Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Superlaboratorium Politechniki Łódzkiej

Paweł Patora
Na tym manekinie bada się komfort cieplny użytkownika kurtki
Na tym manekinie bada się komfort cieplny użytkownika kurtki
Jak stworzyć ubranie wykorzystywane w ekstremalnych warunkach, które jest idealnie dopasowane do sylwetki człowieka? Z takim zadaniem łatwo poradzą sobie naukowcy z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

To tu najpierw ciało człowieka będzie skanowane w trzech wymiarach, następnie dobierany będzie krój odzieży. I powstaną znakomite ubrania na co dzień, ale też wykorzystywane w turystyce, sporcie i w warunkach wyjątkowo trudnych, np. na polu walki lub w akcjach ratowniczych podczas pożarów i zatonięć.

Wszystko będzie możliwe dzięki zmodernizowanym laboratoriom Politechniki Łódzkiej, które znajdują się w trzech katedrach wydziału. Na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów zakończył się właśnie innowacyjny projekt o nazwie "CLO-2IN-TEX". Wartość projektu wyniosła prawie 20,7 mln zł. W 85 proc. były to fundusze unijne, a w 15 proc. - krajowe pieniądze publiczne.

- Teraz Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej ma najlepiej wyposażony ośrodek badań tekstyliów w Polsce, a zarazem najnowocześniejszy wśród uczelni europejskich - mówi dziekan wydziału Ryszard Korycki. Umożliwia on prowadzenie różnorodnych badań dotyczących tekstyliów i odzieży, w tym także badanie i projektowanie innowacyjnych technologii.

W laboratoriach znajduje się około 140 różnych aparatów i urządzeń, w tym m.in. komory klimatyzacyjne, skanery, maszyny szwalnicze, rozciągarki, napylarki, nowoczesny sprzęt komputerowy. Są tu też gotowe linie technologiczne służące do szycia ubrań na miarę.

W komorze klimatyzacyjnej, w której można dowolnie zmieniać temperaturę i wilgotność powietrza, dobiera się odzież optymalną ze względu na warunki jej użytkowania. Badania wykonuje się na manekinie, który rusza się, poci i oddycha zupełnie jak człowiek.

Inne nowoczesne urządzenia umożliwiają konstruowanie i prowadzenie szczegółowych badań materiałów tekstylnych wykorzystywanych m.in. do celów medycznych (na implanty i opatrunki), rolniczych (geowłókniny) lub konstrukcyjnych (siatki wzmacniające na drogi lub włókna wykorzystywane do budowy samolotów).

W laboratorium PŁ można nawet zbadać w krótkim czasie, jak przez wiele lat będą rozkładać się tekstylia biodegradowalne.
Nowe aparaty będą wykorzystywane głównie do badań służących potrzebom gospodarki.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki