Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Supernowoczesne tkaniny: Politechnika Łódzka będzie koordynować unijny projekt wart 1,5 miliona euro

Wojciech Dłubakowski
Wojciech Dłubakowski
Dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ, ze studentem z Chin, który w ramach zajęć realizował pod jego kierunkiem projekt kolekcji odzieży inspirowanej koronawirusem.
Dr hab. inż. Marcin Barburski, prof. PŁ, ze studentem z Chin, który w ramach zajęć realizował pod jego kierunkiem projekt kolekcji odzieży inspirowanej koronawirusem. Życie Uczelni
Politechnika Łódzka będzie koordynatorem unijnego projektu SustDesignTex, którego celem jest opracowanie nowoczesnych materiałów wykorzystywanych m.in. w dronach, samolotach i samochodach. Na projekt przyznano ok. 1,5 mln euro. Łódzka uczelnia będzie współpracować z uczelniami w Szwecji, Niemczech i Hiszpanii, a także z polską firmą Wademekum, która ma wdrażać wypracowane rozwiązania w przemyśle.

PŁ będzie koordynatorem projektu Zrównoważone wzornictwo przemysłowe struktur tekstylnych dla kompozytów - SustDesignTex (Sustainable Industrial Design of Textile Structures for Composites) - prowadzonego w ramach programu Komisji Europejskiej Horyzont Europa. Na projekt przyznano ok. 1,5 mln euro. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 13 maja.

Projekt będzie realizowany na Wydziale Technologii Materiałowej i Wzornictwa Tekstyliów PŁ. Politechnika będzie współpracować z uczelniami w UE i polskim przedsiębiorstwem. Koordynatorem projektu jest prof. Marcin Barburski.

Koncepcja tego projektu opiera się na specjalizacjach poszczególnych uczelni. W Szwecji naukowcy będą opracowywali projekt dobierając biodegradowalne surowce. Zaprojektowane struktury włókiennicze będą realizowane w Aachen w Niemczech, a w Hiszpanii impregnowane żywicami biodegradowalnymi. W Łodzi wytworzone elementy poddane zostaną testom pod kątem własności mechanicznych i użytkowych. Opracowane lekkie konstrukcje włókiennicze zostaną zaimplementowane przez polskie przedsiębiorstwa, których przedstawicielem jest firma Wademekum - wyjaśnia prof. Barburski. - Zespół naukowców PŁ, zdobywając wiedzę ekspercką z wzornictwa przemysłowego, przetwarzania struktur tekstylnych i tekstylnych wzmocnień kompozytowych, zbuduje Centrum Doskonałości w zakresie optymalizacji innowacyjnych technicznych wyrobów włókienniczych .

Łódzka uczelnia podkreśla, że prowadzone wspólnie badania dotyczą projektowania przemysłowego nowatorskich struktur tekstylnych wykorzystywanych w lekkich konstrukcjach kompozytowych, np. elementów samolotów, dronów i w przemyśle samochodowym.

- Osiągnięciu doskonałości służyć będzie transfer wiedzy i wymiana najlepszych praktyk między PŁ a partnerami - mówi dr inż. Ewa Chojnacka, rzeczniczka Politechniki Łódzkiej.

Czuję satysfakcję, że po raz pierwszy w historii programów ramowych projekt będzie koordynowany przez Politechnikę Łódzką – podkreśla rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik. – Nasza uczelnia, będąc silnym ośrodkiem naukowym w inżynierii materiałowej zdobyła środki finansowe i będzie kierować projektem realizowanym wspólnie z uczelniami ze Szwecji, Niemiec, Hiszpanii oraz z polskim przedsiębiorstwem.

WIADOMOŚCI Z ŁODZI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki