członka załogi zamiast podwyżek, zakończył się w MPK poprzedni, trwający jedenaście miesięcy spór zbiorowy.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki