Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Politechniki Łódzkiej chcą pojechać na World Solar Challenge w Australii

Maciej Kałach
Studenci promują pomysł poprzednimi bolidami z PŁ, które wzięły udział w zawodach w Holandii
Studenci promują pomysł poprzednimi bolidami z PŁ, które wzięły udział w zawodach w Holandii Krzysztof Szymczak
Wyścig World Solar Challenge odbędzie się w październiku 2015 r. Studenci Politechniki Łódzkiej ogłosili, że chcą być pierwszą ekipą z z Europy Środkowej i Wschodniej, która zbuduje pojazd napędzany energią słoneczną do australijskiej rywalizacji i przejedzie nim 3 tys. kilometrów między miastem Darwin i Adelajdą - na przeciwległych krańcach kontynentu.

W plan wyprawy od stycznia 2014 r. jest zaangażowanych ponad 15 osób, także z koła Młodych Mikroelektroników PŁ. Aby australijska eskapada doszła do skutku potrzebne jest spore wsparcie. Produkcja samego bolidu to koszt ok. pół miliona zł. Studenci wyrysowali już projekty pojazdu, do wakacji będą gotowe formy do wytwarzania części bolidu.

Wyścig World Solar Challenge odbywa się co 2 lata. Bolidy jadą w godz. 9-17 czerpiąc energię dzięki panelom słonecznym. Gdy pojawią się w Adelajdzie, czas ich jazdy jest sumowany, ale punkty przyznawane są także za inne kategorie - liczy się przede wszystkim wydajność. W wyścigu startują ekipy związane ze znanymi uczelniami - w edycji 2013 swoje drużyny wystawiły m.in. uniwersytety Stanford oraz Michigan.

Tomasz Witaszek ze Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji PŁ opowiada, że już faza projektowania bolidu wymaga mnóstwa namysłu. - Przy ułożeniu paneli na powierzchni bolidu trzeba wziąć pod uwagę kąt padania promieni słonecznych na pojazd, czyli szerokość geograficzną obszaru wyścigu, fakt, że jedziemy z północy na południe i porę roku - opowiada Witaszek.

Bolid z PŁ ma wystartować w klasie miejskiej (jest także sportowa). Oznacza to, że pojazd musi być co najmniej dwuosobowy i spełniać regulacje dotyczące auta, które może poruszać się w normalnym ruchu drogowym.

Studenci chcą ukończyć prace nad bolidem do kwietnia 2015 r. Jeśli nie uda się zgromadzić założonych środków, budżet zespołu Lodz Solar Team będzie cięty, ale oba koła naukowe bardzo chciałby tego uniknąć. Sponsorom oferują umieszczenie ich logo na bolidzie, ale to nie jedyna korzyść. - Wspieranie drużyny w World Solar Challenge świadczy, że firma angażuje się w innowacje, co ma znaczenie dla jej wizerunku - twierdzi Witaszek.

Studenci chcą się promować poprzednimi pojazdami powstałymi na PŁ - bolidami, które wzięły udział w Shell Eco Marathon w Rotterdamie i próbowały tam osiągnąć jak najmniejsze spalanie benzyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki