MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świadectwa bez ocen z religii i ograniczenie prac domowych również w szkołach niepublicznych? Wyjaśniamy wątpliwości

OPRAC.:
Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Czy nieuwzględnianie ocen z religii na świadectwie obowiązuje również w szkołach niepublicznych? Rozwiewamy wątpliwości
Czy nieuwzględnianie ocen z religii na świadectwie obowiązuje również w szkołach niepublicznych? Rozwiewamy wątpliwości Karolina Misztal
Ograniczenie prac domowych i nieuwzględnianie ocen z religii i etyki to najnowsze zmiany w polskiej edukacji. Już wiemy, że od 1 września 2024 r. oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen, ani nie będą miały wpływu na to, czy uczeń otrzyma świadectwo z wyróżnieniem - informuje Prawo.pl. Pojawiają się wątpliwości, czy zasady opisane w rozporządzeniu dotyczą wyłącznie szkół publicznych? Prezentujemy odpowiedź na to pytanie.

Spis treści

Zakaz prac domowych i świadectwa bez ocen z religii

Zgodnie z rozporządzenia zmiany w pracach domowych mają obowiązywać uczniów szkół podstawowych:

  • w klasach 1-3 (rezygnacja z prac domowych, wyjątkiem są ćwiczenia usprawniające motorykę małą);
  • w klasach 4-8 (nieobowiązkowe zadania domowe, które nie będą podlegać ocenie).

Od roku szkolnego 2024/2025 na świadectwie szkolnym nie będą uwzględniane oceny z religii ani etyki. Oznacza to również, że nie będą liczone do średniej oceny.

Przeczytaj też: Podwyżki nie pomogły? Tysiące wakatów w szkołach. Ci nauczyciele poszukiwani są najczęściej >>>

Nowe przepisy obowiązują w szkołach niepublicznych?

Minister edukacji narodowej w 1990 r. wydał instrukcję, która umożliwiała prowadzenie lekcji religii w szkołach. Tę kwestię szczegółowo uregulowało rozporządzenie z 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, które obowiązuje do dziś. Ponadto prawo do nauczania religii w szkołach gwarantowane jest w Konstytucji - przypomina Prawo.pl.

Prawo.pl podaje, że podstawą do wydania rozporządzenia, które wprowadza nowe przepisy, jest art. 44zb ustawy o systemie oświaty i podkreśla, że prawo oświatowe nie zawiera wzmianki o tym, by któreś z przepisów tych rozdziałów (w tym delegacja do wydania rozporządzenia) były w odniesieniu do szkół niepublicznych wyłączone.

Z art. 14 ust. 3 wynika, że przepisy dotyczące oceniania, promowania i klasyfikowania uczniów stosuje się w całości, co obejmuje również przepis dotyczący prac domowych, skoro ustawodawca zdecydował się go uwzględnić w rozporządzeniu wydanym na podstawie delegacji ustawowej zawartej w rozdziale 3a u.s.o. - wskazuje, cytowany przez Prawo.pl, prof. dr hab. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Wygląda na to, że ograniczenie prac domowych oraz niewliczanie ocen z religii do średniej obowiązują w szkołach publicznych i niepublicznych.

Od września mniej lekcji religii?

W przyszłym roku szkolnym mniej ma być też lekcji katechezy, choć przepisów, które regulowałyby liczbę godzin jeszcze nie ma. Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka zapowiedziała, że z budżetu państwa finansowana będzie tylko jedna lekcja w tygodniu. Pojawiły się protesty, że to zmiana, która łamie Konkordat, nie ma w nim jednak zapisu, ile lekcji religii tygodniowo mają mieć uczniowie - przypomina Prawo.pl.

To, co proponuje, czy będzie proponować - bo to jest dopiero pierwszy głos z jej strony płynący, który nie był, na ile mi wiadomo, dyskutowany nawet w kręgach nowego rządu, a tym bardziej w relacji do Kościoła, więc nie wiadomo, czy jej głos będzie powszechnie przyjęty - to kwestia osobistego przekonania pani minister - komentuje sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński. cytowany przez Prawo.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świadectwa bez ocen z religii i ograniczenie prac domowych również w szkołach niepublicznych? Wyjaśniamy wątpliwości - Strefa Edukacji

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki