MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza antykryzysowa w województwie łódzkim: 133 mln zł dla firm od ZUS. Ponad 50 tys. firm zwolniono ze składek ZUS

Alicja Zboińska
Przedsiębiorcy z Łódzkiego dostali ponad 133 mln zł w ramach tarczy antykryzysowej
Przedsiębiorcy z Łódzkiego dostali ponad 133 mln zł w ramach tarczy antykryzysowej Grzegorz Gałasiński
Firmy z województwa łódzkiego na duża skalę korzystają z tarcz antykryzysowych. Są zwalniane z opłacana składek na ubezpieczenie społeczne, a ZUS wypłaca tzw. postojowe pracownikom. Do tej pory firmy otrzymały ponad 133 mln zł.

Na tę kwotę składają się głównie składki na ubezpieczenie społeczne, które od przedsiębiorców nie wpłynęły na konto ZUS.

- Z opłacania składek za marzec zostało zwolnionych ponad 50 tys. firm z naszego regionu - mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa łódzkiego.- Chodzi o składki na łączną kwotę prawie 101 mln zł. Z postojowego w naszym województwie skorzystało 16,3 tys. osób, a kwota wypłaconego świadczenia to 32,6 mln zł.

Postojowe otrzymują te osoby, które są gotowe do pracy, ale jej nie wykonują nie ze swojej winy. Dochodzi do tego np. w sytuacji, gdy firma nie ma zamówień lub ma przestój. Pracownikowi w takiej sytuacji przysługuje wynagrodzenie w wysokości minimalnej pensji, która wynosi obecnie 2,6 tys. zł brutto, czyli ok. 1920 zł "na rękę".

Najwięcej wniosków o zwolnienie z płacenia składek zostało pozytywnie zweryfikowanych przez I Oddział ZUS w Łodzi – blisko 21,5 tys. W ten sposób przedsiębiorcy zaoszczędzili 42,6 mln zł. W II oddziale ZUS w Łodzi z opłaty składek za marzec zwolniono do tej pory 15,6 tys. firm na kwotę 30,7 mln zł. W tomaszowskim oddziale ZUS w marcu składek nie zapłaciło 13,5 tys. firm, chodzi o kwotę 27,5 mln zł.

Z postojowego najczęściej korzystają łodzianie. Z I Oddziału ZUS w Łodzi ponad 7,3 tys. firm otrzymało w ramach postojowego w sumie ponad 14,5 mln zł. Od II Oddziału ZUS w Łodzi postojowe otrzymało 5 tys. przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne na łączną kwotę prawie 10,1 mln zł. Tomaszowski oddział ZUS wypłacił to świadczenie 4 tys. osób, a chodzi o kwotę prawie 8 mln zł.

Od końca ubiegłego tygodnia na platformie internetowej Zakładu (PUE ZUS) dostępne są wzory nowych wniosków o wsparcie. Znaleźć tam można dokument dotyczący odstąpienia od pobierania odsetek za zwłokę (RDO), zawieszenia spłaty umowy (RDS) czy świadczenia postojowego za kolejny okres (RSP-DK i RSP-CK).

Wnioski o wsparcie z ZUS w ramach tarczy antykryzysowej można składać elektronicznie (na PUE ZUS), za pośrednictwem poczty oraz osobiście w placówce ZUS. Monika Kiełczyńska podkreśla, że skany i zdjęcia wniosków, a także pliki Word, pdf lub inne przesłane e-mailem nie będą traktowane jak wnioski i nie będą przez ZUS rozpatrywane.

Szczegółowe informacje na temat tego, kto może skorzystać z ulg, gdzie składać wnioski i jak je wypełnić, można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki