Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Purim, czyli żydowski karnawał w łódzkim Centrum Dialogu

Matylda Witkowska
Święto Purim to najradośniejsze żydowskie święto
Święto Purim to najradośniejsze żydowskie święto Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na kolejne z cyklu żydowskich świąt. Tym razem będzie Purim - najradośniejsze żydowskie święto.

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza we wtorek, 3 marca, na drugie żydowskie święto z cyklu Kalendarz Bałucki. Tym razem tematem spotkania będzie Purim.

Ruchome Święto Purim przypada w tym roku 4 marca. Obchodzone jest na pamiątkę wydarzeń opisanych w Księdze Estery. Zły Pers Haman po konflikcie z Żydem Mordechajem postanowił podstępem zgładzić naród żydowski. Jednak dzięki pomocy Estery, żony perskiego króla Kserksesa, Żydzi zwyciężyli i w odwecie pokonali zwolenników Hamana.

Zgodnie z tradycją w rocznicę tego wydarzenia Żydzi przebierają się, odgrywają przedstawienia oparte o historię Estery i obowiązkowo piją alkohol. Zgodnie z tradycją należy upić się tak mocno, żeby nie być już w stanie odróżnić przyjaciela od wroga.

- Purim to żydowski karnawał i najweselsze święto w roku - podkreśla Justyna Tomaszewska, rzecznik Centrum Dialogu.

Zapewnia jednak, że spotkanie jest tylko "Wstępem do Purim" i w libację się nie przerodzi. - Dlatego zachęcamy, żeby przyjść wraz z dziećmi - mówi Justyna Tomaszewska.

W programie spotkania są też: koncert Yana Shary'ego, opowieść rabina Symchy Kellera o święcie Purim, przedstawienie Purim szpil w wykonaniu dzieci z żydowskiej szkółki, a także niespodzianka kulinarna.

- Gorąco namawiamy uczestników do przebrania się, lub przynajmniej założenia jakiegoś karnawałowego elementu. Stroje mogą być zupełnie dowolne - radzi Justyna Tomaszewska.

Wstęp na święto Purim jest bezpłatny. Ze względu na duże zainteresowanie obowiązują jednak wejściówki. Zapisywać można się elektronicznie. Należy wysłać wiadomość na adres: [email protected].

Cykl Kalendarz Bałucki przypomina o świętach obchodzonych kiedyś w Łodzi. Kolejnym będzie Pesach.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki