Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Targi nieruchomości MIPIM w Cannes: 48 nieruchomości inwestycyjnych w ofercie Łodzi

Jacek Losik
Jacek Losik
Przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi pojadą na tegoroczne targi nieruchomości MIPIM w Cannes z rekordową ofertą 48 nieruchomości inwestycyjnych. Część ofert przygotowali również prywatni inwestorzy i gminy ościenne.

We wtorek (15 marca) rozpoczną się trzydniowe Międzynarodowe Targi Nieruchomości MIPIM 2016 w Cannes we Francji. Wydarzenie jest uważane za najbardziej prestiżową imprezę rynku nieruchomości na świecie. Organizatorzy tegorocznej edycji spodziewają się, że weźmie w niej udział ponad 21 tys. uczestników (w tym blisko 5 tys. inwestorów) z 89 krajów. Na 19 tys. metrów kwadratowych ma pojawić się 351 stoisk, obsługiwanych przez 2.445 wystawców. Wśród nich znajdzie się delegacja z Łodzi.

- Targi w Cannes są głównym miejscem kontaktu tych, którzy proponują ciekawe miejsca i tematy inwestycyjne, oraz tych, którzy chcieliby w te przedsięwzięcia zainwestować - mówi Ireneusz Jabłoński, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialny m.in. za zarządzanie majątkiem miasta oraz miejskimi inwestycjami. - Mamy nadzieję, że tak liczne grono wystawców, odwiedzających i inwestorów zaowocuje poważnym zainteresowaniem naszymi propozycjami. Tym bardziej że w tym roku jedziemy z najbogatszą ofertą w historii naszej aktywności w tym wydarzeniu.

Łódzka oferta składa się m.in. z 25 nieruchomości miejskich zlokalizowanych w Łodzi, 5 terenów objętych statusem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz 11 nieruchomości z rynku prywatnego.

Adam Pustelnik, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi, mówi, że najważniejszym elementem oferty jest obszar Nowego Centrum Łodzi.

- Na ten element naszej oferty chuchamy i dmuchami najbardziej, aby zainteresować nią jak najwięcej osób. Dużo miejsca poświęcamy nieruchomościom znajdującym się w Specjalnej Strefie Kultury. To są ponad 2 hektary w samym sercu miasta, położone między EC1 a dworcem Łódź Fabryczna. Liczymy na to, że wkrótce pojawi się tam jeden z najbardziej atrakcyjnych inwestorów, który zrealizuje funkcje, które zapisane są w miejscowym planie - mówi Adam Pustelnik.

Szukanie inwestorów, pasujących do Nowego Centrum Łodzi, to nie wszystko. Urzędnicy zapewniają, że równie mocno zależy im na sprowadzeniu przedsiębiorstw przemysłowo-produkcyjnych, które są w stanie utworzyć w Łodzi nowe miejsca pracy. Potencjalnymi działkami pod tego typu inwestycje są tereny m.in. przy ul. Pryncypalnej (30 hektarów), czyli w dawnej jednostce wojskowej.

Co ciekawe, zainteresowanie działką należącą do Agencji Mienia Wojskowego wyrazili już Chińczycy, którzy chcieliby zbudować w tym miejscu centrum logistyczne dla transportu kolejowego. Centrum, jeśli powstanie, będzie obsługiwać pociągi kierowane do Państwa Środka. Inwestorzy zaprezentowali już nawet makietę. Adam Pustelnik zastrzega jednak, że żadne decyzje odnośnie tej nieruchomości nie zostały jeszcze podjęte.

- To również jest integralna część naszej oferty. Bardzo bym sobie życzył, aby powstało tam centrum logistyczne i terminal multimodalny, ale nie jest jeszcze przesądzone, co dokładnie tam zostanie postawione - mówi Adam Pustelnik.

Województwo łódzkie będzie reprezentowane w Cannes nie tylko przez Łódź. Przedstawiciele UMŁ na targach zaprezentują też 7 działek, które znajdują się w gminach ościennych, m.in. w Lućmierzu, Rzgowie, Głownie i Brójcach. To także tereny przeznaczone głównie dla inwestorów przemysłowo-produkcyjnych.

- Realizujemy w ten sposób ideę łódzkiego związku metropolitalnego - twierdzi Ireneusz Jabłoński, wiceprezydent Łodzi.

Przedstawiciele magistratu liczą na sukces, tak jak na dwóch poprzednich targach.

Adam Pustelnik przypomina, że dzięki kontaktom nawiązanym w trakcie targów udało się sprzedać najbardziej atrakcyjne działki w Łodzi. Chodzi o teren pod Bramę Miasta, który kupiła firma Skanska Property Poland za 28,5 mln zł. Kolejnym sukcesem, o którym mówi Pustelnik, jest sprzedaż nieruchomości przy skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Zachodniej w Łodzi. Teren kupiła austriacka firma Warimpex za blisko 7 mln zł.

Atutem Łodzi i gmin ościennych jest, zdaniem wiceprezydenta Jabłońskiego, korzystna sytuacja geopolityczna Polski.

- Ze względu na sytuację polityczną w Europie i na Bliskim Wschodzie, spora część kapitału poszukuje bezpiecznej i efektywnej ekonomicznie lokalizacji. To nam sprzyja, bo Polska, a także Łódź jest bezpiecznym miejscem dla inwestycji. Jedziemy skorzystać z tej szansy - mówi Jabłoński. - Nawet jeśli nie przyjedziemy z portfelem pełnym zamówień, to mamy nadzieję, że nasza obecność na targach zaowocuje nawiązaniem kontaktów, które w kolejnych tygodniach i miesiącach przełożą się na rzeczowe negocjacje.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 29 lutego - 6 marca 2016 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki