Święto Pszczoły 2013. Kwiaty w Łodzi zapylają pszczoły z...

  Święto Pszczoły 2013. Kwiaty w Łodzi zapylają pszczoły z tysiąca uli [ZDJĘCIA]

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Święto Pszczoły 2013. Kwiaty w Łodzi zapylają pszczoły z tysiąca uli [ZDJĘCIA]
  1/21
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Miód z pasieki proboszcza, występy zespołów ludowych i wykłady z pszczelarstwa - w niedzielę w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ulicy Nawrot 104 świętowali łódzcy pszczelarze i miłośnicy miodu.
  Święto Pszczoły zorganizował ksiądz Wiesław Kamiński, proboszcz parafii i duszpasterz Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy. Sam hobbystycznie hoduje pszczoły. W dwóch pasiekach ma 30 uli. - Przy pszczołach odpoczywam - mówi proboszcz. - Gdy cały dzień z nimi popracuję, wracam do Łodzi zmęczony, ale z lepszym nastawieniem do świata - dodaje kapłan.

  Na parafialnym święcie ksiądz Kamiński wystawił miód z własnej pasieki.
  Były też miody pitne i wyroby z wosku. O dobry nastrój zadbał zespół cygański Jamaro Drom i zespoły ludowe z regionu łódzkiego. Można było posłuchać wykładów o walorach leczniczych produktów pszczelarskich, historii pszczelarstwa oraz rozwoju bartnictwa w Unii Europejskiej.

  Dla gości był także darmowy żurek z wielkiego kotła. - Jesteśmy wspólnotą parafialną, dlaczego oprócz modlitwy nie mielibyśmy także się wspólnie bawić? - pyta proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. - To również zachęta, by odwiedzili nas nie tylko co, co zawsze są w kościele, ale i zwykli przechodnie - dodaje.

  W Łodzi działa prawie stu pszczelarzy, którzy opiekują się ponad tysiącem pszczelich rodzin. Pasieki można spotkać nie tylko na obrzeżach, ale i w okolicy parku 3 Maja i parku na Zdrowiu. - Wbrew pozorom, pszczołom w mieście jest lepiej niż na wsi, bo nie stosuje się tu chemicznych środków ochrony roślin - podkreśla Romuald Dąbrowski, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi.

  Pszczelarstwo na terenie Łodzi to głównie zajęcie dodatkowe, dla hobbystów. - Większość pszczelarzy to ludzie starsi - przyznaje Romuald Dąbrowski. - Pszczelarstwo jest mało dochodowe, a młodzi wolą szybki zysk - dodaje prezes łódzkich pszczelarzy.

  Piknik miał też uświadomić parafianom, jak ważne miejsce w przyrodzie zajmują pszczoły. - 70 procent roślin używanych przez człowieka jest zapylanych przez pszczoły. Bez pszczół nie jesteśmy w stanie przeżyć - podkreśla ksiądz Wiesław Kamiński.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super

  łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Super inicjatywa - oby więcej takich!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego ...

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Dlaczego ponownie jest informacja że coś się odbyło, a nie że się odbędzie?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo