Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa na lepsze leczenie nowotworu, cukrzycy czy miażdżycy dzięki badaniom dr Anety Balcerczyk

Redakcja
Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego pracują nad nowymi sposobami leczenia chorób cywilizacyjnych takich jak miażdżyca i nowotwory.

Miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nowotwory, w końcu udar mózgu i zawał - to najczęstsze choroby cywilizacyjne, które kończą się nawet śmiercią. Okazuje się, że nie wszystko jeszcze o nich wiemy, a łódzcy specjaliści pracują nad nowymi, skuteczniejszymi metodami leczenia. Takich badań podjęła się dr Aneta Balcerczyk z Uniwersytetu Łódzkiego.

Badaczka zajęła się śródbłonkiem, czyli wyściółką naszych naczyń krwionośnych, którego zaburzenie ma związek z powstaniem tych chorób. Jeśli komórki śródbłonka nie pracują prawidłowo, w naszych żyłach m.in. odkładają się masy cholesterolu, tworzą się złogi, a naczynia krwionośne zwężają się.

- Dobra kondycja komórek śródbłonka naczyniowego jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Skuteczniejsze leczenie schorzeń jest możliwe dzięki lepszemu zrozumieniu roli śródbłonka w rozwoju poszczególnych chorób - podkreśla dr Aneta Balcerczyk.

Zespół łódzkiej badaczki skupia się w dużej mierze na opracowaniu skuteczniejszych chemioterapii w leczeniu nowotworów, wykorzystując zagadnienia angiogenezy, czyli procesu powstawania naczyń krwionośnych, który u chorych przyczynia się do „odżywiania” guzów.

- Z molekularnego punktu widzenia mechanizmy epigenetyczne często stanowią przyczynę powstawania wielu nowotworów. Mogą też być wykorzystywane jako narzędzie do skuteczniejszej walki z nimi, co bezpośrednio skłoniło mnie do zainteresowania się tą tematyką w aspekcie procesu tworzenia naczyń krwionośnych - dodaje badaczka.

Naukowcy wyselekcjonowali dwie substancje, które mogłyby zapobiegać wzrostowi guzów, a to duża nadzieja dla chorych.

W Łodzi leczą raka nowoczesnymi lekami. Chorzy żyją dłużej i lepiej

Dr Aneta Balcerczyk to absolwentka studiów biologicznych na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Biofizyki Molekularnej UŁ i jest stypendystką szesnastej edycji programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki. Na swoje badania habilitacyjne dostała 35 tys. zł.

Drugą z nagrodzonych łodzianek, która również otrzymała takie stypendium jest dr Katarzyna Gach-Janczak z Zakładu Chemii Biomolekularnej, Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ta badaczka szuka mechanizmów odpowiedzialnych za hamowanie podziału i śmierć komórek nowotworowych.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki