Strajk nauczycieli od października 2019? Referendum ZNP zdecyduje czy, jaki i kiedy znów będzie protest nauczycieli - zapowiada Broniarz

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Zaktualizowano 
– Jeśli dojdzie do wznowienia strajku w szkołach, to najprawdopodobniej w październiku – zapowiedział Sławomir Broniarz, szef ZNP. Decyzji w sprawie strajku nauczycieli jeszcze nie ma. O tym, czy taka forma protestu się odbędzie, zadecydują nauczyciele w referendum.
– Jeśli dojdzie do wznowienia strajku w szkołach, to najprawdopodobniej w październiku – zapowiedział Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. Decyzji w sprawie strajku nauczycieli jeszcze nie ma. O tym, czy taka forma protestu się odbędzie, zadecydują nauczyciele w referendum prowadzonym przez ZNP. To ma rozpocząć się natychmiast po rozpoczęciu roku szkolnego 2019/2020 - 2 września. Wyniki referendum strajkowego wśród nauczycieli mają być znane już w poniedziałek, 16 września 2019.

Sprawa strajku nauczycieli w nadchodzącym roku szkolnym nie jest przesądzona. Jak poinformował Sławomir Broniarz, szef Związek Nauczycielstwa Polskiego - na ponowny strajk muszą zgodzić się nauczyciele. Referendum w tej sprawie może odbyć się na początku września.

Kiedy będą ferie zimowe, wakacje, przerwy świąteczne i egzaminy w roku szkolnym 2019/2020? Kalendarz roku szkolnego 2019/2020

– Referendum może się zacząć po rozpoczęciu nowego roku szkolnego – 2 września. Jeśli po jego zakończeniu, 16 września, okaże się, że większość nauczycieli chce protestować, to akcja strajkowa zacznie się najprawdopodobniej w październiku – tłumaczył Broniarz w rozmowie z TOK FM. Szef ZNP potwierdził, że konsultacje w sprawie dalszych protestów nauczycieli mają trwać do 26 sierpnia.

Zobacz także: Poznań: Brakuje młodych nauczycieli w szkołach. Coraz mniej osób chce podejmować pracę w oświacie

Szef ZNP poinformował także, że większość nauczycieli deklaruje chęć poszukiwania innej formy protestu.

– Część nauczycieli mówi, że nie jest w stanie wejść w tak otwartą akcję strajkową. Ponad 80 proc. nauczycieli deklaruje poszukania innej formy protestu choćby z powodów ekonomicznych. Za najbardziej radykalną formą, czyli za strajkiem są głównie nauczyciele z dużych miast – mówił Broniarz.

Po przerwaniu kwietniowej akcji entuzjazm wśród nauczycieli nieco opadł, zwłaszcza że niektórzy mocno dostali po kieszeni, bo nie otrzymali pensji za czas strajku. Nawet 3 tys. zł brutto stracili na kwietniowym proteście niektórzy nauczyciele - wynika z informacji Społecznego Funduszu Strajkowego “Wspieram Nauczycieli”.

Czytaj również: Strajk nauczycieli: Wielu pedagogów w wyniku strajku straciło pensję. Czy finanse wpłyną na decyzję o wznowieniu strajku we wrześniu?

- Choć pewnej decyzji w sprawie strajku jeszcze nie ma, to czynnik finansowy w tej kwestii jest na pewno bardzo ważny, szczególnie na terenach wiejskich - mówi Magdalena Koszulanis, rzecznik ZNP.

Czytaj także:
Ile kosztuje wyprawka szkolna? Drogi start, czyli dotkliwe koszty powrotu do szkoły. W 2019 roku rodzice muszą sporo wydać

Zobacz też:

Nauczyciele - najlepsze memy i demotywatory, które bawią do ...

Sprawdź też:

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli od października 2019? Referendum ZNP zdecyduje czy, jaki i kiedy znów będzie protest nauczycieli - zapowiada Broniarz - Głos Wielkopolski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 61

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie wiem za co chcą pieniądze. 

Przychodzą do szkoły na 2 czy 3 godziny i dostają pensje jak człowiek który pracuje 8 godzin.

Ale tylko potrafią się tłumaczyć tak że ile to oni się napracują w domu. 

NIECH SIĘ WEZMĄ DO ROBOTY NIEROBY JEDNE !!!

G
Gość
20 sierpnia, ‎16‎:‎49, Gość:

Niech uważają bo rodzice mogą ich sadownie odpolitycznic i po kieszeniach trzepnąć jrsli będą popierac polityczne strajki pana Broniarza

2 września, 14:00, russel:

100/100 :)

ze tak powiem gówno mogą.

G
Gość
2019-08-15T12:26:01 02:00, Gość:

Co sie stalo z kasa dla nauczycieli? O ile wiem to nikt ani grosza nie widzial

15 sierpnia, ‎13‎:‎48, Gość:

Idźcie do Broniarza - za strajk też miał Wam zapłacić. Niby nauczyciele a naiwni jak dzieci. Ale co się dziwić- z raportu opublikowanego przez NIK 30% nauczycieli miało problem ze zdaniem matury

2 września, 14:44, russel:

mozesz dac linka do tych badan?to by potwierdzalo moje zdanie nt. tego pustego jak beben za to skrajnie rozPOlitykowanego obecnie srodowiska krzykaczy

niestety warunki jakie postawiło znp to ponowne upokorzenie nauczyciel, zaświadczenie ,że jesteś biedny jak mysz kościelna i potwierdzenie , że tak jest przez innego nauczyciela przelały czarę goryczy. najpierw pis nas upokorzył apotem znp

G
Gość

jeśli znp w październiku ogłosi strajk to niestety będzie to polityczna akcja. strajkowałem w kwietniu(jako szef komitetu strajkowego) i niestety akcja strajkowa zrobiona była gorzej niż po amatorsku. znikąd pomocy tylko wszystko na swojej głowie. Drugi raz do tej samej rzeki się nie wchodzi

G
Gość

Skąd w Was ludzie tyle nienawiści? Myślicie że ta wysłana nienawiść będzie służyć Waszym dzieciom?

r
russel
2019-08-15T12:26:01 02:00, Gość:

Co sie stalo z kasa dla nauczycieli? O ile wiem to nikt ani grosza nie widzial

15 sierpnia, ‎13‎:‎48, Gość:

Idźcie do Broniarza - za strajk też miał Wam zapłacić. Niby nauczyciele a naiwni jak dzieci. Ale co się dziwić- z raportu opublikowanego przez NIK 30% nauczycieli miało problem ze zdaniem matury

mozesz dac linka do tych badan?to by potwierdzalo moje zdanie nt. tego pustego jak beben za to skrajnie rozPOlitykowanego obecnie srodowiska krzykaczy

r
russel
2019-08-15T09:58:56 02:00, Nauczyciel:

Nauczyciel mianowany, 30 lat "pracy", 2600 na rękę ( najniższa krajowa 1634 zł wysługa lat ok 1000 zł). To cała prawda o zarobkach nauczycieli. I nie piszcie mi tutaj, że po tylu latach to powinienem być dyplomowanym, bo to kpina. Oni też zarabiają jak dziady.

2019-08-15T15:03:38 02:00, Gość:

Ale w wakacje można podjechać do Niemiec szparagi i truskawki zbierać. A i języka można się poduczyć i zobaczyć jak wygląda praca.

2019-08-15T22:39:39 02:00, Gość:

Nauczyciele nie mają wakacji, wakacje mają dzieci. Nauczyciele zaś urlop który im się należy kolego ;)

2019-08-16T06:13:55 02:00, Antyociepleniowy 1973:

Urlop 2 miesiace plus ferie to komport ktorego nie doznaja inni wyksztalceni Polacy, ktorzy nie maja wyzszych pieniedzy niz 2600 na reke. Normalni smiertelnicy musza zadowolic sie 26 dniowym urlopem w skali roku

2019-08-16T07:41:12 02:00, Olala:

I zapadla pełna konsternacji cisza..nauczyciele stracili na wizerunk7 bardzo duzo po ostatniej kompromitacji Mysleli ze niemoralna postawa cos ugraja a zostali wykorzystanie przez establishment POrobionych ukladowcow i kopnieci przez nich w d...z kim sie trzymasz tak konczysz

16 sierpnia, ‎15‎:‎57, Gość:

Wystarczy popatrzeć na fb jak spędzają wakacje ci biedni nauczyciele 90% za granicą i to nie na Słowacji czy w Czechach reszta objazdowki po CAŁEJ PL Ale wakacyjne się należy dopłata do kolonii dla dzieci Social tzw wczasy pod gruszą

Jeśli doliczyć do tego 13 talony świąteczne na boże narodzenie i Wielkanoc- nadal uważacie że macie mało A dzieciaki tylko na korkach bo nikomu się nie chce tłumaczyć

ot I cala prawda o kolejnej wybranej kascie POstePOwych inaczej

r
russel
2019-08-19T10:13:34 02:00, Gość:

Panie Broniarz walcz o przywrócenie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli z 30 letnim stażem, walcz o to co bezprawnie nam zabrano!!!!!!!!!!! Górnicy, policjanci, wojskowi potrafili wywalczyć a ZNP przyklasnął ówczesnemu rządowi , gdzie były związki zawodowe czemu nie walczył Pan o nas nauczycieli tylko przystał na taką propozycję rządu. Gdzie Pan i cały związek wtedy byliście?

20 sierpnia, ‎07‎:‎40, Gość:

Bo wilk Wilkowi oka nie wykole teraz widac ile czerwonych o wilczych klach wsciekl6ch na dobro jedt w tym kraju Diabeł jest teraz wściekły trzeba uważać na każdym kroku

bo wtedy to nie byl rzad Pisowski wiec byl dla POlitycznych pseudo-nauczycieli super. zenujaca kasta POlglowkow

r
russel
20 sierpnia, ‎16‎:‎49, Gość:

Niech uważają bo rodzice mogą ich sadownie odpolitycznic i po kieszeniach trzepnąć jrsli będą popierac polityczne strajki pana Broniarza

100/100 :)

r
russel
2019-08-20T07:14:00 02:00, Tomek:

Macie czas jak się nie podoba proszę się zwolnić i szukać innej pracy" lepiej płatnej" ale nie bo gdzie wam tak dobrze będzie

20 sierpnia, 07:17, Babcia Frania:

Racja,nawet niech nie myśli o strajku bo ja się za nich wezmę.Mnie nie odpowiadała pensja i zmieniłam pracę można,można.p "broniarz" ręce precz od moich wnuków.

27 sierpnia, ‎23‎:‎00, Gość:

No to tak zrobią, i co? ... Kto później będzie uczył dzieci? No nikt, bo za psie pieniądze nikt nie pójdzie ich uczyć. Przykładowy nauczyciel matematyki zarobi więcej podejmując się pracy w jakiejkolwiek korporacji. Moim zdaniem strajk jest konieczny, jednak najważniejszym czynnikiem będzie tu zgranie oraz jednogłośność nauczycieli, by w końcu wyegzekwować na państwie natychmiastowe zwiększenie zarobków. Tyle ode mnie

a niby dlaczego to teraz ma byc natychmiastowe zwiekszenie zarobkow, a za PO to jakos nie widzieli skrajnie uPOlitycznieni I upartyjnieni nauczyciele takiej natychmiastowej POtrzeby?!

.
2 września, 0:45, Ischias:

"Wuj" z nimi. Czas skończyć z zadaniami domowymi! Dzieciom też należy się trochę wytchnienia, a nie jak jest teraz, że się leserowi - nauczycielowi nie chce przerabiać materiału na lekscji, więc nawali "do domu" i "jakoś z rodzicami bachory ogarną"*.

* cytat zasłyszany w pokoju nauczycielskim

Pierdolisz pisowski przygłupie

I
Ischias

"Wuj" z nimi. Czas skończyć z zadaniami domowymi! Dzieciom też należy się trochę wytchnienia, a nie jak jest teraz, że się leserowi - nauczycielowi nie chce przerabiać materiału na lekscji, więc nawali "do domu" i "jakoś z rodzicami bachory ogarną"*.

* cytat zasłyszany w pokoju nauczycielskim

G
Gość
20 sierpnia, 13:19, Gość:

przeprowadzić egzaminy wsród nuczycieli i bysmy zobaczyli czy maja taką wiedze żeby uczyć nasze dzieci

Świetny pomysl

G
Gość
2019-08-20T07:14:00 02:00, Tomek:

Macie czas jak się nie podoba proszę się zwolnić i szukać innej pracy" lepiej płatnej" ale nie bo gdzie wam tak dobrze będzie

20 sierpnia, 07:17, Babcia Frania:

Racja,nawet niech nie myśli o strajku bo ja się za nich wezmę.Mnie nie odpowiadała pensja i zmieniłam pracę można,można.p "broniarz" ręce precz od moich wnuków.

No to tak zrobią, i co? ... Kto później będzie uczył dzieci? No nikt, bo za psie pieniądze nikt nie pójdzie ich uczyć. Przykładowy nauczyciel matematyki zarobi więcej podejmując się pracy w jakiejkolwiek korporacji. Moim zdaniem strajk jest konieczny, jednak najważniejszym czynnikiem będzie tu zgranie oraz jednogłośność nauczycieli, by w końcu wyegzekwować na państwie natychmiastowe zwiększenie zarobków. Tyle ode mnie

T
TROLOLOLOLO

NA LOTY KUCHCINSKIEGO I ROZBIJANIE LIMUZYN KURY PISOWSKIE MAJA ALE IE TO WAS NIE BOLI BOLACZKI CNIE

Dodaj ogłoszenie