Strajk na Śląsku: Ograniczamy strajk - mówią związkowcy. Ale dołącza JSW RELACJA+ZDJĘCIA+WIDEO

Redakcja
Konferencja prasowa związkowców Justyna Przybytek
Strajk na Śląsku: Strajkuje już 12 kopalń. Jutro kolejne. Z Katowic wyjechała już premier Ewa Kopacz. Po godz. 12 związkowcy ogłosili, że ograniczają protest w geście dobrej woli i czekają na kolejną rundę rozmów. Strajk górników popiera Górnik Zabrze. Do strajku dołączają gónicy JSW. Śledźcie rozwój sytuacji na Dziennikzachodni.pl, a także poprzez Facebook i Twitter #StrajknaŚląsku

Strajk na Śląsku:
Od rana reporterzy DZ zbierają informacje pod kopalniami naszego regionu. Co wydarzy się kolejnego dnia górniczych strajków? Zapraszamy do śledzenia rozwoju sytuacji na Dziennikzachodni.pl, a także poprzez Facebook i Twitter #StrajknaŚląsku

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO NAJNOWSZEJ RELACJI ZE STRAJKU NA ŚLĄSKU 14 STYCZNIA 2015:
STRAJK NA ŚLĄSKU: MARSZE W RUDZIE I ZABRZU, DO STRAJKU DOŁĄCZAJĄ KOLEJARZE

Rząd zaproponował odprawy dla górników. Około 400 osób może dostać średnio ok. 170 tys. zł brutto.

ZOBACZ SZCZEGÓŁY:
NA ILE RZĄD WYCENIŁ ETAT GÓRNIKA? ZOBACZ WYLICZENIA

Strajk na Śląsku: Co działo się we wtorek 13 stycznia?

ŚLEDŹ NA BIEŻĄCO INFORMACJE Z KOPALŃ W SERWISIE
DZIENNIKA ZACHODNIEGO

AKTUALIZACJA GODZ. 20:07:

Jutro dwa duże marsze protestacyjne. W Rudzie Śląskiej o 14.30 i Bytomiu o 17.

AKTUALIZACJA GODZ. 18:07:

Na Śląsk przyjadą rybacy. Będą wspierać górników w podzięce za pomoc w sprawie dorsza. Do protestów górniczych dołączą rolnicy i organizacje chłopskie.

AKTUALIZACJA GODZ. 17:24:

Jak pisał Dziennik Zachodni Universal Energy z Mysłowic informuje, że z przeznaczonych do likwidacji kopalń jest gotowa przejąć trzy: Brzeszcze, Sośnica-Makoszowy oraz Bobrek Centrum. Prezes spółki Waldemar Mróz był gościem studia DZ i opowiedział nam o swoich planach.

Universal Energy odkupi nierentowne kopalnie? Prezes Waldemar Mróz w rozmowie z DZ [WYWIAD WIDEO]

AKTUALIZACJA GODZ. 17:00:

W piątek, 16.01 o 13:00 odbędzie się nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Prezentacja planu naprawczego KW.

AKTUALIZACJA GODZ. 16:51:

Protesty na Śląsku eskalują. Dziś górnicy z kopalni Sośnica-Makoszowy i ich bliscy zablokowali ulicę Pszczyńską w Gliwicach, część Drogi Krajowej 44 i jedną z najważniejszych arterii w mieście.

Strajk na Śląsku: Górnicy z kopalni Sośnica-Makoszowy zablokowali DK44 [ZDJĘCIA]

AKTUALIZACJA GODZ. 15:34:
Do strajku dołączają górnicy kopalń JSW.
CZYTAJ KONIECZNIE :
OŚWIADCZENIE GÓRNIKÓW I ZWIĄZKOWCÓW JSW POPIERAJĄCYCH STRAJK NA ŚLĄSKU

AKTUALIZACJA GODZ. 14:04:
Piłkarze Górnika Zabrze solidaryzują się ze strajkującymi górnikami.
CZYTAJ TREŚĆ OŚWIADCZENIA:
PIŁKARZE GÓRNIKA ZABRZE POPIERAJĄ STRAJKUJĄCYCH GÓRNIKÓW

AKTUALIZACJA GODZ. 12:38:
Konferencja prasowa związkowców w Katowicach zakończona. Najważniejsze stwierdzenie Domonika Kolorza, szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności brzmi:

Ograniczamy strajk pod ziemią do 50 osób w kopalniach nieprzeznaczonych do likwidacji

Obecnie w 12 kopalniach pod ziemią strajkuje 2200 osób.

KLIKNIJ I CZYTAJ SZCZEGÓŁY:
EKSLACJA STRAJKKU BĘDZIE POSTEPOWAĆ, ALE LUDZI MNIEJ - KOLORZ

Związkowcy do jutra opracują nową propozycję dla rządu i życzą sobie, aby została przedstawiona i wzięta pod uwagę na równych zasadach, co propozycja rządowa.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:42:
Kopalnie w Rybniku od wczorajszego popołudnia strajkują. W tej chwili pod ziemią w kopalni Chwałowice protest prowadzi ok. 50 osób. - Taki stan osobowy będzie utrzymywany - mówią nam związkowcy. Z kolei w koplani Jankowice pod ziemią jest koło 30 osób, które zjechały tam wczoraj i od tego czasu nie wyjechały na powierzchnię. - Mamy eskalację protestu. Dziś do protestujących pod ziemią dołączą kolejni - łącznie ok. 20 osób - mówi nam Marek Godlewski, przewodniczący Solidarności w KWK Jankowice.

Póki co wiadomo, że górnicy nie zamierzają wzorem swoich kolegów z innych miast, wychodzić na ulice Rybnika. - Nie planujemy żadnych blokad dróg. Zostajemy na terenie zakładu - mówi Godlewski. Związkowcy jednocześnie krytycznie oceniają wczorajsze spotkanie z premier Ewą Kopacz. - Musiałbym użyć zbyt ostrych słów, by opisać tą sytuację. To jest farsa - mówi nam Godlewski.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:32:
46 górników KWK Piekary zostało po nocce na dole. Solidaryzują się z kolegami z innych kopalń. Po 14. będzie zmiana. Około 40 osób z powierzchni planuje zostać.
Prezydent Miasta Sława Umińska – Duraj podjęła decyzję o zbiórce żywności i napojów dla górników, którzy podjęli strajk.
Zbiórkę prowadzić będzie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przy ulicy Nankera 103 pokój nr 110 w godzinach od 8.00 do 15.00, tel 32 287 95 03 wew 34.

#strajknaśląsku Tweets

AKTUALIZACJA GODZ. 11:05
Górnicy z KWK Bobrek blokują drogę przed kopalnia, śpiewając: "Rząd do roboty za 1400 zł!". W Bytomiu rozklejone są plakaty o manifestacji w środę o godz. 17.00 przy wejściu na ul. Dworcową.
AKTUALIZACJA GODZ. 11:05
KWK Bobrek Bytom: popierający górników ogłaszają, via Facebook, że będą gotować grochowkę dla strajkujących i można dołączyć do akcji.

AKTUALIZACJA GODZ. 10:05
Patryk Kosela potwierdził na Twitterze, ze premier Ewa Kopacz wyjechała do Warszawy.

AKTUALIZACJA GODZ. 9:00
Rozpoczęła się blokada DK44 w Bieruniu. Huk petard, okrzyki, gwizdy - tak wygląda blokada. Policja nie interweniuje.

AKTUALIZACJA GODZ. 8:55:
Górnicy z KWK Piast gotowi na blokowanie drogi DK 44 w Bieruniu. To kolejny dzień blokady.

#strajknaśląsku Tweets

AKTUALIZACJA GODZ. 8:20:
Samorządy będą uczestniczyły w programie naprawczym Kompanii Węglowej
CZYTAJ WIĘCEJ:
Powstaje zespół monitorujący dla Kompanii Węglowej. Będą w nim samorządowcy

AKTUALIZACJA GODZ. 8:10:
Na godz. 10 wyznaczono termin spotkania związkowców, którzy brali udział w rozmowach z premier Ewą Kopacz ws. przyszłości 4 kopalń przeznaczonych do likwidacji. Po tym spotkaniu okaże się, czy strona związkowa powróci do rozmów z rządem.

AKTUALIZACJA GODZ. 7:40:
Część górników z nocnej zmiany w kopalni Piast w Bieruniu nie wyjechało we we wtorek rano na powierzchnię. Związkowcy o godz. 9 planują natomiast blokadę DK44 na wysokości zjazdu na Górki oraz koło mostu na Wiśle.
CZYTAJ WIĘCEJ:
KWK PIAST: GÓRJICY ZOSTALI POD ZIEMIĄ. STRAJK

#strajknaśląsku Tweets

Rozmowy premier Ewy Kopacz ze związkowcami zakończyły się fiaskiem. Obie strony mają do siebie pretensje.

Pojawiła się propozycja przejęcia 3 kopalń przez spółkę Universal Energy. Czy to w ogóle wchodzi w grę?

CZYTAJ KONIECZNIE:
UNIVERSAL ENERGY CHCE PRZEJĄĆ 3 KOPALNIE PRZEZNACZONE DO LIKWIDACJI

AKTUALIZACJA GODZ. 7:02:
Protest na kopalni Sośnica-Makoszowy trwa nadal. Pod ziemią i na powierzchni strajkują pracownicy, przed bramami obu ruchów, w miasteczkach namiotowych, górnicy, ich rodziny i mieszkańcy Zabrza i Gliwic. Na ruchu Makoszowy głodówkę podjęły już 4 osoby, w Sośnicy jedna.

- Protest trwa, ale jednak jesteśmy dobrej myśli. W nocy porozumienia co prawda nie było, ale te rozmowy wyglądały już inaczej. Nie mówiło się już o likwidacji kopalń, a o restrukturyzacji. Dziś mamy dalej rozmawiać - mówi Bogusław Mączka, wiceprezes Solidarności przy kopalni.
Strajk na Śląsku
W tej chwili w dalszym ciągu aktualna jest zaplanowana na godz. 15.30 blokada ul. Pszyczyńskiej w Gliwicach w okolicy skrzyżowania z ul. Dojazdową.

  • W czterech przeznaczonych do likwidacji kopalniach - Sośnica-Makoszowy, Bobrek-Centrum, Pokój i Brzeszcze - protesty trwają od kilku dni. Wczoraj do strajku przyłączyło się pięć kolejnych kopalń: Chwałowice, Jankowice, Piast, Marcel i Rydułtowy-Anna
  • Drugi dzień negocjacji premier Ewy Kopacz ze związkowcami i samorządowcami w Katowicach.
  • Blokada ul. Pszczyńskiej (DK 44) w Gliwicach zapowiedzana na godz. 15:30.

Strajk na Śląsku: Co się działo w poniedziałek?

#strajknaśląsku Tweets

Ok. 630 górników KWK Bobrek-Centrum w Bytomiu strajkuje pod ziemią. Jeden z górników zdecydował się na głodówkę:
Masówki w Bytomiu. Jeden z górników zdecydował się na głodówkę

Kopalnie przeznaczone do likwidacji chce kupić prywatna firma Universal Energy!
Strajk na Śląsku: Wpłynął oficjalny wniosek o przejęcie kopalń przez Universal Energy

Miasteczko namiotowe przed bramą kopalni Sośnica-Makoszowy w Gliwicach, a w nim całe rodziny:
Strajk na Śląsku: Przed kopalnią Sośnica Makoszowy miasteczko namiotowe. Jutro blokada DK 44

Przeznaczone do likwidacji cztery kopalnie, które znajdą się w Spółce Restrukturyzacji Kopalń nie będą automatycznie skazane na likwidację. Trzeba jednak zmienić statut SRK, a kopalnie muszą udowodnić, że są rentowne:
Strajk na Śląsku: 2017 albo 2018 rok. Tyle czasu ma Kompania Węglowa?

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk na Śląsku: Ograniczamy strajk - mówią związkowcy. Ale dołącza JSW RELACJA+ZDJĘCIA+WIDEO - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 117

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Fala Samouwłaszczeń kolejnych zakładów pracy, kopalń itp.. wywoła w państwie ruch społeczny, który dotrze ze zmianami do wszystkich dziedzin społeczno-politycznych państwa. Inne grupy społeczne i zawodowe krępowane w rozwoju szkodliwymi i idiotycznymi zarządzeniami rządowymi, i przepisami uciążliwymi społecznie też się oburzą i będą dążyć do zmiany tej władzy.

Instytucje siłowe jak wojsko, policja i służby specjalne odrzuca krępujący ich gorset nakazujący działanie przeciw społeczeństwu i poprą Naród. Oni też zdają sobie sprawę że ich główne zadanie –służba narodowi jest wypaczane a kierowani są przeciw narodowi. Korzystają na tej anomalii istoty zdemoralizowane i obce nam etnicznie : nadużywaj władzy, okradają państwo, gnębią lud polski wyrzucając ich do niewolniczej pracy za granicą. Piękny i mądry kraj z wielowiekową chlubną tradycją doprowadzając do dziadostwa. Musimy się temu przeciwstawić i zażądać zmiany.

Polska jest krajem niezwykle bogatym : ma łagodny klimat, urodzajne ziemie, wykształcone i pracowite społeczeństwo oraz nadzwyczajnie bogate złoża w ziemi : od węgla począwszy, miedzi, rzadkich i drogich metali, po ropę , gaz i gorące wody termalne. Jest prawie wszystko, tylko rządzi nami od lat durna, wroga Narodowi władza. Pełna kłamstwa, przebiegłości i zakłamania. Dzieli nas i skłóca aby ciągle być na czele państwa, a my nie potrafimy się z nią rozliczyć. Mamy jednak nadzieję, że wyzwolimy się z tego ucisku a nowy rząd narodowy powoła Trybunał Ludowy który na nowym prawie sprawiedliwie rozliczy wszystkich tych którzy działali na szkodę Narodu i Państwa Polskiego, niszcząc lud i państwo polskie.

Jednym z wielu przykładów zdrady tej władzy jest kilkakrotnie udaremniony zamiar sprzedaży Niemcom lasów państwowych, stanowiących 35% powierzchni Polski, jako nieuprawnioną rekompensatę 65 mld dol. dla organizacji żydowskich, za mienie zniszczone przez okupantów w czasie II wojny światowej.

Organizacjom żydowskim to mało, oni chcą zabrać całą Polskę a Polaków usunąć z rodzimego kraju jak Palestyńczyków.

Nie traćmy więc nadziei ale walczmy o własną Ojczyznę metodami i sposobami, które są moralne i skuteczne. Byliśmy już 123 lata w niewoli zaborców i nie daliśmy sobie odebrać polskiej duszy ani myśli o wolności.

Bóg pomaga przede wszystkim tym, którzy sami chcą sobie pomóc.

Odważnym i mądrym Polakom życzymy powodzenia.

Za Zarząd Krajowy Polskiego Ruchu Uwłaszczeniowego

P
Patologia Ogolnopolska

czlowieku , a nie na kopalni

k
krak

oni Pana propozycji nie potrzebuja , oni potrzebuja Pana osobiscie i nas wszystkich Polakow. To dotyczy nas wszystkich. Liczmy na siebie.Wyglada na to ze Pan tez na wszystko sie zgadza jak Pana regionalnie to nie dotyczy, a wladza gotuje nam ten sam los co Slazakom o ilu juz nas nie ugotowali , bo np. w Krakowie nie ma sladu po przemysle .Do dziela Panie Henryku, od doradcow az sie roi.

k
kryska

dziadu, doczekasz sie , przypomnij sobie wtedy ten wpis lemingu.

24 pensji nie wiesz

napisz cos trepie o swoich zlodziejach rozkradajacych miliardy, policz ile urzedasy zzeraja , mial ich zredukowac a rozmnozyl w cudowny sposob aby miec zaplecze wyborcze, Nic nie wytwarzaja tylko CO2 i CH4, to sa pasozyty na czele z toba.Zabierz sie za urzednikow , zobaczysz jak oni beda stolkow bronic z wladza na czele.

t
thegość

OTO PRAWDZIWA KLEPSYDRA INFORMUJACA O SMIERCI POLSKI I JEJ BUDZETU !!!

Znalezion w internecie!!!!!!!Do polskiego górnictwa dopłacamy - my wszyscy - ok. 6 mld zł rocznie.
Górnicy protestują o zachowanie:
- 14-ta pensja (13-tek jako takich nie ma, jest Barbórka))
- 15-ta pensja
- Gwarancja corocznej waloryzacji pensji
- Stażowe (Karta Górnika decyduje o tym, że np. po 15 latach dodatek stażowy wynosi 70% płacy zasadniczej; jeśli płaca zasadnicza wynosi n.p. 2.000zł, to wraz z wysługą lat daje to już ok. 3.400zł)
- Deputat węglowy; 12 ton a co najmniej (!) 6 ton rocznie (x cena tony węgla); zatrudnieni przed 1999 r. mają prawo do 8 ton
- Barbórka z okazji Dnia Górnika (kwota na tyle duża, że w grudniu wiele rodzin górniczych stać na spore remonty domów i grube zakupy)
- Premia regulaminowa
- Premia uznaniowa
- Nagroda z zysku do podziału. Jeśli zysku nie wypracowano, to budżet Państwa ma ich dofinansować !
- Dodatek zmianowy
- Dodatek eksportowy
- Zjazdowe” - każdy kto zjeżdża na dół kopalni ma to „od zjazdu” (parę lat temu 11 zł/dzień)
- Bony żywnościowe (tzw. „kartki”: parę lat temu to było 14,50 zł / dzień, 350 zł/mies.)
- Bony świąteczne
- Dofinansowanie do kolonii
- Dofinansowaniu do wczasów rodzinnych
- Wyprawka szkolna dla dzieci, tzw. „ołówkowe”
- Spłata raty pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej
- Skrócony czas pracy
- Emeryci, najmłodsi w Europie (emerytura po 25 latach pracy). Składki pobierane od kopalń (Górnicza składka emerytalna) nie pokrywają nawet połowy wypłat górniczych emerytur - resztę dopłaca Skarb Państwa, czyli wszyscy podatnicy w Polsce.
- Górnicze odprawy emerytalne - średnio 17 tys. zł. W 2013 zmiany, odprawy od minimum 10 tys. do 20 tys. zł.
- Związki Zawodowe (po dwadzieścia w każdej kopalni, na koszt kopalni oczywiście).
W sumie to ponad 20 dodatkowych przywilejów ujętych w Karcie Górnika, ukrywających faktyczne dochody górników.
Tego "biedni" górnicy tak zaciekle bronią na ulicach i pod ziemią.

A
Adam z Zawiercia.

"skup my się nagórnikach,którzy rok w rok maja jakieś ale" A może tak odwrócić to Pańskie rozumowanie ? Morze to rząd rok z roku chce sprywatyzować górnictwo jak wszelkie inne zakłady już zlinczował i rozdał miedzy kolesiów?! A ze górnictwo jako jedyny resort nie
pozwala się podobnie reformować to chwała im za to.!!! Nie psiocz gościu na górnika bo
w praktyce ta produkcja nie wymaga jakichkolwiek dopłat jak to sądzi rząd i kompanie
wmawiają społeczeństwu.! Co do dopłat czy tez podatku nie płać go jeśli taka twa wola
ale nie mów ze płacisz na pensje dla górników a czy praca tam jest lekka to spróbuj się przekonać samemu i zjedź na dół.!Będziesz miał własny punkt widzenia i siedzenia.!
Kolego jestem wspaniałomyślny i jestem za strajkiem a dopłacać do interesu nie muszę
urobek z dołu jest wystarczającym środkiem,tylko niech się odpieprzą wszelkie spółki węglowe i złodziejskie holdingi wraz z rządem a każdemu Polakowi będzie się lżej oddychać. Już nas dość łupią wszelkie organizacje rządowe i podatkowe. A nam tylko należy się płakać i płacić. Weź proszę " pod ołówek" ile kosztuj utrzymanie któregokolwiek
nietrafnego resortu z ZUS-em i SKARBOWYM na początek a nie będziesz miał obiekcji do
strajku jakiegokolwiek z górniczym włącznie.!!!

A
Adam z Zawiercia.

"skup my się nagórnikach,którzy rok w rok maja jakieś ale" A może tak odwrócić to Pańskie rozumowanie ? Morze to rząd rok z roku chce sprywatyzować górnictwo jak wszelkie inne zakłady już zlinczował i rozdał miedzy kolesiów?! A ze górnictwo jako jedyny resort nie
pozwala się podobnie reformować to chwała im za to.!!! Nie psiocz gościu na górnika bo
w praktyce ta produkcja nie wymaga jakichkolwiek dopłat jak to sądzi rząd i kompanie
wmawiają społeczeństwu.! Co do dopłat czy tez podatku nie płać go jeśli taka twa wola
ale nie mów ze płacisz na pensje dla górników a czy praca tam jest lekka to spróbuj się przekonać samemu i zjedź na dół.!Będziesz miał własny punkt widzenia i siedzenia.!
Kolego jestem wspaniałomyślny i jestem za strajkiem a dopłacać do interesu nie muszę
urobek z dołu jest wystarczającym środkiem,tylko niech się odpieprzą wszelkie spółki węglowe i złodziejskie holdingi wraz z rządem a każdemu Polakowi będzie się lżej oddychać. Już nas dość łupią wszelkie organizacje rządowe i podatkowe. A nam tylko należy się płakać i płacić. Weź proszę " pod ołówek" ile kosztuj utrzymanie któregokolwiek
nietrafnego resortu z ZUS-em i SKARBOWYM na początek a nie będziesz miał obiekcji do
strajku jakiegokolwiek z górniczym włącznie.!!!

x
xen

nie,nie jestem pracodawcą ;)
co do pracodawców i ich zarobków - zgadzam się w 100% jednak skupmy się na górnikach, którzy rok w rok mają jakieś "ale" - zauważmy, że nie zarabiają zwykłej średniej krajowej tylko grubo ponadto. Poza zarobkami są jeszcze inne "dodatki" górników - niestety są oni traktowani już od kilkudziesięciu lat znacznie lepiej niż przeciętny zjadacz chleba. Co do strajku - przyjmijmy, że rząd ulegnie -> podwyżka dla górników -> dalsze utrzymywanie nierentownych kopalń -> w przypadku takiego długu publicznego jaki mamy skąd wziąć na to pieniądze ? ano z portfeli podatników -> sorry, ale ja się na to nei zgadzam - nie mam zamiaru na kogoś pracować tylko dlatego, że wybrał sobie taka pracę a nie inną. Kazdy sobie rzepkę skrobie - górnik wiedział na co się pisze i komentarze w stylu "ale pod ziemią jest bardzo ciężko" sa bezzasadne. I na sam koniec do wszystkich będących ZA strajkiem - skoro jesteście tak wspaniałomyślni oddajcie swoje wszystkie pensje dla górników, by żyło im się lepiej, bo przecież zarabiają tak marne i śmieszne pieniądze ...

A
Adam z Zawiercia.

Szanowny autorze: Złe Twe myśli.!Aby żyć to podobno należy się utrzymać na powierzchni czyli zarabiać na siebie i rodzinę." Ludzie pracujący w innych firmach mający kredyty i zobowiązania ale
pracują"Pytanie proste ;Dlaczego? odpowiedź brzmi, są mierni ale bierni i muszą jakoś żyć a stawka jest może satysfakcją kiedy chcą pracować " komuś na kapelusz" Górnicy też chcą tylko pracować ale
nie pozwala się na to poprzez oszołomów zasiadających na złodziejskich stołkach.!-Biorąc pożyczkę budujesz majdan komuś z banku.!A gdzie są twoje zarobki? Z pewnością u pracodawcy w kieszeni.!!!
A wiec nie bądź zażenowanym i poprzyj lub nawet przyłącz się do tegoż strajku o ile sam nie jesteś
owym pracodawcą.!

A
Adam z Zawiercia.

Elohem: To prawda ale to mało powiedziane,członkami zarządu są osoby nic nie mający z kopalniami.! Byli decydenci i ludzie ze świecznika,dotychczasowi zarządzający gospodarką nic
nie mieli do czynienia z kopalniami t.z.w.Nowobogaccy. A chciałbyś człowieku pracować w zakładzie gdzie niema okien a są tylko szyby? i czy akurat a w/w pieniądze.?

x
xeno

To może wszyscy przestańmy pracować i zacznijmy strajkować ? bo tak najlepiej ... nikogo nie obchodzi, że ludzie pracujący może nie jako górnicy ale w zwykłych firmach mają kredyty i inne zobowiązania i jakoś pracują ale nie .. zachłannym górnikom zawsze będzie mało ...

f
fajla11

ZWIĄZKI SĄ W U.S.A
POZA ZAKŁADAMI PRACY

N
Nurek

Jeżeli kopalnia to o czym mu tu mówimy? Nasze kopalnie to patologia z która trzeba jak najszybciej skończyć bo inaczej Śląsk zostanie slumsem europy. Węgiel nie jest wieczny - kilkadziesiąt lat i kaplica...

E
Elohem

Niech prawdziwi górnicy się wypowiedzą ile naprawdę zarabiają. Dołowi ponoć 2,500 zł, Prezes podobno 80.000 zł, członkowie zarządu 50.000 zł. Czy jest to prawda?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3