Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztandar zakładowej Solidarności z Polmerino trafił do Centralnego Muzeum Włókiennictwa [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dawni związkowcy z zakładów Polmerino, kiedyś jednej z największych fabryk w Łodzi, przekazali w czwartek do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi unikatowy sztandar zakładowej „Solidarności”.

Jego historia jest niezwykła. Na zamówienie działaczy „S” wykonano go w stanie wojennym w 1982 roku. Później przez wiele lat musiał być ukrywany w mieszkaniach związkowców, przed Służbą Bezpieczeństwa. Teraz sztandar będzie ozdobą muzealnej ekspozycji.

- To bardzo cenny dar, gdyż sztandar ten ma duże wartości artystyczne i historyczne. Tym bardziej jest on cenny, gdyż do tej pory nie mieliśmy sztandaru „Solidarności” w naszych zbiorach. Jest on w dobrym stanie. W pierwszej kolejności wyczyścimy go, zabezpieczymy i schowamy do magazynu, a później pokażemy go na wystawie sztandarów. Ekspozycja zostanie otwarta, gdy zakończy się konserwacja kilku innych sztandarów - mówi Piotr Jaworski, starszy kustosz z muzeum.

Placówka, znajdująca się w zabytkowej Białej Fabryce Ludwika Geyera, posiada 187 sztandarów. Wśród nich są sztandary YMCA (Young Men’s Christian Association - Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej), PZPR, Ligi Morskiej i Kolonialnej oraz ochotniczych straży pożarnych z Łodzi i regionu. Ponadto są tam sztandary cechów rzemieślniczych: m.in. młynarzy, dorożkarzy i sukienników. Muzeum posiada także 42 sztandary zakładowe z całej Polski przekazane przez Federację Związków Zawodowych Przemysłu Włókienniczego. W zbiorach „białej fabryki” są też liczne sztandary powojennych organizacji kombatanckich, które w 1948 roku weszły w skład Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

Co ciekawe, najstarszy sztandar posiadany przez muzeum pochodzi 1846 roku. Wprawdzie nie ma on napisów, ale za to po symbolach i emblematach można stwierdzić, że należał do cechu ślusarzy i rusznikarzy. W latach sześćdziesiątych XX wieku został przekazany do muzeum przez pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki