Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superfizyka i bajeczna chemia

Paweł Patora
Uczniowie II LO z Pabianic przy mikroskopie tunelowym
Uczniowie II LO z Pabianic przy mikroskopie tunelowym Joanna Tarnowska
Młodzież szkolną z całego regionu przywoziły w środę autokary do budynku Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego. Pracownicy pokazywali uczniom pracownie badawcze i aparaturę naukową.

Duże wrażenie robił skaningowy mikroskop tunelowy, który umożliwia obserwację obiektów o rozmiarach nawet pojedynczych atomów, a więc o średnicy rzędu nanometrów - milionowych części milimetra.

Zainteresowaniem uczniów cieszyły się też: aparatura do rejestracji promieniowania kosmicznego, pokaz sposobu pomiaru największej z możliwych prędkości czyli prędkości światła (ok. 300 tys. km/s), zajęcia, które przedstawiały wykorzystywanie praw fizyki w różnych dyscyplinach sportu, wystawa ukazująca złudzenia optyczne. Podziwiano także inne atrakcje przygotowane przez fizyków i informatyków z UŁ.

Wśród 70 środowych imprez festiwalowych było zwiedzanie łódzkich elektrociepłowni, zajezdni tramwajowej oraz muzeów: Przyrodniczego Geologicznego, Miasta Łodzi oraz Sportu i Turystyki.

Atrakcyjnie zapowiada się czwartek. Najwięcej imprez przygotowała Politechnika Łódzka. W budynku IFE przy ul. Żwirki 36 w godzinach 9.30 - 14.20 odbędzie się 85 wykładów, pokazów i prezentacji. Tematy są frapujące, np.: ''Czy chirurg jest potrzebny? - roboty medyczne'', ''Inteligentne opakowania'', ''Czym będziemy jeździć za 30 lat?'', ''Czekoladowy afrodyzjak'', ''Z nieznanych kart kryminalistyki - badania dokumentów i odcisków palców'', ''Nanomateriały w kulturze Majów'', ''Od Leonardo da Vinci do promów kosmicznych'', ''Barwa kryształów'', ''Jeśli nie antybiotyki, to co?''.

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć z jakich kryształów został zbudowany zamek Królowej Śniegu, jakiej trucizny użyła macocha, do zatrucia jabłka, które podała Królewnie Śnieżce albo czy Kopciuszek mógł rozdzielać popiół od piasku bez użycia mikroskopu, ten powinien przyjść na pokazy ''Chemii bajecznej'' przygotowane przez chemików z PŁ (budynek chemii, ul. Żeromskiego 116, godz. 9 - 17).

Cały program festiwalu jest na stronie www.festiwal.lodz.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki