Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły w Łodzi i regionie. Klasa wojskowa w każdym powiecie

Beata Dobrzyńska
Beata Dobrzyńska
– W każdy powiecie ma działać klasa wojskowa – mówił w Tomaszowie na spotkaniu z dyrektorami szkół z całej Polski Michał Dworczyk z MON

Do Tomaszowa Mazowieckiego zjechali przedstawiciele szkół, w których działają klasy mundurowe. Uczestników VIII Ogólnopolskiego Forum Szkół „Edukacja Obronna Młodzieży” gości od poniedziałku 25. Brygada Kawalerii Powietrznej i tomaszowski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, w którym klasy wojskowe działają od kilku lat.

Wczoraj z dyrektorami i nauczycielami spotkali się przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Przedstawili założenia programu, który ma wprowadzić jednolite zasady i kryteria nauczania obronnego (program certyfikowanych pionów wojskowych klas mundurowych).

W całym kraju działa obecnie blisko 2 tys. klas wojskowych w około 500 szkołach. W klasach tych uczy się 57 tys. uczniów.

Choć klasy mundurowe działają od 2000 roku, nie ma jednego programu, spójnego nazewnictwa i umundurowania. Nie ma unormowań prawnych ani rozwiązań systemowych w resortach obrony i edukacji. Uczniowie tych klas zwykle kształcą się w oparciu o autorskie programy. Nauczyciele indywidualnie nawiązują współpracę z pobliskimi jednostkami wojskowymi. To wszystko ma się zmienić dzięki programowi certyfikowanych pionów wojskowych klas mundurowych, który pilotażowo jest wprowadzany w 57 szkołach w kraju, a w woj. łódzkim - w trzech.

W pilotażowym programie MON udział biorą trzy klasy wojskowe z woj. łódzkiego

Michał Dworczyk, sekretarz stanu w MON, poinformował, że w przyszłym roku do programu ma zostać zaproszonych kolejnych sto szkół, a od września 2019 roku w każdym powiecie ma działać co najmniej jedna klasa wojskowa (wtedy do liceów i techników dojdzie pierwszy rocznik, który ukończy ośmioletnią podstawówkę).

Na co mogą liczyć nauczyciele i uczniowie klas wojskowych? Na udostępnianie terenów jednostek wojskowych do szkolenia praktycznego, na podręczniki i materiały szkoleniowe, organizację obozów szkoleniowych i przydzielanie instruktorów wojskowych do prowadzenia szkoleń - także dla nauczycieli.

Ujednolicone będzie nazewnictwo, kwalifikacje nauczycieli, uregulowany program przedmiotu edukacja wojskowa.

Klasy wojskowe będą również ściśle współpracować z powstającymi jednostkami Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Program ma na celu przede wszystkim odbudowę rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, zasilenie Wojsk Obrony Terytorialnej przeszkolonymi ochotnikami oraz wzmocnienie edukacji proobronnej i patriotycznej w społeczeństwie - mówił Zbigniew Ciosek, zastępca dyrektora departamentu edukacji w MON.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki