Strajk nauczycieli ominie bogatych. Jak szkoły niesamorządowe w Łodzi i w regionie podchodzą do akcji ZNP

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Strajk w szkołach ma się rozpocząć za dwa tygodnie.
Strajk w szkołach ma się rozpocząć za dwa tygodnie. archiwum
Udostępnij:
Lekcja na przyszłość: jeśli nigdy więcej nie chcesz zamartwiać się strajkiem nauczycieli swojego dziecka, zapisz je do szkoły prywatnej. Ale najpierw sprawdź, czy cię na to stać.

Strajk w szkołach ma się rozpocząć za dwa tygodnie (8 kwietnia). Jeśli tak się stanie, odczują to uczniowie i rodzice. Ale akcja koordynowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego – który domaga się przyznania pracownikom oświaty tysiąca złotych podwyżki – nie dotknie rodziców, którzy zapisali pociechy do szkół niepublicznych – z czesnym.

W minionym tygodniu ustalaliśmy, jaki stosunek do protestu mają szkoły niesamorządowe: prowadzone przez firmy, stowarzyszenia, uczelnie, zakonników, a nawet... ZNP.
Wniosek? Jeśli płacisz za naukę swojego dziecka, protest nauczycieli cię nie dotknie.

Szkoły z czesnym

– W szkole strajk się nie odbędzie – przed ostatnim weekendem poinformował Krzysztof Augustyniak, dyrektor Prywatnej Szkoły Podstawowej w Łodzi (czesne: 7,5 tys. zł za jeden rok szkolny).

Szerzej sytuację przedstawiła Katarzyna Niewiadomska z sekretariatu Zespołu Szkół Społecznych STO w Łodzi (w czerwcu 2018 r. rodziców informowano, że roczne czesne kosztuje tu 9840 zł).

Zobacz także: Ile kosztuje szkoła prywatna w Łodzi? Prawdziwe ceny w niepublicznych podstawówkach z łódzkiego TOP 5. Tu "300+" na czesne nie wystarczy...

– W szkole nie ma związków zawodowych. Nie odbyło się referendum strajkowe. Nie mniej jednak rada pedagogiczna wyraża swoje poparcie dla postulatu docenienia roli edukacji i zawodu nauczyciela – poinformowała Katarzyna Nie­wiadomska.

Szkoła Podstawowa ZNP w Łodzi, której organ prowadzący namawia pracowników oświaty do bezterminowego strajku, sama przeprowadzi tylko jednodniowy protest – 8 kwietnia. Czesne w szkole ZNP wynosi 760 zł miesięcznie – tak informuje rodziców kandydatów do I klasy sekretariat.

Przedstawione wyżej przypadki to szkoły niepubliczne. Są one zobowiązane do zatrudniania nauczycieli na umowę o pracę, ale nie muszą trzymać się minimalnych stawek wynagrodzenia zawartych w Karcie Nauczyciela. Zatem ewentualny sukces straj­ku, nie sprawi, że nauczyciele szkół niepublicznych automatycznie zaczną zarabiać więcej.

Z drugiej strony, ZNP zapewnia, że nauczyciele zarabiają w tej szkole przynajmniej tyle, co w szkołach samorządowych.
Szkoły nie­pu­b­li­czne walczą o fachowców z doświadczeniem lepszymi płacami.

– Gdy zapadła decyzja o wygaszaniu gimnazjów, w tym mojego, wkurzyłem się i zdecydowałem się skorzystać z pra­wa do emerytury. Niedaw­no wróciłem, ale na rynek prywa­tny – mówi nam matematyk z Łodzi. – Moja ostatnia publi­cz­na pensja, u „szczytu kariery”, to było 2700 zł netto. Teraz dorabiam sobie 2 tys. zł na rękę na pół etatu w prywatnej szkole ukierunkowanej na tzw. trudną młodzież.

Inne szkoły niesamorządowe

Strajku nie będzie w Zespole Szkół Pijarskich w Łowiczu. To placówka niesamorządowa, ale o profilu publicznym, czyli bez czesnego (statut wspomina jedynie o dobrowolnych opłatach za zajęcia pozalekcyj­ne). Szkołę prowadzą zakonnicy.
8 kwietnia strajk zaczną nie­samorządowe, ale publicz­ne: Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej i Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella. Popularna łódzka „baletówka” podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ilu szkołach będzie strajk?

Związek Nauczycielstwa Polskiego podał wstępne wyniki referendum przedstrajkowego w Łodzi. Takie głosowania odbyły się ogółem w 292 placówkach (przede wszystkim w szko­łach i przedszkolach miej­s­kich – samorzą­do­wych oświatowych jedno­s­tek jest w Łodzi ponad 300).

„282 szkoły i placówki opowiedziały się za zorga­nizowaniem strajku, 10 było przeciwko. W 52 szkołach poparcie dla strajku wy­nio­sło 100 proc. wśród gło­sujących. W większości szkół poziom akceptacji dla strajku wynosił 80 – 95 proc.” – poinformował Okręg Łódzki ZNP w swoim piątkowym komunikacie.

Ogólnopolskie władze związku wyznaczyły na 25 marca ostateczny termin za­koń­czenia referendum. Pod­jęcie decyzji o strajku wymaga uzyskania ponad 50 proc. głosów na „tak” przy frekwencji prze­kra­czającej połowę zatrudnionych (nauczycieli i pozostałych pracowników).

Zobacz też: Likwidacja PIT-u dla osób poniżej 26 roku życia znakomicie poprawi sytuację nauczycieli stażystów

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W szkołach niesamorządowych prowadzonych przez fundacje i stowarzyszenia nauczyciele pracują często 30 i więcej godzin (plus przygotowanie lekcji i dodatkowe zajęcia). Zarabiają zaś najczęściej mniej niż w szkołach samorządowych.
n
nauczyciel (aktualny)
Gościu, feudalizm, to Ty chcesz wprowadzić. Pewnie najlepiej by było, żeby te różnice pensji wyrównać na poziomie stażysty? A może za darmo pracować? A co tam darmo! Za ten zaszczyt to powinni od nas za bilety brać. Moglibyśmy ewentualnie abonament wykupić dla stałych klientów. Skoro jesteś "byłym nauczycielem", to dlaczego piszesz takie bzdury? Wynagrodzenie podstawowe stażysty to ok. 2/3 dyplomowanego KŁAMCO! Reszta to stażowe i ewentualny dodatek motywacyjny. Ten pierwszy to max. 20%, a drugi w Łodzi rzadko przekracza 200 zł i to w pojedynczych przypadkach. Ty to raczej PiS-owskim trollem jesteś nie byłym nauczycielem, skoro takie bzdury piszesz. Podpowiadam, że powinieneś napisać w takim razie "ePOce", to taki Wasz styl.
P.S. Ile tam teraz płacą "od posta"? 2,50, czy 3 zł
G
Gość
Karta Nauczyciela KN utrzymuje Polskę w poprzedniej EPOCE i generuje dodatkowe koszty. Jest to systemowy błąd. Tylko jej likwidacja i gruntowna reforma moga zmienic oblicze polskiej szkoly. Feudalny system wynagradzania nauczycieli: dyplomowany zarabia 3 razy wiecej od stażysty - trzeba zlikwidować stopnie awansu Jako byly nauczyciel moge chętnie pomoc przy egzaminach
ś
świadek
Babcia! paciorki w rękę i do kościółka! Chyba, że z Ciebie taka "babcia" jak z Broniarza biskup. Pewnie dla takich "babć" jak Ty, lepszy były ZOMO-wiec na czele Solidarności? Albo syn prokurator nagradzany za wzorowa postawę w Stanie Wojennym, jako obecny główny "prawotwórca" w Sejmie.
b
babcia
broniarz.(.swiadomie pisze z malej literki..).. z nauczycieli zrobil sobie drabine do dalszej kariery...dlaczego do tej pory trzymal morde na klucz??!!..nauczyciele---mloodziez wam za to się odwdzięczy..oj,bedziecie jeszcze bardziej nieszanowani..
Są rekolekcje w rekolekcje mozna strajkowac i skonczyc 5 maja księza sie ucieszą.
J
Ja
Ej troche kultury,bo czytają i piszą równieź kobiety.Trzeba bylo isc wczoraj pod siedzibe biskupow i tam sie wyźyc.
G
Gość
Szkoły prywatne także dostają dotacje.
r
rodzic
Nick wybrałeś niefortunny, ale raczej dotyczy on adresata. Niestety znaczna część rodziców tak właśnie traktuje szkoły. Niedługo będą oczekiwać podcierania tyłka i podciągania portek po wyjściu z WC.
I
Internet
Czy sklep internetowy, w którym Państwo chcą zrobić zakupy jest legalny ? Program Bezpieczny Sklep informuje o zagrożeniach w sieci. Nie daj się oszukać.
https://www.legalniewsieci.pl/bezpieczny-sklep
G
Gość
kolejne wakacje nauczycieli?
k
kamil
Byłem w prywatnej i teraz wiem,że lepiej było tam nie chodzić.
i
inny gość
Gościu od 4 brygadówki! Dostajesz, albo obiecano Ci 500 ? To morda w kubeł!!!!
p
powracający zza granicy
No i widzisz "biedoto"! To właśnie Was czeka. Więcej szczekajcie na nauczycieli, a dojdziemy do sytuacji jak w Anglii, gdzie po publicznej podstawówce dzieciak wychodzi z trudem umiejąc czytać i pisać. Co prawda nauczyciele zarabiają tam ponad 2 tys. funtów netto, ale chętnych do pracy brak, bo choć to nie najgorsza pensja, to praca tragiczna. Na lekcjach w wielu szkołach musi być ochroniarz.
Każdy komu dobro dziecka na sercu leży, posyła więc je do szkół prywatnych, gdzie nie ma urzędowo narzuconych programów, uczy się nawet przy pomocy rózgi, ale za to wychodzi z porządną wiedzą. No i nauczyciel zarabia prawdziwe pieniądze. A że selekcja i nadzór oraz odpowiedzialność za wyniki - tak, tylko że jak synuś tępak, to i tak żadne pieniądze i czesne nie pomogą. A u nas mamy na prawdę dobrze działający system, wymagający poprawek ale jednak dobry, tylko, że prostactwo tego uszanować nie umie. Pracował ze mną muzułmanin z Pakistanu. Dziecin posłał do ... szkoły katolickiej! Bo w okolicy ma najwyższy poziom. Tylko, że w Anglii w większości szkół nawet prowadzonych przez kościoły, NIE WOLNO uczyć religii. ŻADNEJ!
G
Gosc
Prywatna nic nie nauczy . Kończą taka szkole chcą iść do średniej i są analfabetami
Dodaj ogłoszenie