Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szynkielów: Dzielą się przepisami swoich mam i babć

Redakcja
Wczoraj w Szynkielowie podsumowano projekt „Rarytasy kuchni naszych babć”, na którego realizację Stowarzyszenie Razem pozyskało blisko 5 tys. zł z Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Grant na lepszy start” współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W sali OSP spotkało się kilka pokoleń, które wzięły udział w realizacji projektu, spełniając jego główne założenie, którym jest pielęgnowanie regionalnych tradycji kulinarnych i dbałość o zachowanie kulturalnego dziedzictwa.

Podczas spotkania wręczono nagrody laureatom konkursu kulinarnego „Kuchnia historią pisana”, do którego zgłoszono 14 potraw. Jego uczestnicy mieli za zadanie wyszukać w domowych zbiorach najstarszych babcinych przepisów kulinarnych, a następnie przygotowanie potrawy w domu, a recepturę i zdjęcia przesłać do organizatorów konkursu. Wybrane przepisy posłużyły do opracowania książki kucharskiej „Rarytasy kuchni naszych babć”.

Zwyciężczynią konkursu została Genowefa Graczyk z Szynkielowa, która przygotowała gryczany piróg.

Piróg gryczany podaję z sosem grzybowym i czerwonym barszczem. Cieszę się, że dzięki udziałowi w tak fantastycznym projekcie mogłam się wykazać i zaprezentować potrawę, która od lat jest specjalnością w mojej rodzinie – mówi pani Genowefa, która podzieliła się z naszymi Czytelnikami przepisem na swoją popisową potrawę.

Piróg gryczany (I miejsce)

Składniki ciasto:

60 dkg mąki pszennej

10 dkg margaryny

5 dkg drożdży

1 łyzka gęstej śmietany

1 szkl. ciepłej wody rozmieszanej z mlekiem

3 jajka, sól

farsz:

1 kg ziemniaków

10 dkg kaszy gryczanej

15 dkg boczku wędzonego

1 cebula

1 łyżeczka pieprzu ziołowego

2 łyzki smalcu

2-3 łyzki gęstej śmietany

Sos grzybowy:

grzyby świeże lub suszone

Przyprawy wg uznania

Śmietana i mąka do zagęszczenia sosu

Sposób wykonania:

Najpierw przygotowujemy farsz: gotujemy ziemniaki, po odcedzeniu dodajemy niegotowaną kaszę i wcześniej przesmażony na smalcu boczek pokrojony w kostkę z cebulką, do tego śmietanę i ubijamy do jednolitej masy. Zawijamy garnek z farszem w koc, aby kasza namiękła. W międzyczasie przygotowujemy ciasto: do misy wsypujemy mąkę, wbijamy jaja. Robimy rozczyn z drożdży (drożdże, 2 łyżeczki cukru, łyżka śmietany i łyżka mąki – rozcieramy), odstawiamy do wyrośnięcia. Do wcześniej przygotowanej mąki z jajami dodajemy ciepłe mleko z wodą, margarynę, szczypta soli i wyrośnięty rozczyn z drożdży. Wyrabiamy ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia. Po tym czasie, dzielimy je na 2 części: jedną wylepiamy blachę (25cmx30cm) na to kładziemy farsz i przykrywamy drugą częścią ciasta. Pieczemy 1 godz. /180°C. Przygotowujemy sos grzybowy, którym polewamy gotowy, nałożony na talerz piróg. Obok w kubeczku można podać barszczyk.

Przepis pani Genowefy Graczyk

Dla Haliny Witkowskiej udział w konkursie był sentymentalną podróżą. Urodziła się w Szynkielowie, ale od lat mieszka w Łodzi, gdzie pracowała aż do przejścia na emeryturę. W konkursie zaprezentowała kluski ziemniaczane z farszem serowym. Zajęła II miejsce.

 

Kluski ziemniaczane z farszem serowym (II miejsce)

Składniki ciasto:

70 dag ziemniaków gotowanych

1,5 kg ziemniaków startych dobrze odciśniętych

2 jajka

2 kopiaste łyżki mąki ziemniaczanej

sól, pieprz

Farsz:

25 dag sera twarogowego

1 żółtko

sól, cukier

Sposób wykonania:

Ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę, starte odcisnąć z wody. Ser dobrze utrzeć, dodać żółtko, szczyptę soli i cukru. Ziemniaki połączyć, dodać pozostałe składniki i wyrobić ciasto. Maczaną w wodzie dłonią formować placuszki, nakładać serowy farsz, zlepiać brzegi i nadawać kluskom podłużny lub kulisty kształt. Do wrzącej, osolonej wody wkładać po kilka klusek, gotować 5-6 min. Podawać roztopioną słoniną, boczkiem, cebulą lub śmietaną.

Przepis pani Heleny Witkowskiej

 

III miejsce zajęli ex aequo : Bożena Urzyńska, która przygotowała żelazne kluski z kapustą i grochem oraz Jarosław Kaźmierczak z Bębnowa, który przyrządził domową kiełbasę.

 

Żelazne kluski z kapustą i grochem (III miejsce)

Składniki na kluski:

12 obranych ziemniaków

4 szkl. mąki pszennej

3 jajka

20 dag słoniny

sól

kapusta z grochem:

1 średnia główka kapusty

1 szkl. grochu

2 cebule

25 dag masła

sól, pieprz

Sposób wykonania:

Ziemniaki zetrzeć na miazgę na tarce. Masę ziemniaczaną odsączyć z soku, dodać jajka, sól, mąkę. Wszystko dobrze wymieszać, aż powstanie dość gęste ciasto (tak żeby stanęła łyżka). Zagotować wodę osolić, na wrzątek kłaść końcem łyżki kluski. Gotować ok. 20 min. na wolnym ogniu ciągle mieszając. Odcedzić. Słoninę lub boczek pokroić drobno i usmażyć na patelni. Polać kluski tłuszczem. Groch dzień wcześniej namoczyć. Ugotować. Zszatkować kapustę, ugotować. Cebulę drobno pokroić, zeszklić na maśle, dodać kapustę i groch, przyprawy. Chwilę podsmażyć.

Przepis pani Bożeny Urzyńskiej

Kiełbasa domowa (III miejsce)

Składniki: (na 10 kg kiełbasy)

9 kg mięsa wieprzowego

1 kg mięsa wołowego (lub golonka wp)

3,5 dkg pieprzu mielonego

1 garść cukru

główka czosnku, kilka ziaren suszonego mielonego jałowca

10 dkg soli, 10 dkg peklosoli

ok. 1-2 szkl. wody

Sposób wykonania:

Mięsa zmielić w maszynce, wymieszać z posiekanym czosnkiem, solą, przyprawami. Dobrze wyrobić, aż masa będzie kleista. Pozostawić mięso w chłodnym miejscu na min. 12 godzin. Po tym czasie, mięso należy spróbować – zazwyczaj należy je jeszcze doprawić solą i pieprzem, przemieszać. Część masy można odłożyć na białą kiełbasę: wystarczy dodać nieco majeranku, nabić w jelita i sparzyć ok.25 min. Pozostałą masę mięsną nabijamy w jelita uważając aby nie powstały pęcherzyki powietrza. Następnie wędzimy dymem ciepłym w temperaturze ok. 50 – 60 stopni ok.1 godziny. Po tym czasie wędzimy gorącym dymem (60 do 90 stopni) do uzyskania odpowiedniej barwy. Do wędzenia używamy drewna drzew owocowych lub liściastych, z dodatkiem jałowca. Owędzone pętka parzymy w wodzie przez ok. 15 minut. Po tym czasie zawieszamy na drążki i umieszczamy w chłodnym miejscu do całkowitego wystygnięcia i osuszenia.

Przepis pana Jarosława Kaźmierczaka

 

Więcej informacji na https://wielun.naszemiasto.pl/szynkielow-podsumowali-kulinarny-projekt/ar/c8-3522179

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki