MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy krąg na Zalewie Sulejowskim. Grzmiące Źródła nad Pilicą - poznaj historię Zalewu Sulejowskiego

Beata Dobrzyńska
W 1969 roku rozpoczęto budowę Zalewu Sulejowskiego. „Źródła Grzmiące” wraz ze stawem i ośrodkiem MPGK znalazły się w niecce budowanego zbiornika. Podczas niektórych zim wybijająca z głębin ziemi cieplejsza woda topi lód, tworząc taki jak teraz, źródlany krąg. Obecnie, na skutek znacznego obniżenia poziomu zalewu, jest on wyjątkowo dobrze widoczny i malowniczy.
W 1969 roku rozpoczęto budowę Zalewu Sulejowskiego. „Źródła Grzmiące” wraz ze stawem i ośrodkiem MPGK znalazły się w niecce budowanego zbiornika. Podczas niektórych zim wybijająca z głębin ziemi cieplejsza woda topi lód, tworząc taki jak teraz, źródlany krąg. Obecnie, na skutek znacznego obniżenia poziomu zalewu, jest on wyjątkowo dobrze widoczny i malowniczy. Konrad Kierebiński
Krąg na Zalewie Sulejowskim można zauważyć obserwując topniejący lód. Skąd się wziął tajemniczy krąg na wodzie? Dlaczego nie znika?

Tajemnicę kręgu na Zalewie Sulejowskim wyjaśnia Andrzej Kobalczyk. Poniżej przytaczamy fragmenty tekstu autorstwa Andrzeja Kobalczyka.

Krąg na wodzie znajduje się w pobliżu tamy. Choć wygląd tajemniczo, to powstanie kręgu na Zalewie Sulejowskim jest całkiem naturalne. W ten sposób daje o sobie znać krasowe źródło wciąż pulsujące na dnie zalewu. Jest ono swoistą miniaturą słynnych, tomaszowskich „Niebieskich Źródeł”, gdyż ma podobny charakter i sposób zasilania w wodę.

Kiedyś wywierzysko tego źródła znajdowało się w odległości kilkuset metrów od koryta rzeki Pilicy i było nazywane „Źródłami Grzmiącymi”. Ponoć wzięło się to od tego, że wokół nich wszystko tak rosło, że „aż grzmiało”, a wody było tyle, że mogła poruszać koło młyńskie. Według innych ta nazwa pochodziła od nazwiska właściciela owego młyna - Grzmiączki. Dla stawu przy młynie używano także jego zmienionej wersji - Drzemiączka.

Istotnie, Grzmiąca była starą osadą młynarską, znaną już w 1775 roku. Według miejscowego podania to w tutejszym stawie wracający w 1813 roku spod Moskwy żołnierze napoleońscy zatopili armatnie jaszczyki wypełnione łupami wojennymi.

Źródła Grzmiące” próbowano wykorzystywać do celów praktycznych. Jak się rzekło, niegdyś poruszały one młyn wodny. Jeden z wariantów opracowanego w w1909 roku przez W.H. Lindley’a projektu zaopatrzenia Łodzi w wodę czerpaną z okolic Tomaszowa zakładał zbudowanie na prawym brzegu Pilicy „Ujęcia Smardzewice”. Na miejscu Grzmiącej miano wbić jedną ze studni głębinowych.

Po 1945 roku miejsce to służyło do celów rekreacyjnych. W latach 60-tych nad źródłem i stawem w Grzmiącej funkcjonował zakładowy ośrodek wypoczynkowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Tomaszowie. Miał on charakter wczasowiska rodzinnego i był wykorzystywany sezonowo od czerwca do końca września.

W 1969 roku rozpoczęto budowę Zalewu Sulejowskiego. „Źródła Grzmiące” wraz ze stawem i ośrodkiem MPGK znalazły się w niecce budowanego zbiornika. Podczas niektórych zim wybijająca z głębin ziemi cieplejsza woda topi lód, tworząc taki jak teraz, źródlany krąg. Obecnie, na skutek znacznego obniżenia poziomu zalewu, jest on wyjątkowo dobrze widoczny i malowniczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki