Szpital w Brzezinach wprowadza nowatorską metodę operacji

  Szpital w Brzezinach wprowadza nowatorską metodę operacji

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W Brzezinach lekarze przeprowadzą dziś pierwszą operację kolana metodą hybrydową

  W Brzezinach lekarze przeprowadzą dziś pierwszą operację kolana metodą hybrydową ©Grzegorz Gałasiński

  Trzy miesiące rehabilitacji zamiast dziewięciu po zerwaniu więzadła w kolanie - tak krótka rekonwalescencja jest możliwa po operacji uszkodzonego więzadła metodą hybrydową. Problem w tym, że w łódzkich szpitalach nie robiło się dotąd takich operacji. Jako pierwszy w grafik zabiegów wpisał je szpital w Brzezinach. We wtorek na stole położy się pierwszy pacjent - policjant, który zmaga się z urazem kolana.
  W Brzezinach lekarze przeprowadzą dziś pierwszą operację kolana metodą hybrydową

  W Brzezinach lekarze przeprowadzą dziś pierwszą operację kolana metodą hybrydową ©Grzegorz Gałasiński

  Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Powiatowym Centrum Zdrowia w Brzezinach - po krótkiej przerwie w lipcu - wznowił działalność. Szpital po wykupieniu przez prywatną spółkę rozstał się z dotychczasową firmą, która prowadziła oddział ortopedyczny. Stworzono oddział od nowa, wpisując go w strukturę szpitala. Zespół lekarzy stworzyli ortopedzi ze szpitala im. Sonnenberga w Łodzi, w którym od dawna zapowiadano likwidację oddziału ortopedycznego.

  - Sprzęt, którym dysponujemy, jest nowy. Kilka tygodni temu szpital za ponad pół mln zł kupił wszystkie potrzebne narzędzia i urządzenia, m.in. nowoczesny artroskop - mówi Anna Janicka, wiceprezes zarządu szpitala. - Będzie on wykorzystywany m.in. do przeprowadzenia endoskopowych operacji odtworzenia zerwanego więzadła krzyżowego w kolanie metodą hybrydową.

  Pierwszy tego typu zabieg chirurdzy z Brzezin zrobią we wtorek, kolejne - wkrótce.

  Czym różni się taki zabieg od klasycznych operacji?

  - Żeby naprawić zerwane więzadło krzyżowe, zwykle odtwarza się je z pobranej od pacjenta tkanki: przeszczepia się do kolana fragment ścięgna mięśnia z uda. Problem w tym, że po takim zabiegu odtworzone więzadło zyskuje pełną sprawność dopiero po dziewięciu miesiącach. Dość długo trwa bowiem uzyskiwanie przez nie pełnej wytrzymałości, nie można go od razu obciążać intensywnymi ćwiczeniami, rehabilitacją - tłumaczy dr Grzegorz Sobieraj, ortopeda, który przeprowadzi operację. - Metoda hybrydowa polega na zastosowaniu połączenia własnej tkanki pacjenta ze sztucznym komponentem. Siatka poliestrowa wzmacnia więzadło i czyni je odpornym na uszkodzenia. Dzięki temu można szybciej rozpocząć rehabilitację i pacjent trzy razy szybciej wraca do normalnego życia.

  Szpital w Brzezinach będzie wykonywał w roku kilka takich operacji na koszt NFZ - u pacjentów, u których zawiodły tradycyjne metody. Operację będzie można też zrobić komercyjnie. Kosztuje 13 tys. zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo