Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Szkoły będą zamknięte z powodu koronawirusa? W sobotę decyzja, czy do szkół wróci nauka zdalna

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Czy szkoły w regionie łódzkim zostaną zamknięte? W sobotę rząd ma ogłosić decyzję dotyczącą sposobu dalszego funkcjonowania szkół. Czy przewiduje naukę zdalną dla wszystkich? Co z uczniami, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki?CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE
Czy szkoły w regionie łódzkim zostaną zamknięte? W sobotę rząd ma ogłosić decyzję dotyczącą sposobu dalszego funkcjonowania szkół. Czy przewiduje naukę zdalną dla wszystkich? Co z uczniami, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki?CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE Krystian Dobuszyński
Czy szkoły w regionie łódzkim zostaną zamknięte? Decyzja ma zapaść w sobotę. Rząd ma ogłosić decyzję, czy przewiduje naukę zdalną dla wszystkich. Co z uczniami, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki?

Czy zamkną szkoły przez koronawirusa? Decyzja w sobotę

O możliwym zamknięciu szkół mówił premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji prasowej.

- W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące szkół w kolejnych tygodniach - mówi premier. - Na dzień dzisiejszy mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle. Ale pandemia się rozszerza. I dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć - mówił Morawiecki.

Według danych rządu w czwartek ponad 98 proc. szkół w Polsce funkcjonowało normalnie, choć powiększa się absencja uczniów spowodowana koronawirusem.

- Być może trzeba będzie dokonać pewnego ograniczenia - mówił Morawiecki.

Ta wypowiedź wywołała panikę rodziców, którzy nie wiedzą, czy zdołają zapewnić opiekę dla swoich pociech w przypadku nauczania zdalnego.

W piątek opinię społeczną uspokajał Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS. W telewizji Polsat News zapewniał, że "w tej chwili opcja zamknięcia szkół nie jest rozpatrywana". Przyznał jednak że sytuacja jest zmienna i to, co dziś jest wykluczone za kilka dni może być brane pod uwagę.

Szkoły otwarte tylko dla młodszych uczniów?

W piątek w południe pojawiły się kolejne informacje. Według tego, co ustalili reporterzy RMF FM, ograniczenia mają polegać na wprowadzeniu nauki zdalnej - ale w takim zakresie, by było to jak najmniej dotkliwe dla rodziców. Dlatego jako pierwsi przejdą na tryb online studenci, a następnie nauka zdalna miałaby zostać wprowadzona wśród najstarszych uczniów - w liceach.

Najmłodsi uczniowie mają natomiast pozostać w szkołach - w podstawówkach zajęcia mają się jak najdłużej odbywać się stacjonarnie. Na zmiany na razie nie mają się więc przygotowywać rodzice dzieci w żłobkach, przedszkolach i z pierwszych klasach szkół podstawowych.

Szkoły zdalnie z powodu koronawirusa

Coraz więcej rodziców nie wie, jak zapewnić opiekę i nadzór nad uczącymi się zdalnie uczniami.

- Na szczęście pracuję z domu, więc razem z córką pracujemy przy komputerach. Ale część rodziców z jej klasy nie może wziąć wolnego. Pracują w służbie zdrowia, nie zostawią pacjentów, żeby zająć się dziećmi - mówi łodzianka, której córka czwartoklasistka uczy się od piątku zdalnie.

W tryb zdalny przechodzą kolejne szkoły. W czwartek po południu zapadła decyzja o przeniesieniu dwóch łódzkich liceów w tryb nauki zdalnej.

W V LO - jeden uczeń ma potwierdzone zakażenie COVID 19, decyzją sanepidu 10 nauczycieli i 26 uczniów zostało skierowanych na kwarantannę, wdrożono zdalne nauczanie dla całej szkoły do 16 października.

Także w VIII LO - jeden uczeń ma potwierdzone zakażenie COVID 19, decyzją sanepidu 39 uczniów poszło na kwarantannę. Zdalne nauczanie dla całej szkoły do 13 października.

Przedszkole Miejskie nr 121 - 1 pracownik ma potwierdzone zakażenie COVID 19, 17 pracowników i 115 dzieci na kwarantannie, wdrożono zdalne nauczanie dla całej placówki do 16 października.

Wiele szkół pracuje częściowo zdalnie. Prawie 600 uczniów Szkoły Podstawowej nr 34 ma zdalne nauczanie do 19 października. Jeden pracownik ma potwierdzone zakażenie COVID 19, decyzją sanepidu 1 pracownik i 69 uczniów na kwarantannie.

Ponadto 22 uczniów, 3 przedszkolaków i 4 pracowników z innych szkół i przedszkoli jest na kwarantannie z powodu kontaktu z osobą zakażoną.

 • Szkoła Podstawowa nr 44 - 2 uczniów na kwarantannie do 18 października.
 • Przedszkole Miejskie nr 122 - 1 dziecko na kwarantannie do 16 października.
 • Przedszkole Miejskie nr 236 - 1 pracownik na kwarantannie do 12 października.
 • Przedszkole Miejskie nr 55 - 1 dziecko na kwarantannie do 15 października.
 • Przedszkole Miejskie nr 174 - 1 dziecko na kwarantannie do 16 października.
 • Przedszkole Miejskie nr 16 - 2 dzieci na kwarantannie do 14 i 20 października.
 • Szkoła Podstawowa nr 19 - 3 uczeń na kwarantannie do 11 i 14 października.
 • Szkoła Podstawowa nr 122 - 5 uczniów na kwarantannie do 10 i 18 października.
 • Szkoła Podstawowa nr 6 - 1 uczeń na kwarantannie do 16 października.
 • Szkoła Podstawowa nr 173 - 7 uczniów na kwarantannie do 13 i 20 października.
 • Zespół Szkół Politechnicznych - 2 uczniów i 1 pracownik na kwarantannie do 16 października.
 • Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych - 2 uczniów na kwarantannie do 10 i 12 października.
 • Państwowa Szkoła Muzyczna I st. - 2 pracowników na kwarantannie do 13 i 16 października
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki