Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Powszechny: oświadczenie [LIST]

łk
Oświadczenie związane z publikacją Dziennika Łódzkiego przesłał do redakcji Teatr Powszechny w Łodzi.
Oświadczenie związane z publikacją Dziennika Łódzkiego przesłał do redakcji Teatr Powszechny w Łodzi. Łukasz Sobieralski
Oświadczenie - odpowiedź na artykuł, który ukazał się w Dzienniku Łódzkim, przesłał Andrzej Jakubas, rzecznik prasowy Teatru Powszechnego.

Oświadczenie

1. Wydział Kultury pismem z dnia 19 listopada 2012 roku zobowiązał wszystkie miejskie jednostki kultury do składania comiesięcznych danych finansowych (za poprzedni miesiąc) - obligatoryjny termin składania to 20 każdego miesiąca. Takie dane są przekazywane, do tej pory nie mieliśmy uwag z Wydziału Kultury.

2. Również tym samym pismem Teatr został zobowiązany do składania w formie elektronicznej, każdorazowo przed przekazaniem dotacji, najbardziej aktualnego stanu środków pieniężnych i zobowiązań - również takie dane przekazywane do organu nadzorującego nie budziły uwag.

3. Sugerowanie organu nadzorczego w osobie Pani Wiceprezydent w przeddzień rozpoczęcia MFSPiN, że Teatr może stracić kontrolę nad budżetem jest niesprawiedliwe i krzywdzące, może sugerować opinii publicznej, że Teatr nie wywiąże się ze spłaty zobowiązań.
Należy zauważyć, że wieloletnia współpraca i wypracowane zaufanie naszych kontrahentów - Teatrów zaprzyjaźnionych i uczestniczących od wielu lat w festiwalu jest bardzo mocna. Sytuacja finansowa Teatru była i jest dobra, potwierdzeniem są wcześniej wymienione sprawozdania, składane zgodnie z wolą Wydziału. Należy nadmienić, że sprawozdania ze stanu środków finansowych, wskazują że bieżąca płynność finansowa nie budziła i nie budzi zastrzeżeń.

4. Otrzymana dotacja budżetowa (mniejsza w stosunku do ubiegłego roku o ca 280 tyś. zł.) wymusiła na Teatrze - wprowadzenie uregulowań oszczędnościowych i ich przestrzeganie jak również przestrzeganie prawa budżetowego, które dla Teatru jako jednostki finansów publicznych jest priorytetem. Ta nowa sytuacja (oszczędność wydatków) w pewnych przypadkach może nie spodobać się i budzić emocje, które przekładają się na wizyty pracowników Teatru u Pani Wiceprezydent.

5. W konkluzji odpowiedzi na postawione pytania Pani Wiceprezydent - "czekania bezradnie i bezczynnie na kryzys finansowy w Teatrze i myśleć jakoś to będzie…" takiej sytuacji nie ma. Jak wiadomo Wydział Kultury monitoruje bieżące wydatki i dochody otrzymując kilkakrotnie w miesiącu stosowne informacje.

6. Wg naszej oceny - twierdzenie Pani Wiceprezydent, że "Teatr woła na ratunek media i najważniejszych polityków w mieście…" jest nieprawdą, to media i najważniejsi politycy w mieście zauważyli, że wejście inspektora kontroli do Teatru w piątek kiedy w sobotę odbywa się inauguracja międzynarodowego festiwalu - nie było najlepszą decyzją. Powyższa sytuacja spowodowała zatrzymanie na kilka godzin końcowe prace przy festiwalu. Jak wiemy tematyka kontroli nie dotyczyła finansów Festiwalu i mogła zostać przesunięta w czasie, a tak wywołała niepotrzebne emocje.

Łódź, dnia 04.03.2013 r.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki