Sypią się mandaty przed przejazdami kolejowymi

  Sypią się mandaty przed przejazdami kolejowymi

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Rok temu w wypadku na przejeździe kolejowym w Bratoszewicach zginęło 9 osób

  Rok temu w wypadku na przejeździe kolejowym w Bratoszewicach zginęło 9 osób ©Jarosław Kosmatka

  Dwa mandaty i trzy pouczenia - to efekt akcji "Bezpieczny poniedziałek". Akcja ma przypominać kierowcom o obowiązku zatrzymywania się przed znakiem "Stop" przy przejeździe kolejowym. W poniedziałek kontrola kierowców odbyła się w Bratoszewicach, gdzie rok temu w zderzeniu z pociągiem zginęło 9 osób jadących busem. Pomimo tragedii, jaka miała miejsce na tym przejeździe, nadal kierowcy nie zatrzymują się przed znakiem "Stop".
  Rok temu w wypadku na przejeździe kolejowym w Bratoszewicach zginęło 9 osób

  Rok temu w wypadku na przejeździe kolejowym w Bratoszewicach zginęło 9 osób ©Jarosław Kosmatka

  Przy przejeździe kolejowym w Bratoszewicach ciągle płoną znicze. Ludzie pamiętają tragiczny wypadek. Kierowcy zatrzymywani przez policję, Straż Ochrony Kolei i pracowników ZLK często wspominali o tej tragedii. A mimo to część z nich nie zatrzymała się przed znakiem "Stop".

  W sierpniu na przejazdach kolejowych w Polsce doszło do 27 wypadków i kolizji. Zginęło w nich 9 osób, a 6 zostało rannych. Od początku roku doszło do 144 wypadków.
  Zginęło 31 osób, a 29 zostało rannych. Od 10 lat dochodzi średnio do 250 wypadków rocznie. W zderzeniach samochodów z pociągami ginie średnio 38 osób rocznie, a 80 osób doznaje poważnych obrażeń. Wypadki na przejazdach kolejowych powodują, że codziennie 10 pociągów notuje prawie godzinne opóźnienie.

  Akcja kolejarzy, prowadzona przy przejazdach, trwa od 2005 roku. Statystyki pokazują, że nadal sporo osób traci życie w wypadkach na torach kolejowych. W 2005 roku zginęły 43 osoby, w 2009 roku - 50, zaś w kolejnych latach odpowiednio: 29, 32 i 37. Maleje natomiast liczba rannych w zderzeniach samochodów z pociągami. W 2005 roku 134 osoby doznały poważnych obrażeń, zaś w ubiegłym roku ranne zostały 33 osoby.

  W Polsce jest ponad 13,8 tys. przejazdów kolejowych. Codziennie na tory wyjeżdża 6,5 tysiąca pociągów. Przez 8 lat prowadzenia akcji nałożono w całym kraju 1233 mandaty i pouczono prawie 2 tys. kierowców. Skierowano 13 wniosków do sądu. Kolejarze rozdali setki tysięcy ulotek informujących o tym, że kierowca nie ma szans w zderzeniu auta z pociągiem. Lokomotywa, jadąca z prędkością 100 km/h, ma drogę hamowania od 700 metrów do kilometra. Maszynista nie ma możliwości zahamowania przed samochodem, który wjechał na tory.

  Kolejna akcja "Bezpieczny poniedziałek" odbędzie się 21 października w Dzierzgówku niedaleko Koluszek.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I na to sa sposoby

  Karczoch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  ja np. mam w telefonie Yanosika i on ostrzega o różnych niespodziankach na drodze, które wystawiają mandaty, ale też ma zaznaczone przejazdy kolejowe na mapie i ostrzega o nich.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A dlaczego

  fiłek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  polikwidowano strzeżone przejazdy kolejowe a pieniądze przeznaczone na ten cel przeznaczono na premie i pensje prezesów oczywiście kosztem bezpieczeństwa społecznego?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zapraszam policję i SOK do

  były łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Zgierza na przejazd kolejowy na ulicy Bazylijskiej. Tam 7 na 10 kierowców przejeżdża bez zatrzymania się przed znakiem STOP.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo