Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowe Dni Młodzieży. Władze świeckie będą współpracować z Kościołem

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
List intencyjny w sprawie współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży w regionie łódzkim podpisali we wtorek (8 marca) abp. łódzki Marek Jędraszewski, wojewoda Zbigniew Rau, marszałek Witold Stępień oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

List potwierdził wolę współpracy strony kościelnej i władz świeckich w organizacji ŚDM, zwłaszcza przy logistyce i promocji.

Dokument nie zawierał zobowiązań prawnych czy finansowych, jednak władze świeckie już zapowiedziały wsparcie. Władze Łodzi zarezerwowały na ten cel 500 tys. zł. Planują powołać pełnomocnika do spraw ŚDM i zapewnić pielgrzymom bezpłatne przejazdy po mieście, wejścia do zoo, palmiarni, ogrodu botanicznego i muzeów. - Staną one otworem przed młodymi osobami, żeby mogli zapoznać się z naszą tradycją, kulturą i tym, czym nasze miasto dysponuje - mówiła Hanna Zdanowska.

Samorząd województwa łódzkiego chce zachęcić do zwiedzania regionu dając bezpłatne przejazdy ŁKA.

- Chcemy wydrukować mapy i przewodniki, a także zaproponować trasy wycieczek po regionie - wylicza marszałek Stępień. Urząd marszałkowski chce też zorganizować kilka koncertów. Na cel ŚDM zarezerwował już 700 tys. zł. Natomiast wojewoda Zbigniew Rau zapowiedział wsparcie w zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pielgrzymów.

CZYTAJ TEŻ: 15 tysięcy młodych ludzi odwiedzi Łódź w Światowe Dni Młodzieży

Jednak największy ciężar organizacyjny spoczywa na archidiecezji łódzkiej, a także na pozostałych diecezjach regionu. Między 20 a 25 lipca tylko do archidiecezji łódzkiej ma przyjechać 12 tys. młodych ludzi z całego świata, z tego w stolicy regionu ma być 9 tys. osób, pozostali w mniejszych miejscowościach. Pojawią się Hiszpanie, Francuzi, Ukraińcy. - Przyjeżdżają głównie ze względu na związaną z Łodzią i znaną na całym świecie św. Faustynę.

Około 8 tys. osób weźmie udział w festiwalu Paradise in the City organizowanym przez francuską wspólnotę Chemin Neuf. Pozostali wezmą udział w programie diecezjalnym, podczas którego będą mieć zajęcia religijne i sportowe w parafiach, a także wspólne spotkanie w Atlas Arenie. Potem wszyscy pojadą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Uczestnicy mają mieszkać u rodzin, aby poznać polską kulturę i warunki życia. - Szkoły i akademiki to jest ostateczność - przyznaje ks. Marcin Jarzenkowski, dyrektor organizacyjny ŚDM w Łodzi.

Jednak wciąż tylko w Łodzi brakuje 3 tys. miejsc do spania, zwłaszcza w centrum Łodzi. Do rozwiązania jest też kwestia przewozu pielgrzymów z Łodzi do Krakowa.

CZYTAJ TEŻ: Światowe Dni Młodzieży. Parafie już przygotowują się na przyjazd młodych pielgrzymów

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 29 lutego - 6 marca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki