Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Cmentarz w Łodzi. Zmienia się oblicze kwesty, a także świadomość łodzian

Anna Gronczewska
archiwum Dziennika Łódzkiego
Rozmowa z Cezarym Pawlakiem, prezesem Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem

To jubileuszowa, 25. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. Czym się będzie wyróżniała?
Przede wszystkim refleksją, że odbywa się po raz 25., można się pochwalić tym, co zrobiono przez ten czas i ocenić efekty. Dla mnie zaś najważniejsze jest zmieniające się oblicze kwesty i zmiana świadomości łodzian, którzy utożsamiają się z tym miejscem, doceniają jego wartość historyczną, zabytkową. Pierwszą kwestę zorganizowała grupka ludzi, dziennikarzy, przewodników. Potem dołączyli do nich artyści łódzkich scen, politycy. Teraz jej oblicze stanowią uczniowie, nauczyciele łódzkich szkół, różne organizacje i stowarzyszenia.

Ile pomników przez ten czas odnowiono?
To 176 pomników. Przez ten czas zebraliśmy ponad 1,5 miliona złotych.

Jest taki odnowiony nagrobek, z którego jesteście dumni?
Dla mnie osobiście będzie to Kaplica Scheiblera. Pamiętam, jak nielegalnie wkroczyliśmy do niej w 2001 roku. Włamaliśmy się do niej i pokazaliśmy jej wnętrze w łódzkiej telewizji. Najcenniejszy zabytek Starego Cmentarza wyglądał tragicznie. Rok później odnowiono napis nad głównym wejściem. Powstała fundacja zajmująca się odnową kaplicy, która z każdym rokiem pięknieje. Należy pamiętać, że Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem powstało 20 lat temu. Pierwsze kwesty były organizowane przez Łódzki Ośrodek Telewizji przy wsparciu lokalnych przewodników, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Co w tym roku udało się odnowić?
Lista jest bogata. Co roku łodzianie głosują przez internet przy okazji kwesty i decydują, jaki pomnik odnowić. W ubiegłym roku największą liczbę głosów, bo ponad 600, zdobył pomnik Zofii Banachowskiej. Przedstawia postać wyłaniającego się z płyty anioła. Jego autorem jest Wacław Konopka. W tym roku łodzianie też będą wybierać nagrobek do odnowienia. Łódzki oddział PTTK obchodzi 110. rocznicę powstania. Jego patronem jest Jan Czeraszkiewicz. Jego nagrobek został również odnowiony

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki