Święto Łodzi 2013. Zobacz, jakie przygotowano atrakcje...

  Święto Łodzi 2013. Zobacz, jakie przygotowano atrakcje [PROGRAM]

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Tak urodziny Łodzi świętowano w 2010 roku
  1/2
  przejdź do galerii

  Tak urodziny Łodzi świętowano w 2010 roku ©Grzegorz Gałasiński/archiwum

  Na 590. urodziny Łodzi każdy może zrobić sobie prezent i wybrać się na jubileuszowe imprezy. Magistrat pochwali się prowadzonymi inwestycjami, wielkie uczelnie nie chcą być gorsze. A łodzianie, którym nie uśmiecha się taka turystyka, mogą po prostu pobiegać.
  PIERWSZY DOWIEDZ SIĘ O IMPREZACH W MIEŚCIE. POLUB KOCHAM ŁÓDŹ NA FACEBOOKU


  Dworzec i szklane bryły

  Urząd Miasta Łodzi zaprasza w sobotę i niedzielę na 26 wycieczek. Zapewne tłumy będą chciały na własne oczy sprawdzić, na jakim etapie jest budowa Dworca Łódź Fabryczna. Okazja nadarzy się jutro i pojutrze. Od godz.
  10 do 18 o każdej pełnej godzinie z ul. Węglowej w pobliżu skrzyżowania z Tramwajową uformuje się grupa, która wejdzie na dworzec. Organizatorzy zalecają buty trekkingowe. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy, ale maksymalna wielkość grupy to 25 osób.

  Zgłoszenia z wyprzedzeniem były wymagane, aby wejść na teren EC-1. Niestety, limit zgłoszeń już się wyczerpał. Podobnie jak na "duże" zwiedzanie nowego terminala na Lublinku (ze "strefą zastrzeżoną" i przejazdem po płycie lotniska). Wcześniejsze zapisy nie obowiązują za to na wycieczki po terminalu w wersji półgodzinnej - w niedzielę o godz. 11, 11.30, 12, 12.30 i 13.

  Fani oszklonych brył po zwiedzeniu terminala na Lublinku mogą zajrzeć do Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego przy ul. Politechniki 4. Nie obowiązują tu wcześniejsze zgłoszenia, wstępy w sobotę w godz. 11-16, zaś w niedzielę w godz. 10-14. W planie wycieczki wejście na dach.

  Podnośnik nad UŁ

  Z bryły CKW widać Fabrykę Inżynierów XXI w., czyli nowy gmach Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Nie ma zapisów na jego zwiedzanie. Wystarczy stawić się przed budynkiem fabryki (ul. Stefanowskiego 2) w sobotę lub w niedzielę w godz. 10 - 18.

  Politechnice nie ustępuje Uniwersytet Łódzki i na urodziny miasta ściąga... podnośnik. Maszyna stanie przy Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej (ul. Pomorska 149/153). Z podnośnika będzie można obejrzeć z góry kampus uczelni, a przede wszystkim budowany nowy gmach Wydziału Filologicznego, największej obecnie inwestycji UŁ. Podnośnik będzie wynosił chętnych w sobotę w godz. 14 - 16, nie są wymagane wcześniejsze zapisy.

  Wskrzeszane zabytki

  Ci, którzy zamiast nowych budynków wolą oglądać odrestaurowane zabytki, także nie powinni się nudzić. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zaprasza na wycieczki z przewodnikiem po XIX-wiecznej Fabryce Ludwika Grohmana. ŁSSE chwali się, że jej inwestycja to wzorcowy przykład przystosowania poprzemysłowej architektury dla potrzeb biur i instytucji związanych z kulturą. Wycieczki (bez zapisów) wyruszą z ul. Tymienieckiego 22/24 w sobotę o godz. 10, 11 i 12. A kolejne stare wnętrze, które niedawno odzyskało blask to Dom Towarzystwa Kredytowego. Na Pomorską 21 można zajrzeć w niedzielę w godz. 10 - 15.

  W niedzielę warto odwiedzić Księży Młyn. Przy ul. Przędzalnianej powstają pracownie dla artystów, z kolei przy ul. Księży Młyn trwają rewitalizacje domów pod numerami 4 i 6. Ciekawych, co słychać w najbardziej "kreatywnym" osiedlu w mieście, magistrat zaprasza w godz. 10 - 18.

  Z okazji urodzin magistrat zamierza przybliżyć łodzianom program "Mia100 kamienic". W sobotę i w niedzielę w godz. 10 - 18 każdy bez zapisów może zajrzeć do odnowionych mieszkań przy ul. Piotrkowskiej 171/173 (przyfabryczny dom mieszkalny Adolfa Daubego z końcówki XIX w.).

  Zwiedzanie ul. Piotrkowskiej w jubileuszowym programie jest osobną pozycją. Chodzi o wyremontowane już odcinki Pietryny - między al. Mickiewicza a ul. Zamenhofa oraz między pl. Wolności a ul. Próchnika. W sobotę i w niedzielę na odnowionych częściach deptaka pojawią się namioty, a przy nich przewodnicy opowiadający o historii ul. Piotrkowskiej.

  Biegiem na urodziny

  Jubileusz można spędzić na rekreacji. Ogród botaniczny oraz zoo w niedzielę wpuszczają bez biletów, a MOSiR organizuje I Łódzkie Biegi Urodzinowe i marsz Nordic Walking. Biuro zawodów otworzy się o godz. 9 w niedzielę przy ul. Małachowskiego 5 w Parku 3 Maja. W południe wystartuje bieg główny. Jego dystans nie jest przypadkowy i wynosi 5900 metrów. Zapisy są bezpłatne i skończą się na pół godziny przed startem (jeśli limit 200 biegaczy nie wypełni się wcześniej).

  Dobrą rozgrzewką będzie sobotni Parkrun (na 5 kilometrów w Parku Poniatowskiego, start o godz. 9 w okolicach szkoły i parkingu przy ul. Inżynierskiej). Wystarczy przyjść z kodem kreskowym wydrukowanym ze strony www.parkrun.pl/lodz.

  Także w sobotę o godz. 17 startuje Biegowa Bitwa o Łódź na dystansie 12 km przez Łagiewniki. To impreza z opłatą startową i o sporym stopniu trudności, bo na trasie pojawią się m.in. rowy z błotem i strome podbiegi.

  TAK BYŁO ROK TEMU: Łódź obchodzi 589. urodziny [ZDJĘCIA]

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  x

  x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 29

  fajna rzecz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  informacje o wydarzeniach kulturalnych

  MAREK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 17

  Obserwuje od jakiegoś czasu informacje o ciekawych wydarzeniach kulturalnych w mieście Łodzi coraz częściej jest tak że to co proponujecie jest już towarem sprzedanym.Może w takim razie Dziennik...rozwiń całość

  Obserwuje od jakiegoś czasu informacje o ciekawych wydarzeniach kulturalnych w mieście Łodzi coraz częściej jest tak że to co proponujecie jest już towarem sprzedanym.Może w takim razie Dziennik Łódzki
  stanie się gazeta historyczną będzie wiec z tygodniowym opóznineniem relacjonowała gawiedzi co tam ciekawego się zadziało na niwie kultury. Gratuluje wiec pomysłu włodarzom miasta i podległym im urzędnikom. Tak trzymać a na 600 lecie dojdziecie do perfekcji w działaniach i obchody będą tajne przez poufne we własnym urzędniczym gronie odbywane.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No, no, no!!!

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

  Kampania wyborcza już ruszyła i to ostro z kopyta.
  Takiej propagandy sukcesu pozazdrościliby pani prezydent wielcy jej twórcy, Stalin i Chruszczow.....
  Co jak co ale zabawę magistratowe ludki to...rozwiń całość

  Kampania wyborcza już ruszyła i to ostro z kopyta.
  Takiej propagandy sukcesu pozazdrościliby pani prezydent wielcy jej twórcy, Stalin i Chruszczow.....
  Co jak co ale zabawę magistratowe ludki to potrafią perfekcyjnie zorganizować.
  Przydałby się jeszcze, lot nad miastem w towarzystwie samej pierwszej damy Łodzi.
  Alleluja, alleluja, alle....lu...ja
  Film:
  O Łodzi ten walczyk.....
  http://sklave.manifo.com/foto-szopka-2zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  x

  xy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 6

  spadaj impotencie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny