Szpitale w Łódzkiem zmniejszają długi i mają plany rozwoju

  Szpitale w Łódzkiem zmniejszają długi i mają plany rozwoju

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Regionalny Ośrodek Onkologiczny przy szpitalu im. Kopernika tworzy sieć poradni

  Regionalny Ośrodek Onkologiczny przy szpitalu im. Kopernika tworzy sieć poradni ©Grzegorz Gałasiński

  Szpitale marszałkowskie w województwie snują plany rozwoju. W Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi opracowywany jest bowiem budżet na przyszły rok, a wiele planów zależy właśnie od niego. Inwestycje w służbie zdrowia są konieczne, by dostosować się do wymagań pacjentów i poprawić wyniki finansowe placówek.
  Regionalny Ośrodek Onkologiczny przy szpitalu im. Kopernika tworzy sieć poradni

  Regionalny Ośrodek Onkologiczny przy szpitalu im. Kopernika tworzy sieć poradni ©Grzegorz Gałasiński

  Szpitale chcą zdążyć z inwestycjami do czasu ogłoszenia nowych konkursów na leczenie pacjentów w Łódzkiem przez NFZ. Kiedy to się stanie? Na przełomie 2014 i 2015 roku. Dyrektorzy wspólnie z władzami samorządowymi tworzą plany rozwoju. Ma być więcej specjalistycznych terapii, których do tej pory w Łódzkiem nie było.

  - Chcemy, żeby każdy z naszych szpitali wyspecjalizował się w leczeniu danych schorzeń.
  Chcemy, żeby w leczeniu określonych chorób nasze szpitale były najlepsze, tak by przyciągały pacjentów z naszego regionu, ale także innych województw. Wiemy, że to wymaga inwestycji, dlatego opracowujemy właśnie projekt budżetu - mówi Dariusz Klimczak, wicemarszałek woj. łódzkiego, któremu podlega służba zdrowia. - Wiemy, że mamy duży poziom migracji pacjentów z naszego województwa, dlatego chcemy rozwinąć szpitale tak, by pacjentów zatrzymać w naszych placówkach. Chodzi zwłaszcza o onkologię i kardiochirurgię.

  Już w pierwszym kwartale 2014 roku w Łódzkiem ma powstać sieć poradni onkohematologicznych. Tworzy ją Regionalny Ośrodek Onkologiczny przy szpitalu im. Kopernika w Łodzi. Do tej pory takie placówki zlokalizowane były tylko w Łodzi. Pacjenci z całego województwa musieli tu przyjeżdżać na wszystkie badania i konsultacje. W przyszłym roku dostęp ma być większy. Poradnie onkohematologiczne powstaną także w wojewódzkich szpitalach w Skierniewicach i Sieradzu.

  - Będziemy tworzyć tą sieć w oparciu o epidemiologię. Prześledzimy, gdzie w województwie występuje najwięcej nowotworów, a brak tam poradni onkologicznych - mówi Klimczak.

  Przy poradniach onkohematologicznych w przyszłości będą miały powstać także pracownie radioterapii.

  Z kolei Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu ma się wyspecjalizować w trudnych operacjach neurochirurgicznych. Chodzi o leczenie glejaków wielopostaciowych, czyli złośliwych guzów mózgu o złych rokowaniach. W tym celu władze szpitala chcą przeprowadzić remont oddziału neurochirurgii, tak by sprostał on leczeniu tak skomplikowanych schorzeń.

  Największa rewolucja czeka Wojewódzki Szpital im. Biegańskiego w Łodzi. Ta placówka specjalizuje się w leczeniu chorób zakaźnych, opiece internistycznej, a także kardiologii. W przyszłym roku w szpitalu ma powstać także oddział kardiochirurgiczny.

  - W tym momencie w Łodzi operacje kardiochirurgiczne przeprowadzane są tylko w Regionalnym Centrum Chorób Serca im. Sterlinga w Łodzi. Nie chodzi nam o złamanie tego monopolu, tylko o zwiększenie dostępności tego typu operacji dla mieszkańców - mówi Klimczak.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  propaganda sukcesu

  Trol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  Pani Joanna od wielu miesiecy kresli tylko propagande sukcesu sluzby zdrowia w Lodzi i wojewodztwie. nawet gdy inne gazety w regionie podnosza temat upolitycznienia nfz-tu i trudnosci w lokalnej...rozwiń całość

  Pani Joanna od wielu miesiecy kresli tylko propagande sukcesu sluzby zdrowia w Lodzi i wojewodztwie. nawet gdy inne gazety w regionie podnosza temat upolitycznienia nfz-tu i trudnosci w lokalnej sluzbie zdrowia. Ciekawe dlaczego Dziennik Lodzki zmienil tak podejscie do tematu wraz z dojscie do wladzy PSLu w NFZcie?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biorą przykład

  pacjent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

  z Rostowskiego prowadząc wirtualną księgowość. Redakcję marszałki wprowadzają w błąd.Zadłużone są wszystkie poza Łagiewnikami. Pirogow 3mln. Kopernik ok 60 mln Kochanówka ok 10 mln itd.Dobrze...rozwiń całość

  z Rostowskiego prowadząc wirtualną księgowość. Redakcję marszałki wprowadzają w błąd.Zadłużone są wszystkie poza Łagiewnikami. Pirogow 3mln. Kopernik ok 60 mln Kochanówka ok 10 mln itd.Dobrze byłoby weryfikować dane przekazywane przez urzędasówzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo