Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Łodzi na Piotrkowskiej. Jakie atrakcje na 600 urodziny Łodzi przygotowane są na łódzkiej "Pietrynie"?

Wideo
od 16 lat
Wielkie świętowanie 600 urodzin miasta zbliża się wielkimi krokami. Na ulicy Piotrkowskiej na łodzian i gości z całej Polski będzie czekać moc atrakcji - strefa motoryzacji, animacje dla dzieci, piknik zdrowotny oraz festiwal piw regionalnych, ale to nie wszystko!

600-lecie Łodzi na Piotrkowskiej. Co się odbędzie?

W weekend od piątku 28 lipca do niedzieli 30 lipca w całej Łodzi z okazji 600 urodzin miasta czeka na mieszkańców i gości z całej Polski wiele atrakcji. Mapa wydarzeń jest naprawdę pełna - odbędą się koncerty gwiazd z Polski i z zagranicy, na wszystkich czekają tańsze bilety do Orientarium i do Aquaparku Fala, a także całkowicie darmowa komunikacja miejska.

Mnóstwo wydarzeń towarzyszących, pikników i małych festiwali będzie miało miejsce także na deptakowej części ulicy Piotrkowskiej.

- Ulica Piotrkowska przygotowała bardzo bogatą ofertę na urodziny Łodzi. Wydarzenia znajdujące się od Placu Wolności do ulicy Mickiewicza podzieliliśmy na odcinki: pierwszy z nich, najbliżej Placu Wolności to mnóstwo atrakcji dla dzieci, drugi to strefa motoryzacji. Następny odcinek obejmie ulicę Zieloną i Narutowicza, gdzie powstanie piknik zdrowotny. Kolejny odcinek jest o tematyce sportowe. Powstanie także strefa muzyczna, odbędzie się również festiwal piw regionalnych oraz strefa historyczna - wymienia Piotr Kurzawa, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Strefa animacji dla dzieci

Moc atrakcji dla najmłodszych przygotowana będzie przy Placu Wolności i Więckowskiego. W strefie oczywiście staną uwielbiane przez dzieci dmuchańce, odbędą się animacje, gry i zabawy, malowanie twarzy a także warsztaty aktorskie. Przechodniów będą zabawiać uliczni akrobaci i artyści.

W programie strefy dla najmłodszych są również dwa spektakle teatralne. Przy ulicy Piotrkowskiej 3 o 12:00 w piątek, 29 lipca będzie okazja zobaczyć sztukę "Franek Włóczęga i legendarna księga", natomiast o 12:00 w sobotę - "Plac Zabaw". Dla najmłodszych miłośników muzyki odbędą się natomiast koncert piosenek Disneya (piątek, 29 lipca o godz. 14:00) oraz koncert Familijny (sobota, 30 lipca o godz. 14:00). Koncerty odbędą się na placu Domem Handlowym Magda.

Strefa Motoryzacji na Piotrkowskiej

Dla miłośników samochodów Piotrkowska przygotowała również wiele atrakcji. Na odcinku Piotrkowskiej od przecznicy z Więckowskiego do rogu z Zieloną odbędą się konkursy, wystawa retro karawaningu, ekspozycja unikatowych samochodów z minionej epoki oraz Komunikacyjny Wehikuł Czasu. Przy strefie motoryzacji można będzie również obejrzeć wystawę fotografii Stefana Sztromajera "Motoryzacyjna Łódź".

Sportowe atrakcje nie tylko dla najmłodszych

Od przecznicy Piotrkowskiej z ulicą Zieloną do ulicy 6 Sierpnia powstanie strefa przeznaczona dla tych, którzy lubią sportowe rywalizacje. Można będzie spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, ćwiczyć na plenerowej siłowni, pokonać tor przeszkód a także tor samochodowy. Na Piotrkowskiej staną trenażery do triathlonu. Odbędzie się też bicie rekordu wejścia przez łodzian na Mount Everest.

W strefie sportowej pojawi się również Kamil Stoch. 30 lipca na rogu ulicy Piotrkowskiej i 6 sierpnia Atlas organizuje swoje stoisko, otwarte od godz. 10.00 do 18.00. Między 13.30 a 16.00 zawita gość specjalny – Kamil Stoch, z którym łodzianie i przyjezdni będą mogli zrobić sobie zdjęcie, zdobyć autograf i chwilę porozmawiać.

Strefa muzyczna na Piotrkowskiej

Co prawda dla fanów muzyki i koncertów plenerowych odbędzie się Łódź Summer Festival, jednak bardziej kameralnych zabaw przy muzyce nie zabraknie również na Piotrkowskiej. Na odcinku od ulicy 6 Sierpnia do Struga przez trzy dni występować będą instrumentaliści, muzykanci oraz kapele etniczne z różnych zakątków świata. Natomiast w sobotę i w niedzielę odbędą się warsztaty taneczne oraz będzie można wspólnie zaśpiewać pieśni ludowe. Na Piotrkowskiej staną również 3 sceny muzyczne, a zebranych będą zabawiać najlepsi didżeje. Sceny pojawią się przy pasażu Rubinsteina, pasażu Schillera oraz na wysokości Piotrkowskiej 101. Muzycznej zabawy można się spodziewać w piątek oraz w sobotę od godz. 19 niemal do północy.

Łódzki Festiwal Piw Rzemieślniczych

Na odcinku od ulicy Struga do przecznicy z Zamenhofa na Piotrkowskiej odbędzie się również Łódzki Festiwal Piw Rzemieślniczych, który już tradycyjnie towarzyszy świętu miasta. Będzie można spróbować piwa rzemieślniczego z kilkudziesięciu stoisk, reprezentujących najlepsze polskie browary - zarówno te małe, jak i duże. Partnerami tej strefy są łódzkie Bractwo Piwne oraz znana z organizacji festiwali ulicznego jedzenia Odlewnia.

Oprócz znanego w regionie łódzkim browaru Jan Olbracht z Piotrkowa Trybunalskiego będą też wystawcy z dalszych stron Polski, m. in. browary Tarnobrzeg, Bałtów, czy Łancut. Na straganach dostaniemy nie tylko piwo. Będą pitne miody, wytwarzane babcinym sposobem wina owocowe oraz przekąski, na przykład węgierskie langosze.

Stoiska Łódzkiego Festiwalu Piw Rzemieślniczych będą czynne w piątek od godz. 16 do 24, w sobotę w godz. 11 do 24, oraz w niedzielę od godz. 11 do 18. Codziennie przewidziane są dodatkowe atrakcje. Na przykład piątek od godz. 16 do 18.30 oraz w sobotę od godz. 12 do 15 będzie można poszerzyć swoją wiedzę podczas wykładów „Piwosz pyta piwowara”. Natomiast w piątek i w sobotę od godz. 18 Bractwo Piwne będzie przeprowadzać konkursy zręcznościowe.

Podczas festiwalu prowadzone będzie głosowanie w konkursie na Piwo Publiczności, wyniki zostaną ogłoszone w niedzielę o godz. 16.

Strefa historyczna i Vintage PRL

Ostatnim odcinkiem obejmującym piotrkowską od Zamenhofa do Mickiewicza jest strefa historyczna. Obejmie ona cztery stanowiska prezentujące Łódź z lat 70. Odbędzie się też pokaz mody, dancing oraz gry i zabawy z okresu PRL. Pojawi się też znany starszym łodzianom saturator.

Strefa historyczna przeniesie nas również do czasów średniowiecznych - będą miały tu miejsce pokazy nawiązujące do początku istnienia Łodzi, będzie okazja podziwiać historyczne rekonstrukcje oraz możliwość stworzenia i wydrukowania własnej grafiki. W tej strefie spotkamy też króla Jagiełłę i diabła Borutę oraz posłuchamy legend, dawnych muzykantów i obejrzymy średniowieczny pokaz teatralny. Dla aktywnych natomiast przygotowano gry miejskie oraz animacje nawiązujące do dawnych gier podwórkowych.

od 16 lat

Wielki tort w Off Piotrkowska Center

Do świętowania włączyła się też Off Piotrkowska, zajmująca teren przy ul. Piotrkowskiej 138/140. W sobotę o godz. 15 na otwartej przestrzeni od strony ulicy Piotrkowskiej pojawi się gigantyczny

tort podzielony na 600 porcji. Tort o wymiarach 180 na 70 cm będzie miał smak truskawkowy i z wierzchu ozdobiony będzie barwami symbolizującymi urodziny Łodzi.

- Z urodzinowym wyzwaniem cukierniczym mogła poradzić sobie jedynie firma specjalizująca się w realizacji bardzo dużych imprez. Nie lada przedsięwzięciem jest też transport tortu, do którego znaleźć trzeba było specjalny samochód chłodnię – opowiada Maciej Majzner, Community Manager OFF Piotrkowska Center

W tym samym miejscu w sobotę i niedzielę w godz. 11-18 będzie gościć strefa Vintage, która pozwoli przenieść się do Łodzi lat 70. Na urodzinowej scenie prezentowane będą recitale przypominające muzyczny pejzaż Łodzi lat 70. oraz modę z tamtych lat będącą mieszanką kultury hippie, disco i punk. Dodatkowo na ekranie pokazywane będą archiwalne etiudy, kroniki filmowe i zdjęcia z tego okresu. Wcześniej najmłodsi będą mogli oglądać na ekranie seanse serialu „Baśnie i waśnie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki