Zmiany w wyglądzie ras psów
Rasy psów bardzo się zmieniły na przestrzeni dekad i wieków. W ogóle psy to jeden z gatunków zwierząt odznaczających się największym zróżnicowaniem cech fizycznych pośród ssaków. Mnogość ras, typów i cech charakteru przyprawia o zawrót głowy. Spójrzmy na Grzywacza chińskiego i Wilczarza irlandzkiego - trudno uwierzyć, że to wciąż ten sam gatunek!

Zmiany w wyglądzie ras psów to efekt starannej selekcji, praktykowanej już od starożytności. W XVII wieku pojawiło się pierwsze polskie źródło informacji dotyczące ras psów i ich hodowli - książka „Myślistwo z Ogary” autorstwa Jana Ostroroga. Dokument stanowi podręcznik hodowli ras psów najpopularniejszych w tamtym okresie, a więc jest poświęcony w głównej mierze chartom i ogarom. Od momentu ukazania się książki wiele ras uległo znacznym deformacjom, największym zaś w ciągu ostatnich 100 lat. Jak bardzo się zmieniły? Zobacz w galerii.
Zmiany w wyglądzie psów to efekt mieszania genów
U podstaw istnienia hodowli psów rasowych leży chęć podtrzymania najlepszych cech - zarówno fizycznych, jak i psychicznych - poszczególnych ras. Ich zróżnicowanie historycznie bazowało przede wszystkim na funkcjach użytkowych. Inaczej bowiem powinien wyglądać i zachowywać się pies przeznaczony do polowania na dzika, inaczej zaś ten, który aportuje zwierzynę drobną lub asystuje na dworze królewskim. Jak wynika z regulaminu hodowli psów rasowych: