18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan wojenny oczami łódzkich historyków [ZDJĘCIA]

Joanna Leszczyńska
Sesją naukową w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi rozpoczęto w czwartek obchody XXX rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W sesji zorganizowanej przez muzeum, wzięli udział historycy z Uniwersytetu Łódzkiego, Łódzkiego Oddziału IPN, Archiwum Państwowego w Łodzi i Piotrkowie, a także Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Referaty wygłosili m.in. Leszek Próchniak z łódzkiego IPN i prof. Krzysztof Lesiakowski z UŁ. Mówiono o przebiegu stanu wojennego w regionie łódzkim, jego ofiarach i życiu codziennym w tym okresie.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w regionie łódzkim internowano około 150 osób. Zatrzymanych nakłaniano na posterunku milicji do podpisania "deklaracji lojalności", a następnie internowano. Mężczyzn zamykano w więzieniach w Łowiczu, Łęczycy i Sieradzu, a kobiety w Olszynce Grochowskiej.

Na sesji mówiono również o losie internowanych kobiet. Najbardziej dramatyczna była historia Kingi Dunin. Internowano także jej męża i matkę, a w domu został półroczny syn, Staś. Internowane łódzkie opozycjonistki zagroziły strajkiem głodowym. Kilka dni później Kingę wypuszczono.

Sesji towarzyszyła wystawa, na której można oglądać m.in. Komunikat z 13 grudnia 1981 roku, wzywający mieszkańców Łódzkiego do strajku przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, zdjęcia z ośrodków internowania, obozowe stemple, anonimową poezję stanu wojennego i słynne oporniki, noszone w klapach na znak protestu.

CZYTAJ TEŻ:
Obchody 30. rocznicy pacyfikacji na UŁ [ZDJĘCIA]
Konferencja o obozach wojskowych w PRL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki